Tipy do záhrady

Džungle hojnosti v betóne

Džungle hojnosti v betóne
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Simon Watkins nechal svoje auto zaparkované a začal nastupovať na bicykel. Pred domom mu tak zostala veľká prázdna betónová cesta. Rozhodol sa vytvoriť džungľu ovocia a hojnosti – nie je to ľahké, keď tam máte málo pôdy, kompostu a takmer žiadne peniaze na investovanie. Tu starý dobrý Simon zdieľa začiatok svojho príbehu, krok za krokom, aby sme sa pokúsili žasnúť nad tým, čo môžeme dosiahnuť permakultúrnym myslením.

Zachytiť

Odkedy sa vzdal oleja v prospech pedálov, zostal mu pekný kúsok cementu a štrku.Nemal v úmysle pokračovať v podpore najväčšieho plytvania energiou na svete; namiesto toho ju chcel zmeniť na džungľu hojnosti. V jeho mysli to bola veľká a šťavnatá záhrada, prirodzená zmes letničiek, trvaliek a kríkov, takže keď sa vrátil domov, musel si ju len natrhať, aby sa najedol, kým vôbec prešiel dverami. Alebo ešte lepšie, že obed do práce už visel na dverách a len sme ho museli dať do kontajnera.

Kde teda začneme? Netušil som, aká bude podlaha pod tými cementovými doskami, ale určite to nebude dobré. Prvý dojem mal, keď pred pár mesiacmi vychoval niekoľko z časti, ktorá sa časom pokazila a zopár malých domácich nehôd. Na všetkých stranách tvrdý kameň, nie pekný pohľad. V prvých týždňoch práce uvažoval, či kúpiť vrecia rašeliny s jej drahými finančnými dôsledkami; no stále mal málo financií, takže ak by našiel domácu alternatívu, vybral by si ju pred všetkým ostatným, než by si ju priviezol zo zahraničia.Problém je, ako docielime, aby sa niekoľko kubických metrov zeme objavilo zo vzduchu?

Potreboval znížiť svoje ambície – aspoň na začiatku – „Začnite od začiatku a sledujte, ako semená rastú“ sa preňho stalo akousi mantrou. Napadne jej, že jej z tohtoročných výsevných záhonov zostalo niekoľko rastlín vrátane troch nádherných slnečníc v kvetináčoch. Zmiešanie a vylepšenie toho, čo je prítomné vo vzájomných vzťahoch s niekoľkými rastlinami z miestnej rodinnej škôlky, by mohlo viesť k dobrému zobrazeniu aspoň jednej časti záhrady: vyhlásenie a protest voči nikomu konkrétnemu okrem vás. S dvomi už zozbieranými vrecami na pestovanie zemiakov a trochou kompostu, ktorý zostal z letnej sezóny, bude viac než dosť pre malé rastlinky, o ktoré sa budete starať.

Vaša prvá myšlienka: "Budem musieť rozbiť tú tučnú, tvrdú m altu." Aj s dobrým zobákom to bolo nekultivovateľné.Ale ako sa často stáva, malé a trpezlivé metódy fungujú; takže asi po hodine s dobrým kladivom a dlátom rozdrvil cement do lepšie zvládnuteľných hrudiek a mal štvorcový meter voľnej pôdy, s ktorou mohol pracovať. Pod tvrdou vrstvou tenká vrstva piesku - pravdepodobne základ pre umiestnenie cementu. Pod tým je slabá nesúdržná vrstva väčšieho množstva cementu, ktorá sa nerozbije. Pod tým prvá vrstva prírodnej pôdy, mäkká hlina typická pre dané miesto. Potom uvidel prvú vec, ktorá mu dávala nádej, odkedy začal kopať: malý kúsok živého koreňa, ktorý siahal do diery, ktorú robil. Zaujatý a takmer uchvátený objavom mu chvíľu trvalo, kým zistil, odkiaľ sa tento bojovník vzal, pod desiatimi centimetrami cementu a piesku, ďaleko od akéhokoľvek svetla, vody a kyslíka. Mohol to byť len predvoj susedovej čerešne, optimistický medzi čiernymi, ktorí hľadajú živiny a vlahu. No, chystám sa splniť tvoje sny.

Potreboval viac materiálu na pôdu, a tak zachránil časť hliny a piesku, ktorý bol pod cementom, aby dodal úctyhodnej hromade kompostu konzistenciu. Zamiešať to všetko do kartónu, ktorý vyhodil iný sused (práčka, kam dovidieť) Skončilo to tak, že sa vytvorila kopa väčšia ako mamutie sračky, hádam lepšie voňajúce. Ale všetku túto pôdu a všetko dobré v nej bolo možné zmyť do novej jamy, takže keď ju čo najlepšie urovnala, pretiahla cez jamu ďalší kus hrubej lepenky a urobila niekoľko jamiek na výsadbu. nová pôda na vrchu. Svoje rastliny potom usporiadala pre maximálny vizuálny efekt.

Posledným krokom bola ochrana väčšiny pôdy, ktorá je po výsadbe vystavená slnku. Kompost, ktorý použil, mal veľa zŕn a otrúb, takže rýchlo vysychá, aj keď je zmiešaný s inými materiálmi. Keď premýšľala o tom, čo by mohla mať nablízku a čo by mohla voľne použiť, oči jej padli na hromadu rozbitého cementu.Nebolo to ideálne, ale nateraz to bolo najlepšie a zabránilo by priamemu a odrazenému slnečnému žiareniu z pôdy a smädných koreňov pod ňou, aby nedošla vlhkosť. Takže po vytvorení mulča s cementom, z ktorého vyklíčili slnečnice, echinacey, bergénie, šalvia fialová, citronela a podľa mňa divé pelargónie - rastliny odolné voči bombám, veľmi lacné a ľahko vymeniteľné, ak by sa nejaké stratili.

Dúfajme, že vám poslúžila aspoň na inšpiráciu a so susedmi môžete spoluvytvárať záhradu pre všetkých.

zdieľať tento nápad

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: