Záhradné plodiny

Sprievodca pestovaním zeleru – Tipy na pestovanie a starostlivosť

Sprievodca pestovaním zeleru – Tipy na pestovanie a starostlivosť
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Pestovanie zeleru sa vo všeobecnosti považuje za veľkú záhradkársku výzvu. Na rast potrebuje dlhý čas, ale neznáša vysoké teploty ani chlad. Čítajte ďalej a dozviete sa viac o najlepšom spôsobe pestovania zeleru vo vašej záhrade alebo záhrade.

Ako naklíčiť zeler zo semien

Keďže rastlinný zeler má takú dlhú dobu dozrievania, ak nežijete niekde s dlhým vegetačným obdobím, mali by ste začať so semenami zeleru vo vnútri najmenej osem až desať týždňov pred poslednými mrazmi vo vašej oblasti.

Výsev môžete vyskúšať aj koncom leta, ak dokážete zabezpečiť teploty nad 10°C počas jesene a časti zimy.

  • Semená zeleru sú malé a ťažko sa pestujú. Skúste ich zmiešať s pieskom a potom zmes semien a piesku posypte pôdou v kvetináči.
  • Semená zeleru môžete namočiť 1 hodinu pred výsadbou, aby ste skrátili dobu klíčenia.
  • Semená prikryte trochou zeminy. Uprednostňujú plytkú sejbu pred semenami zeleru.
  • Semená zeleru klíčia 2-3 týždne.

Keď semienka zeleru vyklíčia a sú dostatočne veľké, mali by ste sadenice preriediť alebo ich presadiť do samostatných kvetináčov. Ideálna veľkosť transplantátu by bola, keď máte 5 alebo 6 pravých listov.

Kedy zasadiť zeler v sade a na záhrade

Akonáhle sú teploty vonku trvalo nad 10 °C, môžete si zeler zasadiť do záhrady. Pamätajte, že zeler je veľmi citlivý na teplotu, takže ho nesaďte príliš skoro, inak zeler zabijete alebo oslabíte.

Dokonca aj vystavenie viac ako 12 hodín teplotám nižším ako 10°C spôsobí, že rastlina predčasne zakvitne (a odumrie)

Pokiaľ nebývate na mieste, ktoré je ideálne na pestovanie zelerových rastlín, vysádzajte zeler tam, kde bude mať šesť hodín slnečného svitu, najlepšie však niekde, kde bude zeler v tieni počas najteplejších častí deň.

Uistite sa tiež, že zeler rastie v pôde bohatej na živiny. Zeler potrebuje veľa živín, aby dobre rástol.

Starostlivosť o zeler

Pestujúci zeler potrebuje veľa vody. Pôdu udržiavajte rovnomerne vlhkú a nezabudnite ich polievať. Zeler nemôže tolerovať sucho akéhokoľvek druhu. Ak nie je pôda neustále vlhká, negatívne to ovplyvní chuť zeleru.

Budete tiež musieť pravidelne prihnojovať odliatkami červíkov, aby ste mali zeler dobrý prísun živín.

Ako blanšírovať zeler

Mnoho záhradníkov uprednostňuje blanšírovanie zeleru, aby bol jemnejší, no treba mať na pamäti, že blanšírovaním zeleru znižujete množstvo vitamínov v zeleri. Čím je zeler zelenší, tým bude rastlina výživnejšia.

Blanšírovaním zeleru zostane zelená časť rastliny biela. Zeler môžete blanšírovať dvoma spôsobmi.

Prvým spôsobom je postupné vybudovanie kopca okolo rastúcej zelerovej rastliny. Každých pár dní pridajte trochu viac pôdy, takže budete mať blanšírovaný zeler na zber.

Ďalším spôsobom je, že pár týždňov pred zberom zeleru prikryjeme spodnú polovicu zeleru ťažkým hnedým papierom alebo lepenkou. Zeler bude blanšírovaný kvôli zberu

Na zber môžete odrezať vonkajšie stonky. Stonky môžete zbierať, keď majú minimálnu výšku 20 cm.

Teraz, keď už viete, ako pestovať zeler, môžete to vyskúšať vo vlastnej záhrade. Nemôžem zaručiť, že sa vám zeler podarí úspešne pestovať, ale aspoň môžete povedať, že ste ho skúšali pestovať, no stále sa vám to nepodarilo.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: