Záhradné plodiny

Biely prášok na tekvicových listoch. Ako kontrolovať múčnatku v tekvici

Biely prášok na tekvicových listoch. Ako kontrolovať múčnatku v tekvici
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Obrázok od Scota Nelsona

Nie je nezvyčajné, že listy tekvice majú tento biely prášok na listoch nazývaný Oidium alebo múčnatka, ale keďže táto huba ovplyvňuje produkciu našej úrody, ako sa dá liečiť múčnatka na tekvici? tekvica? Prečítajte si ďalšie informácie.

Tekvica s múčnatkou

Oidium sa rýchlo šíri a môže prejsť na veľkú vzdialenosť. Okrem tekvicových rastlín môže ovplyvniť ľubovoľný počet zeleniny, vrátane: artičokov, uhoriek, baklažánov, šalátu, melónov, paštrnáku, hrachu, reďkovky, paradajky, repy.

Existuje však iný druh múčnatky, ktorá napáda každý rastlinný druh. V prípade tekvicovitých sú za výskyt múčnatky zodpovedné tri rôzne druhy húb: Podosphaera xanthii, Golovinomyces cucurbitacearum a Golovinomyces orontii.

Na rozdiel od toho, čo si možno myslíte, múčnatka na tekvici nie je bežná počas vlhkého vegetačného obdobia. Vlhké podmienky v skutočnosti na pestovanie tejto huby nie sú potrebné a má veľmi rada teplo. Preto „dokonalá búrka“ nastáva, keď máme suché a horúce leto.

obraz Scot Nelson

Ako sa teraz pozná múčnatka na tekvici? Táto choroba je celkom zjavná. Objavuje sa najskôr na starších listoch ako červenohnedé škvrny. Spočiatku sa choroba dá identifikovať iba pod mikroskopom, ale rýchlo sa prejaví, pretože sa rýchlo šíri pokrytím listov, stopiek a stoniek bielou plesňou.Toto práškové mycélium spôsobuje, že listy vyzerajú, akoby boli ponorené do mastenca. Listy strácajú svoju normálnu tmavozelenú farbu, menia sa na svetložltú, potom hnedú a nakoniec vädnú, takže tekvica zostáva vystavená spáleniu od slnka

obrázok Scott Nelson

Konídie (spóry) sa rýchlo vytvárajú na práškovom mycéliu a akýkoľvek pohyb vetra alebo vzduchu ich prenáša na susedné rastliny a listy, ako aj na rastliny ďalej. V skutočnosti trvá len tri až sedem dní od počiatočnej infekcie po nástup príznakov. Múčnatke sa darí v hustých, tienistých výsadbách s malou expozíciou svetla a vysokou relatívnou vlhkosťou. Infekcia sa môže vyskytnúť medzi 10-32 ° C, ale je zosilnená vyššími teplotami medzi 26 ° C a 37 ° C. Okrem toho sa prenáša múčnatka na tekviciach, pretože choroba prežije zimu a rozšíri sa na nasledujúce generácie tekvíc.

Ako bojovať proti múčnatke

Popri dokonalej búrke poveternostných podmienok nepochybne pomáhame a prispievame k šíreniu choroby. Ako už bolo spomenuté vyššie, choroba prežije zimu. Praktizovanie striedania plodín výrazne zabráni šíreniu múčnatky. Nesaďte tekvicu na rovnakú plochu aspoň dva roky.

Je tiež dôležité ošetriť múčnatku na tekvici, zničiť všetky zvyšky z chorých rastlín, oddeliť rastliny od seba, pretože na husto vysadených plochách je pravdepodobnejšie, že budú infikované, a v prípade potreby , Ak je to možné, uprednostňujte odrody odolné voči chorobe. Tiež udržiavajte záhradu bez buriny. A na kontrolu múčnatky je potrebné kombinovať aj s včasnou aplikáciou fungicídu.

Keď sa použijú fungicídy, po potvrdení choroby je príliš neskoro na to, aby boli užitočné. Fungicídy účinkujú tak, že zabraňujú infekcii na zdravých listoch, takže je veľmi dôležité včas odhaliť infekciu.

K dispozícii je množstvo organických možností. Fixné meďnaté fungicídy tiež preukázali výsledky v boji proti múčnatke. Neemový olej je tiež účinným bojovníkom proti múčnatke. Bez ohľadu na to, čo si vyberiete, nezabudnite, že kľúčom je včasná aplikácia predtým, ako sa choroba prejaví na listoch.

Domáci recept na boj proti múčnatke

  • 1 diel mlieka
  • 2 diely vody
  • 1 polievková lyžica sódy bikarbóny na liter prípravku
  • sprej týždenne

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: