Životné prostredie

Prírodný cintorín v Aves.es

Prírodný cintorín v Aves.es
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Cintorín

Rod Pisonia sa nezdá byť obzvlášť hrozivý. Stromom chýbajú tŕne akácií. Ale stromy Pisonia, ktoré sa nachádzajú od Havaja a Nového Zélandu až po Indiu, majú temné tajomstvo. Medzi jeho koreňmi je pravdepodobné, že nájdete záhrady kostí jeho obetí.

Je to preto, že Pisonia produkuje lepkavé semená, ktoré zachytávajú hmyz. Samozrejme, mnohé druhy vtákov jedia hmyz, a ak si nedávajú pozor, vtáky môžu uviaznuť v strome, keď sa snažia uchmatnúť si obed.Príliš veľa semien môže spôsobiť, že vtáky budú príliš ťažké, čo im bráni letieť a vyhladovať na zem, ak sa k nim najskôr nedostanú kraby alebo iné predátory.

V niektorých prípadoch vtáky uhynú bez toho, aby unikli zo stromu, čo znamená, že ich mumifikované mŕtvoly možno nájsť visiace sem a tam ako strašidelné ozdoby na vianočný stromček. A čo viac, sovy a iné dravé vtáky boli nájdené uväznené medzi konármi, ktoré sa pokúšali chytiť iné malé vtáky.

Alan Burger, ekológ z University of Victoria, začal študovať tieto stromy pred dvoma desaťročiami a bol zvedavý, aký úžitok by tieto stromy mali . Koniec koncov, mnohé rastliny používajú lepkavé, háčikovité alebo ostnaté semená na oklamanie vtákov a cicavcov, aby preniesli svoje potomstvo na nové územia, ale je okrídlený posol dobrý, ak nemôže lietať?

Tieto stromy dovtedy nikto poriadne neštudoval, a tak Burger začal kopať.Ľudia oboznámení s Pisoniou zvyčajne ponúkali dve konkurenčné a neoverené hypotézy. Buď sa stromy tešili z nárastu živín poskytovaných rozpadom v hornej časti koreňov, alebo možno semená stromu potrebovali na klíčenie hnojivo. Burger strávil 10 mesiacov experimentovaním so semenami Pisonia. ( Ich zistenia boli publikované v Journal of Tropical Ecology v roku 2005. )

„Výsledky mojich experimentov veľmi presvedčivo ukázali, že Pisonia nemá zo zabíjania vtákov žiadne zjavné výhody,“ hovorí Burger. Inými slovami, semená, ktoré vyklíčili vedľa mŕtvych vtákov, nevykazovali žiadne známky zvýšenej klíčivosti alebo zvýšeného prežitia proti rastlinám pestovaným bez jatočných tiel.

A čo viac, Burger zistil, že množstvo živín, ktoré dodávajú koreňom stromov mláďatá vtákov, nie je nič v porovnaní s tým, ktoré pridávajú živé vtáky.Stromy totiž slúžia aj ako hniezdiská pre morské vtáky. Vylietajú na more, jedia ryby z vody a nosia tieto živiny na ostrovy, kde ich ukladajú ako guáno. (vtáčie hovienka)

Prečo potom lepkavé semená? Burger riešil túto otázku ponorením semien Pisonia do morskej vody na dlhé časové obdobia. Malo to odrážať, čo by sa mohlo stať, ak by vták kvôli semenám zomrel na mori a potom sa vyplavil na breh. Bohužiaľ zistil, že semená zomreli asi po piatich dňoch v slanej vode, takže hypotéza bola vypustená.

Ďalší experiment bol úspešnejší. Pretože mnoho rozptýlených morských vtákov trávi väčšinu času svojho cestovania vo vzduchu, pričom sa do vody len potápajú, aby príležitostne ulovili ryby, Burger ponoril semená Pisonia do morskej vody prerušovane počas štyroch týždňov.Tentoraz semená prežili.

"Zdá sa, že kľúčom k rozptýleniu je udržanie vtákov nažive, ale nešťastným dôsledkom extrémne lepkavých semien a produkcie mnohých semien v zhlukoch je, že niektoré vtáky sa smrteľne zapletú."

Takto funguje evolúcia. Pokiaľ prežije dostatok vtákov na to, aby preniesli semená Pisonia na novú pôdu, stromy budú naďalej produkovať lepkavé semená. Zabíjanie vtákov nie je cieľom, sú to len vedľajšie škody.

Zvláštne je, že morské vtáky milujú stromy Pisonia, hovorí Beth Flintová, biologička pre divokú zver z US Fish and Wildlife Service. "Je zriedkavé vidieť strom Pisonia, na ktorom nie sú morské vtáky."

Flint spravuje biotopy v rámci Pacific Remote Islands Marine National Monument, a preto ona a jej kolegovia pracujú na propagácii lesov Pisonia , ktoré vytvárajú hniezdne biotopy pre množstvo endemických morských vtákov na ostrovoch.

Krehké a krehké konáre stromov slúžia na iný účel. Každá vetva, ktorá dopadne na zem, má potenciál znovu rásť a vytvárať korene a vytvárať svoj vlastný strom. Burger a Flint poznamenali, že toto je primárna reprodukčná metóda stromu, keď sa usadil na ostrove. Všetky tie lepkavé semienka sa zdajú byť skôr na dobývanie na veľké vzdialenosti.

Flint v skutočnosti hovorí, že ak cestujete na ostrov Lisianski, asi 900 míľ severozápadne od Havaja, môžete vidieť invázia do Pisonia v akcii. Pred tridsiatimi rokmi, hovorí, tento neobývaný ostrov pozostával len z trávy a kríkov. V polovici 90. rokov sa však na ostrov vybral vedec, aby preskúmal niekoľko vtáčích nôr a objavil jediný klíčiaci strom Pisonia. Dnes sa tento strom rozvetvil do hustej klonovej húštiny širokej takmer 3 metre. Je tak nápadne odlišný od okolitej vegetácie, že ho možno dokonca vidieť pomocou Google Earth.

„A teraz, keď je tu tá náplasť Pisonia, vtáky ju milujú,“ hovorí Flint.

Samozrejme, Google Earth nedokáže ukázať, že pod tými konármi pravdepodobne nájdete aj slnkom vybielené kosti malých vtákov.

zdieľať tento nápad

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: