Agroekológia

Ako odstrániť ušká z mojej záhrady?

Ako odstrániť ušká z mojej záhrady?
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Čo jedia ušianky? Sú škodcami?

Zatiaľ čo uškatce (Forficula auricularia) sa živia mladými výhonkami a príležitostne si môžu pochutnávať na listoch a dokonca aj kvetoch, množstvo škôd, ktoré spôsobia, by vo väčšine záhrad nemalo predstavovať veľký problém.

V skutočnosti ušiak jedia aj vošky, slimáky a slimáky a niektoré druhy lariev, takže môže byť pre vás výhodné, že tam sú. Ako u všetkých nepozvaných záhradných tvorov, aj tu však existujú chvíle, kedy možno ucholaky považovať za škodcu.

Keď sa to stane, budete potrebovať trochu trpezlivosti a trochu vedomostí o tom, prečo sú ušianky priťahované do vašej záhrady, aby ste zmenili ich návyky.

Sú ušiaky nebezpečné? Štípu?

Je ťažké nerozpoznať ušnicu, keď vidíte ostré kliešte na zadnej strane. Nebojte sa, neublížia vám. Tieto kliešte používajú na odchyt hmyzej koristi a na párenie. Niektoré druhy ucholakov majú krídla, no len zriedka ich uvidíte počas letu.

Prečo sú v záhrade ušianky?

Uškvorky majú rady vlhké, chránené miesta, ako sú mulčované záhradné záhony alebo rastliny pod črepníkmi. Tieto podmienky spolu so zásobou potravy usadia ušáky vo vašej záhrade. Keďže sa však považujú za užitočný hmyz, zaobchádza sa s nimi ako so škodcami len vtedy, keď je ich poškodenie nadmerné.

Aké druhy rastlín jedia ušianky?

Uškvorky jedia rastlinné zvyšky nachádzajúce sa v záhradnej pôde a pod nádobami. Budú sa však živiť aj širokou škálou záhradných rastlín.

Zdá sa, že obľubujú najmä burinu a kukuričné stonky, ako aj georgíny, nechtíky, ruže a cínie. Môžu byť tiež škodcami na ovocných stromoch, ako sú bobule, marhule a broskyne. Bohužiaľ, ak nie je k dispozícii žiadna z ich obľúbených potravín, môžu sa živiť akoukoľvek rastlinou, ktorú nájdu.

Čo môžem urobiť, aby som odstránil ušiaky?

Nepovedal by som, že by mali byť odstránené. Dôležité je len kontrolovať ušiakov, aby sa nerozbehli. Začnite odstránením mulča z oblasti, kde sa zhromažďujú, a nechajte pôdu trochu vyschnúť.

Toto musíte urobiť len dočasne, kým ušká ušká nezmiznú.

Niektoré ďalšie odporúčané techniky kontroly ušných nástavcov sú:

  • Umiestnite v noci do záhrady vlhké, zrolované noviny alebo malé kartónové škatule (napríklad škatuľku od cereálií). Ušáky sa kŕmia v noci a hľadajú vlhké, chránené miesto, kde môžu stráviť deň. Na druhý deň ráno si ich v novinách môžete vyzdvihnúť pomerne veľa. Ak máte problém ich prilákať do pasce, môžete ich prilákať vložením ovsa alebo otrúb do pasce
  • Umiestnite konzervy s tuniakom alebo krmivom pre mačky, ktoré nie sú príliš hlboké, s trochou rastlinného oleja ako pasce.
  • Na spodok drevín umiestnite lepiacu bariéru, maskovaciu pásku alebo dokonca vazelínu. Uchoví sú plazi a uviaznu v bahne skôr, ako vylezú na strom alebo krík a napáchajú škodu.
  • Zdá sa, že kremelina ich odrádza. Aplikujte na pôdu a v prípade potreby aplikujte znova o 1 týždeň.

Keďže uškatce sú považované za užitočný hmyz, nebojte sa, ak ich uvidíte len zopár. Môžu byť spojencami v záhrade. Tieto kontrolné opatrenia sú určené na použitie, keď škody, ktoré spôsobia, prevážia ich výhody.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: