Starostlivosť o rastliny

Izbové rastliny v kuchyni: ktoré rastliny rastú najlepšie v kuchyni?

Izbové rastliny v kuchyni: ktoré rastliny rastú najlepšie v kuchyni?
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Keď príde zima, mnohí záhradkári sa uchýlia do kuchyne. Keďže nevedia záhradkárčiť, varia, no aj napriek tomu snívajú o jarnom počasí a návrate permanentne zašpinených pazúrikov. Aby sme vám pomohli poraziť zimné blues, odporúčam vám zabezpečiť, aby ste mali v kuchyni niekoľko rastlín. Kuchyňa nie je vždy ideálna pre rastliny (najmä ak zapínate rúru!), ale existujú izbové rastliny, ktorým sa kuchynské prostredie dobre darí.Ak potrebujete trochu jari, čítajte ďalej a zistite, ktoré rastliny rastú v kuchyniach najlepšie.

O najvhodnejších rastlinách do kuchyne
Ako už bolo spomenuté vyššie, kuchyňa nie je nevyhnutne tým najideálnejším miestom pre rastliny. Samozrejme, u každého je kuchyňa iná, tak čo mi v kuchyni chýba? Spoločné menovatele však vo všeobecnosti zostávajú rovnaké.

V kuchyniach mávajú náhle zmeny teploty z extrémneho tepla pri pečení do chladných nočných podmienok, keď príde chladné počasie a spotrebiče sú vypnuté. Ak nad horákom nemáte digestor, para a mastnota môžu ovplyvniť zdravie kuchynských rastlín. Množstvo prirodzeného svetla, ktoré vaša kuchyňa dostane, tiež určí, ktoré rastliny sú vhodné do vašej kuchyne.

Ľudia majú tendenciu dávať kuchynské rastliny na parapet. Je to pochopiteľné. Priestor na pulte je často na prvom mieste so všetkými ostatnými spotrebičmi, prípravnými priestormi a riadom. Ide o to, že okná sú v noci naozaj chladné, takže nezabudnite premiestniť kuchynské rastliny z parapetu alebo aspoň medzi studené sklo a rastlinu umiestniť žalúziu alebo záves.

Ktoré rastliny rastú v kuchyniach najlepšie? Existuje niekoľko rastlín, ktoré v kuchyni dobre fungujú.

Bylinky Asi najjasnejšou voľbou pre rastliny v kuchyni sú bylinky.

Mäta je takmer nezničiteľná, ale môže byť veľmi invazívna, preto ju odporúčam sadiť do jednotlivých kvetináčov. Existuje mnoho druhov mäty s rôznymi arómami.

Majorán, estragón a šalvia dorastajú len do výšky asi 45 cm a vyzerajú skvele zasadené spolu. aj keď je na dosah, môžete zasadiť črepník s niekoľkými rôznymi odrodami šalvie, od fialovej po obyčajnú zelenú šalviu.

Petržlenovú vňať a bazalku môžete začať zo semien a pestovať na slnečnom parapete. Samozrejme, musíte použiť zdravý rozum, existujú aromatické bylinky, ktoré sú skvelé na varenie, kôpor, fenikel, zeler, tie je lepšie vynechať.

Kvitnúce okrasné rastliny Môžete vysadiť nádobu plnú jarných cibuľovín, ako sú narcisy, hyacinty, alebo tulipány.

Africkým fialkám sa darí, ak nie sú vystavené slnečnému žiareniu, teda na severnej pologuli na severe a na južnej pologuli na juhu.

Čínsky jazmín alebo iné jazmíny možno pestovať v kvetináči a zamotať okolo slnečného okna.

Mamičky a begónie dodajú kuchyni pekný farebný nádych, rovnako ako cyklámen a kalanchoe.

Dokonca aj exotickej orchidei sa môže v kuchyni dobre dariť pri dobrom, ale nie priamom popoludňajšom svetle. Orchidey majú rady vlhkosť, preto ich umiestnite blízko drezu a umývačky riadu.

Izbové rastliny Závesné rastliny sú ideálne do kuchýň, kde sa už využíva dostupný priestor na pulte.

Pre okná bez priameho slnka, teda na juh (na južnej pologuli alebo na sever na severnej pologuli), môžete vyskúšať hlinikáreň alebo delostrelectvo. Carex bude tiež prosperovať v tejto expozícii, rovnako ako železiareň.

Peperomia je ďalšia prispôsobivá izbová rastlina, ktorá sa dodáva v širokej škále farieb a tvarov. Darí sa im v tieni a voskové listy im pomáhajú zadržiavať vodu.

Oxalis otvára a zatvára svoje listy podľa meniacich sa podmienok denného svetla. Bude rovnako šťastný v tienistej alebo slnkom zaliatej časti kuchyne.

Okná s priamym slnkom, teda na sever (na južnej pologuli a na juh na severnej pologuli, aký neporiadok!) môžu byť vyplnené kaktusmi alebo sukulentmi, ktoré prichádzajú v širokej škále tvarov, farieb a textúr. Hypoestes, s ich rôznymi farbami listov, budú tiež prosperovať v južnej expozícii.

Na záver ešte jedna rada, ktorá vám môže zachrániť sebavedomie. Ak váš vpád do pestovania kuchynských rastlín skončí katastrofou, môžete si rastliny predstaviť ako obyčajné letničky, ktoré treba z času na čas osviežiť. A ak všetko ostatné zlyhá, vždy existujú vzdušné rastliny, alebo ako to v mojej krajine nazývajú, vzdušné klinčeky, nezničiteľná rastlina, ktorú údajne nikto nemôže zabiť.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: