Záhradné plodiny

Ako pestovať baklažán v záhrade a v kvetináčoch

Ako pestovať baklažán v záhrade a v kvetináčoch
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Naučte sa pestovať baklažány v mestskej záhrade a v nádobách. Stručné zhrnutie o dátumoch výsadby, hnojení, zavlažovaní, slnku a kedy zberať. Pokračujte v čítaní, aby ste vedeli všetko. rastliny pestovať záhrada mestská záhrada záhrada záhradka

Baklažán ( Solanum melongena ) je jednou z mnohých zelenín, ktoré si môžete dopestovať vo svojej záhrade, ale rastlina je veľmi citlivá na chlad. Vysádzať ich treba vtedy, keď už nehrozia mrazy, lebo mráz ich ničí.

Keď sa rozhodnete pestovať baklažány, nezabudnite, že sú podobné paprike a paradajkám . V skutočnosti sú v jednej rodine.

Ako zasadiť baklažán?

Výsev baklažánu zo semien by sa mal vykonávať vo vnútri alebo v skleníku. To chráni nové sadenice pred akýmkoľvek typom mrazu a umožňuje nám posunúť úrodu.

Pri výsadbe brinjalu, ak ich zasadíte príliš skoro, riskujete, že chladné počasie poškodí rastlinu. Pred umiestnením sadeníc von musí byť pôda teplá. Príliš skoro a studená pôda zabije korene rastlín.

Baklažán je citlivejší na chlad ako paradajky.

Kde zasadiť baklažány?

Baklažán potrebuje veľa miesta. Pri vysádzaní brinjalu ich umiestnite 40-50 cm od seba v rade a riadky by mali byť od seba vzdialené 70-80 cm.

To si vyžaduje pomerne veľkú plochu. Po presadení sadeníc prihnojte svoje baklažány kompostovým čajom. Navyše, uprostred sezóny musíte do pôdy dobre prispieť kompostom.

Baklažán sa najlepšie vyvinie počas leta. Baklažánom sa darí počas letných horúčav a počas tejto časti vegetačného obdobia produkujú najväčšie plody.

Uistite sa, že počas letných horúčav často polievajte a dbajte na to, aby pôda zostala vlhká. Nenechajte rastliny vyschnúť, inak nedosiahnete požadované výsledky.

Ako pestovať baklažány v kvetináčoch

Baklažány v nádobách sa pestujú rovnako ľahko ako paradajky v nádobách. Potrebujú dostatočne veľké nádoby, aby pojali korene takej ťažkej rastliny, dobre priepustné médium, extra organickú hmotu a dostatok vody a samozrejme správnu nádobu.

Vyberte si veľký hrniec s objemom 20 litrov. Uistite sa, že sú tam veľké, nezablokované odtokové otvory.

Najlepším substrátom pre baklažán v kontajneroch je jeden diel rašeliny, jeden diel perlitu alebo piesku a 1 diel kompostu alebo humusu od červov. To zaisťuje dostatočné zadržiavanie živín a vody a zároveň podporuje odvod prebytočnej vlhkosti.

Keď sa chystáte pestovať baklažány v kvetináči, musíte si sadenice najskôr vyrobiť vo vnútri alebo v skleníku, aby ste využili celú jarno-letnú sezónu. Môžete si tiež kúpiť už vypestované sadenice.

Presaďte sadenice baklažánu na rovnakú úroveň, v akej boli vo výsevnom záhone, a v čase výsadby vložte do jamy hrsť dážďovkového humusu. Črepníky dobre zalejte.

Hneď po presadení je vhodný čas na inštaláciu kolíka do kvetináča. Vždy je lepšie to urobiť, keď korene neprerástli cez nádobu, aby ste ich nezranili.

Kedy sa zbiera baklažán?

Blaklažán budete vedieť, kedy ho zbierať, keď uvidíte, že meria 15 až 20 cm. Plody musia byť veľmi tmavé a šupka hladká a lesklá. Pri zbere baklažánu dbajte na to, aby ste použili nôž a stonky baklažánu nezakrútili alebo zlomili, mohli by ste rastliny poškodiť.

Mladé baklažány sú vždy najlepšie, pretože ak príliš zostarnú, plody budú hubovité, horké a nebudú tak chutné.

Vypočítajte si, že zozbierate 6 až 10 plodov na rastline

Je možné, že prvé zbery robia chyby, zber pred alebo po ideálnom momente, ale praxou si to uvedomíte

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: