Životné prostredie

Obuv vyrobená zo žuvačky, najekologickejšia alternatíva

Obuv vyrobená zo žuvačky, najekologickejšia alternatíva
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Jednou z najkonzumovanejších sladkostí na svete je žuvačka, ktorá sa žuje po celom svete. Vďaka veľkému množstvu príchutí a prezentácií má žuvačka v súčasnosti veľké impérium.

Hoci sa zdá, že nie všetko je také dobré, keďže už žuvaná žuvačka je jednou z najbežnejších kontaminantov na svete. A stačí prejsť turistickým miestom, aby ste zbadali tisíce žuvačiek prilepených na lavičkách, stĺpoch, stromoch alebo na ulici.

Ako kontaminuje žuvačka?

Ako sme už spomenuli, je bežné, že žuvačky nájdete ležať na ulici alebo prilepené na pouličnom mobiliári. Problém je v tom, že žuvačke trvá príliš dlho, kým sa rozloží, pretože v závislosti od jej zloženia môže v prostredí prežiť až 25 rokov.

Okrem toho, že žuvačka trvá dlho, kým sa rozpadne, môže spôsobiť smrť veľkého počtu vtákov. Vtáky si totiž často zamieňajú žuvačku so zvyškom chleba, čo spôsobuje, že zobáky vtákov sa zlepujú a zomierajú od hladu tým, že nemôžu otvoriť zobáky.

GumBuddy: Nápad zrodený v Amsterdame

V Holandsku sa každý rok objaví asi 5,5 milióna kúskov žuvačiek na podlahe alebo pod lavičkami po celej krajine.Nie je to len problém znečistenia, znamená to aj vysoké náklady, keďže vláda platí za jeho vyčistenie 250 miliónov eur.

Toto prinútilo holandskú občianku Jolande Penninksovú konať, pretože v tomto veľkom množstve nesprávne vyhodených žuvačiek videla veľkú príležitosť. Za týmto účelom vytvorila Jolande GumBuddy, spoločnosť zameranú na recykláciu žuvačiek.

Táto spoločnosť, ktorá sa zrodila ako organizácia zameraná na zber žuvačiek, sa rozhodla využiť trend, akým je rastúca ekologická spotreba. Okrem použitia nákladov, ktoré si uvedené čistenie vyžaduje pre daňových poplatníkov, 15 eur na osobu, na financovanie toho, čo by predstavovalo vzorku inovácií zameraných na životné prostredie.

Na to všetko by sa začalo umiestnením tabúľ v tvare zemegule, na ktorých by sa dali čítať správy poukazujúce na kontamináciu generovanú žuvačkou.Rovnakým spôsobom tieto správy obsahovali výzvy, aby si ľudia nalepili svoju žuvačku priamo tam, čím zabránili tomu, aby skončila na zemi.

Evolúcia GumBuddy

To, čo začalo ako kampaň na zvyšovanie povedomia, rýchlo prerástlo do podniku, keď si Jolande uvedomila potenciál žuvačiek. A ak analyzujeme jej zloženie, žuvačka je v mnohých fyzikálnych a chemických vlastnostiach veľmi podobná plastu.

To viedlo Jolande a jej tím k rozsiahlemu výskumu s cieľom zistiť, že ak by sa použili správne polyméry a prísady, žuvačka by sa mohla premeniť na druh prírodného plastu. Jednou z najvýraznejších vlastností tohto plastu je jeho schopnosť tvarovania.

Takto sa zrodili papuče GumBuddy, ktoré využívajú vlastnosti žuvačiek na výrobu páru ekologických a vysoko odolných papúč.Okrem toho, že papuče GumBuddy prispievajú k starostlivosti o životné prostredie, využívajú najlepšie vlastnosti žuvačky, ako je jej odolnosť, pružnosť, farba a dokonca aj jej aróma.

Toto nie je jediný model, ktorý spoločnosť vyrába, pretože má aj pár športovej obuvi, ktorá je stále vo vývoji, vyrobená zo žuvačiek zozbieraných v uliciach Amsterdamu, hlavného mesta Holandska , ako aj ďalšie veľké mestá.

Jednou z najvýraznejších čŕt, okrem farby, vône a pôvodu týchto topánok, je fakt, že na každej podrážke je nakreslená silueta Holandska. Týmto spôsobom sa Jolande snaží zapamätať si pôvod topánok, ako aj ponúknuť platformu rozšírenia pre svoj podnik.

Rovnakým spôsobom, vo vnútri topánok môžeme nájsť napísané posolstvo, ktoré sa snaží vzbudiť povedomie o starostlivosti o životné prostredie, o vplyve nášho súčasného životného štýlu, ako aj o tom, ako nám môže vynaliezavosť pomôcť ušetriť prostredie.

GumBuddy dnes

V snahe vyrovnať sa s rastúcou popularitou týchto topánok a zároveň zvýšiť príjem žuvačiek umiestnil GumBuddy nové nádoby, ktoré ukazujú, aká cenná je žuvačka, a vyzýva ľudí, aby si ich uložili dovnútra.

Tento rast má základ, a to, že spoločnosť sa snaží vyvinúť nové aplikácie pre tieto recyklované žuvačky. Hovorí sa, že čoskoro by holandská spoločnosť mohla uviesť na trh obaly na smartfóny a tablety vyrobené z recyklovaných žuvačiek s polymérmi a prísadami, ktoré by mali podstatu prvých tenisiek značky.

Je možné zachrániť svet bez toho, aby to ovplyvnilo náš životný štýl

Ako nám jeho tvorkyňa Jolande Penninks a jej spoločnosť GumBuddy objasnili, je možné zachrániť svet bez toho, aby sme museli meniť spôsob, akým žijeme. A je to tak, že iba vynaliezavosť a solidarita stačí na zmenu nášho prostredia.

Starupy ako GumBuddy sú najlepším spôsobom, ako zachrániť našu planétu. Preto dúfame, že čoskoro ich bude oveľa viac. Zostáva toho ešte veľa urobiť, ale ak budeme všetci spolupracovať, práce bude menej a výsledky oveľa väčšie.

zdieľať tento nápad

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: