Starostlivosť o rastliny

Ako sa starať o šťastný bambus – svetlo, polievanie, prerezávanie, substrát, problémy

Ako sa starať o šťastný bambus – svetlo, polievanie, prerezávanie, substrát, problémy
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

V poslednej dobe vidím tieto rastliny všade. Verím, že je to feng shui, že šťastné rastliny bambusu prinášajú šťastie a bohatstvo, najmä ak boli darované.

Nemyslím si, že to tak je, že rastliny neprinášajú šťastie ani smolu, ale 100% pravda je, že sú to takmer nezničiteľné rastliny a áno, čo je dobré šťastie!

Ich stonky sú veľmi odolné, dokážu prežiť vo vázach naplnených vodou alebo v zemi a v rôznych svetelných podmienkach.

Dokonca aj šťastný bambus, o ktorý sa nedostatočne stará, bude žiť dlho, kým nakoniec podľahne.

Prevažná väčšina šťastných bambusových rastlín sa dováža z Taiwanu alebo Číny, kde profesionálni pestovatelia splietajú, skrúcajú a stáčajú stonky do rôznych tvarov.

Najkomplikovanejšie bambusové rastliny môžu stáť stovky dolárov a mať dvadsať alebo viac jednotlivých stoniek.

Najbežnejšie je však získať šťastné bambusové rastliny v jednoduchých kvetináčoch za veľmi lacné ceny.

Technicky, šťastný bambus nie je bambus, ale druh nazývaný Dracaena sanderiana. Hoci sa väčšina pestuje hydroponicky (vo vode), šťastný bambus možno zasadiť aj do zeme.

Jedno posledné varovanie: Bambusové listy Lucky sú mierne toxické, preto by sa nemali skladovať na mieste, kde môžu domáce zvieratá alebo deti žuť ich.

Starostlivosť o šťastný bambus

Toto sú podmienky, za ktorých musí byť Lucky Bamboo zdravý:

 1. Svetlo: Šťastný bambus uprednostňuje jasné, filtrované slnečné svetlo, aké sa nachádza v dažďovom pralese. Vyhnite sa priamemu slnečnému žiareniu, pretože spáli listy. Znášajú skôr málo svetla ako príliš veľa. Ak sa však rastlina začne naťahovať alebo zelená vybledne, je to preto, že potrebuje viac svetla.
 2. Polievanie: Šťastný bambus môže rásť donekonečna v jednoduchej váze naplnenej kamienkami (na podporu) a najmenej 3 cm vody. Sú však veľmi citlivé na chlór a iné chemikálie, ktoré sa bežne vyskytujú vo vode z vodovodu. Polievajte svoj šťastný bambus iba balenou alebo destilovanou vodou alebo vodou z vodovodu, ktorá bola vynechaná 24 hodín, aby sa chlór odparil.Šťastné bambusové korene sú červené, takže sa nezľaknite, ak uvidíte červené korene. Nakoniec sa odporúča meniť vodu týždenne.
 3. Teplota: Lucky Bamboo má rád vyššie teploty medzi 18 C a 32 C. Neumiestňujte rastliny pred klimatizáciu alebo kúrenie.
 4. Črepníková zmes: Šťastný bambus možno pestovať okrem vody aj v bohatej, dobre priepustnej pôde. Udržujte pôdu vlhkú, ale nie premokrenú. Zalievajte ako ktorýkoľvek druh Dracaena.
 5. Hnojivo: Rastliny pestované vo vode bude potrebné kŕmiť približne každé dva mesiace pomocou veľmi slabého tekutého hnojiva. Jedna kvapka tekutého hnojiva stačí na väčšinu aranžmán šťastných bambusov.

Ako tvarovať šťastný bambus

Napriek svojmu zložitému vzhľadu nie je šťastný bambus tvarovaný rovnakým spôsobom ako bonsaje, s drôtikmi na rastlinách a presnými rezmi.

Skôr sú tvorené otáčaním stonky rastliny pred zdrojom svetla, čo spôsobuje, že rastlina prirodzene rastie smerom k svetlu. V Číne sa stonky často nechávajú rásť nabok, aby spôsobili typickú špirálu.

V domácnosti je to namáhavý proces, ale dá sa to dosiahnuť umiestnením rastlín do škatule s otvorom pre vstup svetla a venovaním pozornosti rýchlosti ich rastu a pomalým otáčaním rastliny a pravidelne.

Musíte byť trpezliví, pretože náprava môže chvíľu trvať.

Ako orezať šťastný bambus

Prerezávanie je však dôležitou súčasťou udržiavania zdravia vášho šťastného bambusu. Postupom času väčšina rastlín oťažie alebo zložité tvary začnú strácať svoj tvar.

Výhonky môžete skrátiť asi na 2 alebo 3 cm od hlavnej stonky a vyrašia znova, ak ju však zastrihnete v jednej rovine s hlavnou stonkou, nový výhonok z tohto miesta nevyraší

Čoskoro sa z hlavnej stonky objavia nové výhonky a výsledná rastlina bude hustejšia.

Na získanie nových konárov môžete orezať výhonky hlavnej stonky. Vznikne jazva po opálení a z rezu môže, ale nemusí vzniknúť nový výrastok. Tieto výhonky nevyhadzujte, pretože sa dajú použiť na pestovanie šťastného bambusu .

Ak potrebujete z akéhokoľvek dôvodu orezať hlavnú stonku, pod rezom sa objavia nové výhonky a vrchol, za predpokladu, že je zdravý, možno použiť na založenie novej rastliny.

Bežné problémy so šťastným bambusom

Najčastejšie chyby súvisiace so šťastným bambusom zvyčajne súvisia s polievaním.

 • Chlórovaná voda ich časom zabije a voda, ktorá je špinavá alebo infikovaná baktériami, môže byť smrteľná.
 • Ak má rastlina čierne korene, mali by sa odrezať.
 • Podobne by sa odumreté listy nikdy nemali nechať hniť vo vode, pretože môžu zaniesť baktérie.
 • Dodržiavajte hygienu vody tak, že každý týždeň vymieňate vodu za destilovanú alebo balenú.
 • Ak riasy rastú vo vode, je to zvyčajne preto, že rastlina je zasadená do priehľadnej vázy, ktorá umožňuje prenikanie svetla a podporuje rast rias. Stačí ju zotrieť a začať odznova, ak sú riasy trvalým problémom, prepnite na nepriehľadnú nádobu.
 • Žlté listy zvyčajne naznačujú príliš veľa slnka alebo príliš veľa hnojív. Pozastavte hnojivo a presuňte rastlinu na tienistejšie miesto.
 • Hnedé listy často naznačujú suchý vzduch alebo znečistenú vodu. Zvýšte úroveň vlhkosti pravidelným zahmlievaním rastliny a uistite sa, že používate správne množstvo vody.
 • Ak stonky začnú hniť alebo belavé, pravdepodobne nie sú ani zďaleka bezpečné. Ešte horšie je, že rozkladajúce sa stonky ohrozujú ďalšie stonky v okolí. Odstráňte ich naraz. Ak to naozaj chcete zachrániť, odrežte žlté časti a skúste orezanú stonku zakoreniť v sladkej vode.
 • Nakoniec, šťastný bambus je náchylný na rovnaké problémy s hmyzom ako iné tropické izbové rastliny. Môžu byť ošetrené manuálne (odstraňovanie hmyzu) alebo rovnakými metódami, aké by ste použili na akejkoľvek inej izbovej rastline.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: