Záhradné plodiny

Ako pestovať zemiaky vo vreciach – Sprievodca pestovaním a tipy

Ako pestovať zemiaky vo vreciach – Sprievodca pestovaním a tipy
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Vrecové zemiaky sú jednou z mojich obľúbených plodín. Zemiakové rastliny sa v záhrade tradične pestujú na kopcoch, to znamená, že okolo stonky sa vytvorí kopa zeminy, ktorá ich povzbudí, aby vytvorili veľa koreňov, a teda aj veľa zemiakov.

Táto metóda vyžaduje dosť miesta a je veľká šanca, že pri zbere nebudete môcť dostať všetky zemiaky zo zeme, jednoducho preto, že ich nemôžete nájsť.

Vrecia na pestovanie zemiakov sú vynikajúcim riešením pre mestské sady alebo malé záhrady, dokonca aj balkóny.

Môžete si vyrobiť vlastné vrecko zemiakov alebo si ich kúpiť. Naučiť sa pestovať zemiaky vo vrecúšku poskytne riešenie šetriace priestor a je to zábavný rodinný projekt.

O vreciach na pestovanie zemiakov

Nádoba alebo vrecúško umožňuje rastline začať rásť s malým množstvom pôdy a počas rastu rastliny možno pridávať vrstvy pôdy. Ako rastlina rastie, vak sa odvíja, takže rastlina je vždy nad zemou a vždy dostáva maximum slnka.

Dôvod stratifikácie pôdnych vrstiev je rovnaký ako pri kopcovitosti. Zemiakové stonky, keď sú pokryté zeminou, vyvíjajú korene. Z týchto koreňov rastú nové zemiaky. Viac koreňov znamená viac zemiakov.

Používanie vreciek na pestovanie zemiakov vám umožňuje kontrolovať, kde sa nové zemiaky vyvíjajú. Zemiaky budú uzavreté vo vnútri vreca, takže keď zbierate úrodu, stačí pre ne siahnuť do vreca.

Ako si vyrobiť vlastné vrecko na pestovanie zemiakov

Najjednoduchšie tašky sú len staré vrecúška so zrolovaným koncom. Geotextíliu (tú, ktorá sa používa na ochranu pred burinou) môžete tiež všiť alebo zošiť do vrecka. Nechajte navrchu dostatok látky, aby sa mohla rozvinúť, keď do nej vložíte zemiaky.

Neobmedzujete sa však len na pestovanie zemiakov vo vreciach. Môžete tiež namontovať starú pneumatiku a naplniť ju špinou a zemiakmi. Ako zemiaky rastú, navrch pridáte nové pneumatiky.

Ďalším jednoduchým spôsobom je odrezať vrch kompostového vrecka. Vyprázdnite všetko okrem niekoľkých centimetrov kompostu a zrolujte hornú časť vrecka. Zemiaky zasaďte na dno vreca a pri raste rastlín pridávajte kompost.

Ako pestovať zemiaky vo vreci

Keď budete mať vrece na zemiaky, naplňte dno zmesou 4 palcov pôdy a kompostu a zasaďte zemiaky. Naplňte len toľko média, aby pokrylo vrchy hľúz.

Pôdnu zmes udržiavajte rovnomerne vlhkú a vyklíčené zemiakové listy zasypte kompostovou zmesou, keď vzídu. Majte ich zakryté a rozviňte vrecoviny, keď sa úroveň zeme zvýši.

Keď je pôda na vrchu vreca, nechajte rastliny kvitnúť a odumrieť, potom vyprázdnite obsah, aby ste mohli pozbierať a získať všetky zemiaky.

Keď zemiaky začnú kvitnúť, môžete zbierať zemiaky na povrchu vreca.

Ďalšie tipy na pestovanie zemiakov

  • Nové hľuzy by sa mali udržiavať zakryté pôdou, aby sa zabránilo ozeleneniu.
  • Umiestnite vrecia na plné slnko a udržiavajte pôdu rovnomerne vlhkú, ale nie premokrenú.
  • Dávajte si pozor na škodcov, najmä na žuvací hmyz, ktorý môže ovplyvniť vitalitu vašich rastlín.
  • Raz za čas vykopte malú hľuzu a skontrolujte mladý zemiak, či nie je poškodený.
  • Ak použijete nový, čistý kompost, je nepravdepodobné, že budete mať nejaké väčšie problémy s hmyzom v pôde.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: