Okrasné rastliny

Ako zalievať orchidey a aké sú hlavné chyby

Ako zalievať orchidey a aké sú hlavné chyby
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Hlavnou príčinou úhynu orchideí je nedostatočné zalievanie. Zalievanie orchideí nie je zložité – neexistuje žiadny tajný pakt ani vplyv Mesiaca – ale vyžaduje si to iné myslenie ako zalievanie bežných izbových rastlín. A vyžaduje si základné pochopenie toho, ako orchidey fungujú.

Pochopenie koreňov orchideí

Prevažná väčšina doma pestovaných orchideí sú epifyty, čo znamená, že žijú vo voľnej prírode priľne k stromom alebo skalám.

Korene týchto rastlín sú vysoko špecializované orgány, ktoré sa dramaticky líšia od koreňov normálnych rastlín.

Pri orchideách je samozrejme ťažké niečo zovšeobecniť. Toto je najväčšia skupina rastlín na svete, takže pre každé pravidlo existuje 100 výnimiek.

Po zvyšok tohto článku sa zameriame na epifytické tropické orchidey. Vo všeobecnosti je najlepšie dodržiavať pokyny pre každý druh, pokiaľ ide o jednotlivé postupy zavlažovania.

Korene orchideí sú obklopené tenkou membránou z hodvábneho papiera nazývanou velamen.

Táto viacúčelová membrána rýchlo absorbuje veľké množstvo vody, priľne k drsným povrchom a podporuje výmenu minerálov a solí.

Ako druh vodomeru, aj baldachýn orchidey je vynikajúcim indikátorom potreby vody vašej rastliny.

Suché prístrešky sú biele alebo strieborné a čerstvo zaliate prístrešky sú zelené alebo strakaté (v závislosti od druhu).

Naučiť sa čítať korene svojich orchideí je najlepšia metóda na dobré zalievanie.

Pamätajte si: Väčšina orchideí by radšej mala trochu menej ako príliš veľa vody.

Korene orchideí, ktoré sú neustále vlhké, zhnijú a rastlina ich bude nasledovať.

Mohlo by vás zaujať: Základné tipy na pestovanie orchideí – Pre začiatočníkov

Časté chyby pri polievaní orchideí

Orchidey sú tropické rastliny, však?

Takže máš naozaj rád vodu, však?

No, niečo také.

Mnohé obľúbené orchidey sú tropické rastliny, ale sú to tropické rastliny, ktoré žijú na stromoch.Vo svojom prirodzenom prostredí sú vystavené prívalovým dažďom, ktoré môžu trvať hodiny alebo dokonca dni, no mnohé druhy sú prispôsobené aj suchému obdobiu, kde môže niekoľko týždňov pršať len málo.

Pri pestovaní orchideí vo vašej domácnosti je veľmi nepravdepodobné, že by ste mohli duplikovať biotop tropického lesa so správnym prúdením vzduchu, vlhkosťou a úrovňou osvetlenia. S ohľadom na to uvádzame najčastejšie chyby, ktorých sa ľudia dopúšťajú pri polievaní orchideí:

Príliš časté polievanie

Rastliny orchideí by nikdy nemali sedieť v stojatej vode. V mnohých prípadoch by mala rastlina medzi zavlažovaním úplne vyschnúť.

Voda v noci

Bez ohľadu na to, aký druh orchidey pestujete, vždy polievajte ráno. Vždy. Nočné zalievanie umožňuje hromadenie vody na púčikoch phalaenopsis alebo strukoch kvetov Cattleyas.To podporuje bakteriálne a plesňové ochorenia. Orchidey by mali byť pred zotmením úplne suché.

Ignorovať signály rastlín

Orchidey vedia veľmi dobre povedať, čo potrebujú. Počas vegetačného obdobia by pseudobulbs mali byť bacuľaté a bacuľaté a dužinaté listy by mali byť hrubé a oddelené od pestovateľských substrátov.

Niektoré listnaté orchidey môžu počas zimy vädnúť. Toto je dobré. Musíte poznať rastlinu, ktorú pestujete

Ako správne zalievať orchidey

Ako už bolo spomenuté vyššie, je ťažké zovšeobecňovať. Vždy je najlepšie dodržiavať pravidlá pre vašu konkrétnu rastlinu. Existuje však niekoľko osvedčených postupov, ktoré výrazne zvýšia vaše šance na úspech.

Zalievajte hojne.

Keď polievate, myslite to vážne.Rôzni pestovatelia majú rôzne pravidlá, ale mnohí profesionálni pestovatelia bežia svoje postrekovače 8 alebo viac minút. Úspešní domáci pestovatelia niekedy ponoria svoje rastliny, črepník a všetko, do vedra alebo fontány s vodou.

vodné orchidey

Niektoré odrody, ako napríklad vandas, môžu zostať plávajúce vo vode prekvapivo dlho. Cieľom je uistiť sa, že vrchlík je úplne nasýtený. Po zalievaní chcete, aby z koreňov viseli malé kvapôčky.

To znamená, že rastlina je plne hydratovaná.

Skontrolujte kvalitu svojej vody.

Seriózni pestovatelia dlho trvali na tom, že orchidey možno zavlažovať iba dažďovou vodou. V súčasnosti väčšina ľudí používa iba vodu z vodovodu, a to je v poriadku.

Mali by ste si však uvedomiť, že upravená voda môže mať vyšší obsah soli alebo vysoký obsah vápnika.

Ak vidíte, že sa na vašich rastlinách tvoria usadeniny vápnika, mali by ste nájsť nový zdroj vody.

V prípade pochybností nie.

Ak si nie ste istý, či orchideu zalievať alebo nie, počkajte.

Opäť u niektorých druhov to nebude fungovať, napr. paphiopedilum a phragmipedium. Keď sa zdajú byť smädné, mali by ste ich deň predtým zaliať. Ale väčšina epifytických črepníkových orchideí by bola radšej na suchej strane ako na zaplavenej.

Faktory, ktoré ovplyvňujú zalievanie orchideí

Keby existoval jednoduchý návod alebo mini zavlažovací mesiáš, ktorý by sa vznášal nad vašimi rastlinami a presne by vám povedal, kedy a koľko zalievať.

Bohužiaľ, nie je. Všetko je to o rozvahe a inštinkte a veľkej trpezlivosti. Tu sú niektoré z faktorov, ktoré je potrebné zvážiť pri zostavovaní plánu zavlažovania pre vaše orchidey:

Zmes na zalievanie Rôzne zmesi na zalievanie obsahujú rôzne množstvá vody. Odrezky borovicovej kôry zadržia vodu dlhšie ako drevené uhlie alebo hlinené pelety. Čím vyššia je retencia vody, tým menej budete musieť zalievať. Rastliny namontované na predmetoch budú potrebovať viac vody.

Druh Uistite sa, že poznáte konkrétny druh, ktorý pestujete, a dodržiavate jeho pravidlá. Rôzne orchidey môžu mať veľmi odlišné požiadavky na zalievanie a môže byť veľmi ťažké mať zmiešanú zbierku bez toho, aby ste aspoň niektoré z vašich rastlín preliali alebo podmočili. Začal by som len jednou alebo dvoma obľúbenými odrodami.

Teplota. Čím vyššia je teplota, tým väčšia je potreba vody vo všeobecnosti.

Vlhkosť Vo všeobecnosti platí, že čím vyššia je vlhkosť prostredia, tým menšia je potreba zavlažovania. Vlhkosť úzko súvisí s typom pestovateľského média, ktoré používate. Je veľmi bežné, že hrnce sú na kamienkovej tácke naplnenej vodou, aby sa zvýšila miestna vlhkosť.

zalievanie orchideí 2

Drafts Nebojte sa malého prievanu. Orchidey majú naozaj rady čerstvý vzduch, a to ako okolo koreňov (u nasadených rastlín), tak aj okolo listov. Vyšší ťah ich však skôr vysuší, takže budete musieť zvýšiť zálievku.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: