Životné prostredie

Semená: tradičné, hybridné a GMO

Semená: tradičné, hybridné a GMO
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

MAREC-Semená

Tradičné odrody, hybridy a GMO: Aký je rozdiel a prečo by vás to malo zaujímať?

Keď predávame to, čo vyrábame na trhu, rád sa so svojimi zákazníkmi rozprávam o našej úrode. Jednou z najčastejšie kladených otázok bolo, či ide o dedičné odrody alebo hybridy. To spustilo rozhovor o rozdiele medzi týmito dvoma možnosťami, a preto som napísal tento článok. V prvom rade chcem objasniť, že tradičné a hybridné sa dajú pestovať tradičným spôsobom.

Čo sú tradičné paradajky?
Termín tradičná odroda znamená, že ovocie a rastlina sa udržiava špecifické vlastnosti prispôsobené podnebiu oblasti, chuť a textúra po celé generácie. V skutočnosti neexistuje všeobecný konsenzus o tom, čo vstupuje do tejto klasifikácie a čo z nej vychádza, ale môžeme nájsť odrody paradajok , ako napríklad Kumato, Corazón de Buey, Raff…, ktoré spadajú pod popis semien, ktoré boli vytvorené starostlivým výberom pre ich chuť a prispôsobenie sa pôde z generácie na generáciu,

Čo znamená otvorené opelenie?

Ak hovoríme o otvorenom opeľovaní a udržiavaní druhov, máme na mysli, že rastlina bola prirodzene opelená rastlinami rovnakej odrody a bude produkovať semená az týchto nových rastlín s takmer identickými vlastnosťami ako matka rastlina.

Ak teda odložíte semená, zabezpečíte si špecifické a stabilné vlastnosti.

A čo hybridy?

Hybridná paradajka bola úmyselne alebo náhodne skrížená s iným druhom a semená vytvoria rastliny s vlastnosťami rodičov.

Druhy boli a sú zámerne krížené, aby sa každý deň vytvorili nové odrody.

Veľkí obchodníci to robia trochu inak, v kontrolovanom priestore vyháňajú peľ na kvitnúcich rastlinách, pričom vedecky vedia, čo robia a čo tým dosiahnu, predávajú sa ako semená F1. Mohol by to byť prípad rajčiny Raff.

Stáva sa to náhodne, keď vietor alebo hmyz nazbiera peľ z niektorých rastlín a iných. Stáva sa to veľmi často, ale ak sa paradajky neuložia na semeno a zjeme ich, nikdy sa to nedozvieme. Genetika hybridov je nestabilná, ich vlastnosti sa budú meniť z jedného semena na druhé, Potreby zdrojov, ako je voda alebo hnojivo, sú oveľa vyššie.V skutočnosti je potrebných najmenej 7 generácií semien na stabilizáciu hybridu na novú odrodu alebo tradičnú odrodu.

Mnohí geekovia ako my si ukladajú všetky semená, len aby videli, že F2 (druhá generácia) vyjde a nie vždy vyjde dobre, so sotva jedlou chuťou, takže ak experimentujete, držte sa niektoré odrodové rastliny tradičné, v prípade, že to, čo vyjde, nie je úplne jedlé.

Sú hybridy rovnaké ako GMO?

Nie nie sú.

GMO je skratka pre Geneticky modifikovaný organizmus, tie vznikajú zmenou DNA rastlín v laboratóriách, zmiešaním s DNA žiab, pavúkov alebo rýb v obilných semenách.

Na základe toho, čo spoločnosti zaoberajúce sa genetickou modifikáciou hľadajú, je, že neexistujú žiadne geneticky modifikované paradajky, keďže tieto spoločnosti sa snažia vytvárať veľké plochy lacných obilnín na krmivo pre hospodárske zvieratá, a preto je vytváranie modifikovaných semien náročný a nákladný proces, ktorý v oblastiach mimo produkcie obilnín nie je rentabilný.

Produkcie geneticky modifikovaných semien v laboratóriu sú kukurica, sója a bavlna. A jediný spôsob, ako ich zasadiť, je kúpiť ich vo veľkom a získať špeciálna licencia od výrobcu .

Prečo by sa teda mal bežný používateľ záhrady starať?

Ak pestujete vo svojej záhrade, výber medzi tradičnými odrodami alebo hybridmi je vecou vkusu. Jediný spôsob, ako si dnes byť istý, že kupujete GMO, je nakupovať organicky alebo priamo od výrobcov, porozprávať sa a uistiť sa s nimi.

Teraz sa rozhodujte sami a nakupujte s vedomím.

zdieľať tento nápad

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: