D I Y

Ako si vyrobiť domáci solárny dehydratátor

Ako si vyrobiť domáci solárny dehydratátor
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Keď chcete uchovať potraviny po ich krátkej prirodzenej životnosti a najmä ak máte ovocný sad alebo nadbytok produkcie, veľmi zaujímavým spôsobom konzervovania tohto ovocia a zeleniny je dehydrovať ich, aby ste predĺžili ich životnosť a preto, aby ste ich mohli skladovať na neskoršiu spotrebu. V tomto článku si krok za krokom ukážeme, ako si ho môžeme sami vyrobiť jednoduchým spôsobom a bez potreby veľkých vedomostí.

MATERIÁLY PRE DEHYDRÁTOR

 • Polykarbonátová doska.
 • Borovicová doska 10 cm široká x 2 cm hrubá.
 • drevený pásik 2x2 cm.
 • Drevený pás 7x4cm.
 • Borovicová doska šírka 36 cm x hrúbka 1,8 cm.
 • Borovicová doska s hrúbkou 14 cm x 1,8 cm.
 • Borovicová doska s hrúbkou 10 cm x 1,8 cm.
 • Konglomerátová doska 1,45 m dlhá x 1,05 m široká a 2 mm hrubá.
 • Kovová sieťka proti hmyzu 1,05 m x 21 cm.
 • Moskytiéra z kovového pletiva 1,05 m dlhá x 26 cm široká.
 • Plastové pletivo (1cm2) 1m dlhé x 70cm široké.
 • Pánty.
 • Caelers (voliteľné).
 • Štvorce.

KROK ZA KROKOM AKO VYROBIŤ SOLÁRNY DEHYDRÁTOR

1 Krok: Kryt sušičky , podľa schémy, ktorú vám ponecháme nižšie, ho vyrobíme 1 a pol metra dlhý 1 m so šírkou 10 cm, štruktúru vrchu môžeme vyrobiť z borovicovej dosky tak, že vytvoríme obdĺžnik, ktorý bude obsahovať polykarbonátovú dosku. Na uchytenie žehličky na borovicové dosky vyrobíme ďalší vnútorný rám, kde bude podopretá drevenými doskami s rozmermi 2 cm2. Potom položíme tanier a na vrch urobíme ďalší rám.

2 Krok: Strany zásuviek: Tieto strany budú obsahovať zásuvky na odvodnenie, musíte urobiť rôzne rezy, ale je to veľmi jednoduché , na to budeme mať borovicovú dosku na každú stranu 36 cm širokú x 1,8 cm hrubú

Pripájame plán, aby sme lepšie pochopili a náhodne získali všetky merania a rezy, ktoré musíme urobiť s potrebnými uhlami.

3 Krok: Zloženie zásuvky:Keď je najťažšia časť zásuvky hotová, spojíme všetky diely , zo zadnej strany spojíme strany borovicovou doskou s hrúbkou 14 cm x 1,8 cm. Pre prednú časť spojíme strany hore, kde sme predtým zrezali 90º doskou s hrúbkou 10 cm x 1,8 cm. Dno prikryjeme tenkou zlepencovou doskou s dĺžkou 1,45 m x šírkou 1,05 m a hrúbkou 2 mm. Je zaujímavé pokryť hornú časť základne fóliou alebo plastom, pretože niekedy padajú tekutiny a týmto spôsobom sa vyhneme poškodeniu dreva.

Ako môžete vidieť na fotke, doska nedosahuje koniec, zostáva asi 20 cm, ktoré uzavrieme borovicovým drevom, ktoré nám zostalo na mieste, kde sme pôvodne odrezali prednú časť pri 10º.

4 Krok: Predné vetranie : Vetranie je absolútne nevyhnutné na to, aby sa potraviny dobre vysušili a predovšetkým nechytili plesne. Umiestníme kovovú sieť proti komárom, ktorú pripevníme na náš sušič pomocou drevených lamiel s rozmermi 2 cm x 2 cm, ktoré sme použili predtým, budeme mať vetranie 1,05 m x 21 cm.

5 Krok: Zadné vetranie: V tomto prípade urobíme dva rámy vo vonkajšom ráme, bude slúžiť na uzavretie . Prvú urobíme ako prednú s kovovou moskytiérou 1,05 m dlhá x 26 cm široká, keďže v prednom puzdre vyrobíme aj rám s 2 cm lištami na upevnenie pletiva a jeho uchytenie.

Pre druhý rám ho vyrobíme celý z dreva a vyrobíme vnútorný rám dlhý 96 cm x 15 cm široký, ktorý bude viac-menej tak, aby pasoval a chránil komára sieť, keď ju zatvoríme. Pripevníme ho k predchádzajúcemu rámu pomocou dvoch pántov a rám môžeme vystužiť a zaistiť kúskom drôtu, aby držal pohromade.

6 Krok : Zadné nožičky :Nohy dáme len do zadnej časti, do prednej časti máme pod seba kolieska sušičku, a to tak, aby sme ju mohli ľahko presúvať. Na zadnú stranu použijeme dva pásiky s hrúbkou 7 x 4 cm. Výška bude 80cm a na spodok dáme nejaké kolieska, ktoré sú v tomto prípade cca 10cm. Týmto spôsobom dosiahneme požadovanú výšku a sklon. Na vystuženie nôh sme vložili vodorovný pás spájajúci nohy, tento je dlhý 1,05 m a okrem niektorých lamiel, ktoré slúžia ako konzoly.V hornej časti ho spojíme dvoma skrutkami na vystuženie nôh.

7 Krok: Podnosy: Posledným krokom pred použitím našej solárnej sušičky je príprava podnosov, tento model má 5 rovnakých podnosov. Každá tácka má dĺžku 1 m a šírku 70 m. Rám týchto tácok je vyrobený s 2 cm hrubým pásom na vrchu a 2 cm x 1 cm hrubým pásom na dne. Každý podnos rozdelíme na tri časti a približne každých 33 cm umiestnime rámik. Medzi dva rámiky dáme plastovú sieťku (veľkosť mriežky 1cm2) a na jej vystuženie môžeme po stranách dať konzoly.

Do zásuvky vložíme niekoľko líšt, ktoré budú slúžiť ako vodidlo a na podoprenie tácok, v tomto prípade, keď je konštrukcia zmontovaná, pokúsime sa ju vyrovnať. vzdialenosť medzi jedným a druhým bude 15 cm.

Našu solárnu sušičku máme pripravenú, stačí si vybrať veľmi slnečnú oblasť našej terasy alebo záhrady a začať so sušením potravín, dúfame, že tieto zelené nápady vám pomôžu a inšpirujú vás, aby ste to urobili sami.

zdieľať tento nápad

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: