Agroekológia

Ako predchádzať a vyhnať potkany v komposte

Ako predchádzať a vyhnať potkany v komposte
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Hľadanie potkanov alebo dôkazov o nich v blízkosti vášho kompostu môže byť viac než trochu znepokojujúce. Tieto hlodavce sú schopné prehrýzť drevo, drôt, plast a čokoľvek iné, čo im príde do cesty. Množia sa alarmujúcou rýchlosťou, pár sa môže rozmnožiť takmer tisíc mláďat potkanov za rok. Sú prenášačmi chorôb, ako je brušný týfus, mor, leptospiróza a salmonela. Keď žijeme v dome, je veľmi pravdepodobné, že jedného dňa sa raz budeme musieť vysporiadať s potkanmi.

Vo všeobecnosti potkany hľadajú dve základné veci: potravu a prístrešieV niektorých prípadoch sa z hromady kompostu stane oboje a v dôsledku toho budeme mať problém s potkanmi. Existuje niekoľko jednoduchých spôsobov, ako zabrániť potkanom dostať sa do vašej kompostovej hromady a zároveň ich dostať von, ak sú už vo vnútri.

Štyri spôsoby, ako udržať potkany mimo kompost

Zahrabte zvyšky jedla do kompostu.

Potkany vo všeobecnosti priťahujú hromady kompostu, pretože sú ľahkým zdrojom potravy. Vo všeobecnosti by ste do hromady kompostu nikdy nemali pridávať mäso alebo mliečne výrobky (pokiaľ ste nepoužili Bokashi (anaeróbna fermentácia). Niekedy o tom napíšem), pretože tieto položky určite priťahujú hlodavce. Ak sú však dosť hladní, môžu ju začať pokúšať zemiakové šupky.

Zakaždým, keď do kompostu pridávame zvyšky jedla, je potrebné ich buď zahrabať do kompostovej hromady, alebo nechať oddeliť odrezky trávy či lístia, aby sa zakryli pridané zvyšky jedla.

Nepridávajte potravinový odpad.

Ak sú potkany veľkým problémom, jedlo do kompostu vôbec nepridávajte. Existujú aj iné spôsoby tento odpad využiť napríklad zakopaním priamo v záhrade alebo anaeróbnou fermentáciou

Udržiavajte obsah vlhký.

Ako som už spomenul, jednou z dvoch vecí, ktoré potkany hľadajú, keď napadnú náš kompost, je bývanie. Suchá kompostová hromada je nielen neefektívna z hľadiska výroby kompostu, ale je aj rajom pre potkany. Len si predstavte, že je to suché, teplé, odľahlé miesto na spanie (a možno si aj postaviť hniezdo), ktoré by tiež mohlo mať niekoľko chutných kúskov na papanie.

Je dôležité zabezpečiť, aby hromada kompostu bola vždy vlhká (nie mokrá, čo má za následok anaeróbne podmienky a nepríjemný zápach) a tak nebude miestom pre život potkanov.Pravidelným otáčaním kôpky a pridávaním trochy vody do nej počas obdobia sucha môžete prispieť k tomu, aby bola oveľa menej pohostinná pre hlodavce.

Umiestnite mätu alebo mätu blízko kompostu

Toto je jeden z tipov, ktorý sa zdá, že na niektorých ľudí funguje a na iných nie, ale stojí za to vyskúšať. Myši a potkany očividne nenávidia vôňu mäty, takže vysadenie niekoľkých rastlín mäty v blízkosti kompostu by stačilo na odradenie potvoriek. Majte však na pamäti, že ak máte vo svojej oblasti veľmi veľkú alebo veľmi hladnú populáciu potkanov, je nepravdepodobné, že by ich odradila trocha mäty.

Uvediem tieto tipy do praxe a uvidím, či dokážem prinútiť tieto prekliate zvieratá zmiznúť.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: