Životné prostredie

Africká čierna zem alebo ako zachrániť úrodnosť zeme

Africká čierna zem alebo ako zachrániť úrodnosť zeme
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Poľnohospodárska technika, ktorú po stáročia praktizujú dedinčania v západnej Afrike a ktorá mení pôdu z dažďových pralesov chudobných na živiny na úrodnú poľnohospodársku pôdu, by mohla byť odpoveďou na zmiernenie klimatických zmien a revolúciu v poľnohospodárstve v Afrike, a teda aj na celom svete.

Globálna štúdia, vedená Univerzitou v Sussexe, ktorá zahŕňala antropológov a pôdnych vedcov z univerzít Cornell, Accra a Aarhus a Inštitútu rozvojových štúdií, po prvýkrát identifikovala a analyzovala bohaté a úrodné pôdy nachádzajúce sa v Libérii a Ghane.

„Dve izolované domorodé komunity žijúce ďaleko v čase a vzdialenosti by mohli dosiahnuť niečo, čo moderné poľnohospodárstvo doteraz nedokázalo“

Zistili, že starodávna západoafrická metóda pridávania dreveného uhlia a kuchynského odpadu do vysoko degradovaných tropických pôd chudobných na živiny môže premeniť pôdu na trvanlivé čierne pôdy bohaté na uhlík, ktoré vedci nazývajú „pôdy tmavé africké“ ženy".

Pri analýze 150 lokalít v severozápadnej Libérii a 27 lokalít v Ghane výskumníci zistili, že tieto vysoko úrodné pôdy obsahujú o 200 – 300 percent viac organického uhlíka ako iné pôdy a sú schopné podporovať poľnohospodárstvo oveľa intenzívnejšie.

Profesor James Fairhead z University of Sussex, ktorý inicioval štúdiu, povedal: „Napodobňovanie tejto starodávnej metódy má potenciál zmeniť životy tisícov ľudí žijúcich v niektorých z najviac postihnutých oblastí sveta. chudoba a hlad v Afrike.

„Je potrebné viac práce, ale táto jednoduchá a efektívna poľnohospodárska prax by mohla byť odpoveďou na veľké globálne výzvy, ako je vývoj poľnohospodárskych systémov „priateľských ku klíme“, ktoré dokážu nakŕmiť rastúcu populáciu a prispôsobiť sa klimatickým zmenám ”.

Podobné pôdy vytvorené amazonskými národmi v predkolumbovských obdobiach boli len nedávno objavené v Južnej Amerike – ale techniky, ktoré ľudia používali na vytvorenie týchto pôd, nie sú známe. Okrem toho aktivity, ktoré viedli k vytvoreniu týchto antropogénnych pôd, boli po dobytí Európy z veľkej časti prerušené.

Povzbudivé je, že výskumníci v západoafrickej štúdii dokázali žiť v komunitách, keď vytvorili svoju úrodnú pôdu. To im umožnilo naučiť sa techniky používané ženami z domorodých komunít, ktoré vyhodili popol, kosti a iný organický odpad, aby vytvorili africkú temnú krajinu.

Dr. Dawit Solomon, hlavný autor z Cornell University, povedal: „Najúžasnejšie je, že v Afrike aj v Amazónii tieto dve izolované domorodé komunity, ktoré žili ďaleko v čase a vzdialenosti, ktorú dokázali dosiahnuť niečo, čo moderné poľnohospodárstvo doteraz nedokázalo.

„Objav tejto domorodej praxe inteligentného manažmentu pôdy je veľmi aktuálny. Táto cenná stratégia na zlepšenie úrodnosti pôdy a zároveň prispievanie k zmierňovaniu zmeny klímy a prispôsobovaniu sa jej v Afrike by sa mohla stať dôležitou súčasťou stratégie inteligentného riadenia fariem na dosiahnutie potravinovej bezpečnosti.“

Neslávne známa metóda „slash-and-burn“, ktorá sa už roky používa vo zvyšku Afriky, pri ktorej sa materiály, ako sú stromy a rastliny, jednoducho spália na otvorenom ohni, prenáša veľmi málo uhlíka do do pôdy, čím sa veľká časť uvoľní do atmosféry ako oxid uhličitý.Drevené uhlie, v ktorom sa vlhká vegetácia pod vrstvou slamy spaľuje na drevené uhlie, je však oveľa efektívnejšie a prenáša takmer polovicu svojho obsahu uhlíka do pôdy.

Obe výrazy „sekať a spáliť“ aj „sekať a uhoľ“ zahŕňajú najmä slovo „sekať“ a naznačujú odlesňovanie, jeden z najničivejších činov pre životné prostredie. Sekvestrácia uhlíka, ktorá je výsledkom „lomu a uhlia“, z neho robí menšie z dvoch ziel, ale nie presne „dobré“.

Existujú udržateľné zdroje biouhlia, ktoré môže domáci záhradkár použiť, ak chce túto techniku použiť bez toho, aby spálil lesy za domom. Viac informácií nájdete v tomto sprievodcovi Washington State University.

http://cru.cahe.wsu.edu/CEPublications/FS147E/FS147E.pdf

zdieľať tento nápad

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: