Agroekológia

Gumóza mandlí a iných ovocných stromov: Prevencia a liečba

Gumóza mandlí a iných ovocných stromov: Prevencia a liečba
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Čo je mandľová gummóza? Ak máte kôstkové ovocné stromy, budete sa musieť naučiť, čo spôsobuje ochorenie gummózy. Budete sa tiež chcieť dozvedieť o liečbe gummózy.

Čo je mandľová gummóza?

ako-liečiť-gumózuGumóza je nešpecifický stav, pri ktorom z rany na strome kvapká miazga. Zvyčajne sa vyskytuje, keď má strom trvalú alebo bakteriálnu rakovinu alebo je napadnutý niektorým druhom húsenice vijačky.

Mandľová gummóza však môže byť spôsobená aj akýmkoľvek poranením kôstkového ovocného stromu, vrátane poškodenia zimným počasím (mráz, sneh), poškodenia chorobami alebo jednoducho poškodenia spôsobeného záhradným náradím. Ak si všimnete, že z vášho mandľového, broskyňového, slivkového, čerešňového alebo marhuľového (marhuľového) stromu vyteká akási gumovitá šťava, vaša rastlina je pravdepodobne postihnutá chorobou ďasien.

Najdôležitejšia vec: Prevencia gummózy

ako liečiť gummózuPrevencia mandľovej gummózy začína niečím tak jednoduchým, ako je pochopenie, že hlavnou príčinou tohto ochorenia je provokácia rán v kôre stromu. Takže akékoľvek opatrenie, ktoré môžete podniknúť na zabránenie poraneniam kôry, tiež pomôže predchádzať gummóze.

Napríklad klasickou situáciou, ktorá sa vyskytuje predovšetkým v záhradách, je problém s krovinorezom. Je veľmi dôležité chrániť naše stromy, aby krovinorezy nepoškodili kmeň. Môžete okolo neho urobiť ryhu (črepník), ktorý zostane zbavený trávy a buriny, aby sa krovinorez svojimi drôtmi nedostal k päte stromu. Každé opatrenie sa sčítava. Realita je taká, že ak poškodíte kôru, možno budete čoskoro hľadať liečbu gummózy.

Ďalším veľmi dôležitým preventívnym opatrením je pokúsiť sa vysadiť ovocné stromy na čo najlepších miestach, aby ste predišli poškodeniu v zime. Nezabudnite vybrať miesta chránené pred vetrom s dobre odvodnenou pôdou. Za každú cenu sa vyhnite výsadbe stromov na pôdach, ktoré sú náchylné na záplavy.

Zavlažujte dostatočne v najsuchších obdobiach,

Okrem toho, udržiavanie zdravého stromu tiež obmedzí útoky vijačky.

Je tiež dôležité vybrať odrody stromov, ktorým sa vo vašom regióne darí. A vyberte si odrody, ktoré odolávajú rakovine. Všetky odrody môžu dostať rakovinu, ale niektoré sú ľahšie choré ako iné.

Liečba gumy

Ak napriek vášmu najlepšiemu úsiliu o prevenciu ďasien nájdete na svojich ovocných stromoch gumovú miazgu, je čas naučiť sa liečiť žuvačky. Čím skôr problém odhalíte, tým väčšia je šanca, že strom môžete zachrániť.

  1. Prvá vec, ktorú musíte urobiť, ak váš ovocný strom vykazuje známky gummózy, je opraviť všetky problémy s odvodnením. Zabezpečenie dobrého odvodnenia úpravou pôdy alebo, ak je to možné, presadením, je nevyhnutné na jej obnovu.liečba gummózy

  2. Ďalším krokom v liečbe gummózy je odstránenie chorej kôry. Je veľmi dôležité liečiť gummózu, odstrániť gumovú šťavu a všetku odumretú kôru, ktorú spoznáte, pretože je tmavšia ako zdravá kôra, urobíte to veľmi ostrým nožom.

  3. Po odstránení odumretej kôry odstráňte vrstvu zdravej kôry, až kým rana nebude obklopená okrajom zdravej kôry. Pred vykonaním tejto úlohy a po nej by ste mali samozrejme veľmi dobre sterilizovať nástroje na orezávanie.

  4. Akonáhle to urobíte, nechajte oblasť vysušiť. Priebežne kontrolujte oblasť a v prípade potreby zopakujte orezávanie kôry.
  5. Potom na rany nanesiete fungicíd na báze medi alebo zmesi Bordeaux. Môžete to naniesť štetcom.
  6. Ako prevenciu vopred aplikujte na jeseň a na jar pred kvitnutím systémové fungicídy na báze medi alebo zmes Bordeaux.

Čo produkuje gummóza?

Gumóza je hnisanie miazgy z rán alebo rakoviny na ovocných stromoch. Môže to byť spôsobené environmentálnym stresom, mechanickým poškodením alebo chorobou a napadnutím hmyzom. Rakovina Cytospora alebo rakovina Valsa, hubová príčina gummózy, postihuje stromy kôstkového ovocia, ako sú mandle, marhule, čerešne, broskyne a slivky.

Ako sa lieči gummóza na ovocných stromoch?

Odstráňte zo stromu zatemnenú oblasť kôry plus prúžok zdravej kôry, kým rana nebude obklopená okrajom zdravej kôry. Akonáhle to urobíte, nechajte oblasť zaschnúť. Celý článok dobre vysvetľuje proces.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: