Agroekológia

Črepníkové ovocné stromy. Ako ich pestovať pre dobrú úrodu

Črepníkové ovocné stromy. Ako ich pestovať pre dobrú úrodu
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Na rozdiel od toho, čo si mnohí ľudia myslia, na pestovanie vlastného ovocia nepotrebujete veľkú plochu pôdy ani veľké stromy. Je to vďaka tomu, že je možné pestovať si vlastné ovocné stromy v kvetináčoch. Správne, akokoľvek sa to môže zdať extravagantné, áno, môžete.

ovocné stromy v črepníkoch

Ak chcete mať vlastný ovocný strom, ale priestor na výsadbu stromov nie je na vašej strane, nebojte sa. Tu vás naučíme pestovať ovocné stromy v kvetináčoch. Okrem toho vám prezradíme niekoľko trikov, aby ste mali dobrú úrodu a mohli si tak naplniť misu s ovocím.

Ovocné stromy v kvetináčoch: aké druhy sú najlepšie na pestovanie týmto spôsobom?

Hoci existuje veľké množstvo odrôd ovocných stromov, nie všetky sa ukážu ako vhodné na pestovanie týmto spôsobom. Nasledujúce druhy sa považujú za najlepšie na pestovanie v rámci tohto spôsobu:

  • Hrušky
  • Jablká
  • Peach / Broskyne
  • Oranžová
  • Citrón
  • Grapefruity

Zvážte skutočnosť, že aj keď je pestovanie týchto ovocných stromov v kvetináčoch veľmi jednoduché, nebudú mať rovnakú produkciu ako strom v konvenčnej pôde. Aj keď existujú triky, aby mali ratolesti viac plodov. Takto môžeme mať bohatú úrodu.

ovocné stromy v kvetináčoch

Ako pestovať ovocné stromy v kvetináčoch: rady, ktoré musíte vziať do úvahy pri zbere ovocia

Tu vám nechávame niekoľko základných tipov na pestovanie ovocných stromov v kvetináčoch. Majte na pamäti, že to nebude jediná vec, ktorú by ste mali vziať do úvahy, pretože vaše vlastné pozorovanie a skúsenosti s procesom vám poskytnú vedomosti zo strednodobého alebo dlhodobého hľadiska. Vo všetkom, čo rastie, prax robí majstra.

Črepníky na ovocné stromy

Aby váš ovocný strom správne rástol a vyvíjal sa, je potrebné mať dostatočne priestranný črepník, ktorý obsahuje korene.

Váš kvetináč by preto mal byť hlboký a mať dobrý priemer, aby ponúkol viac priestoru na pestovanie.

Okrem toho vezmite do úvahy, že toto musí byť pevné, aby zabezpečilo väčšiu stabilitu stromu pri jeho raste.Berte do úvahy aj dizajn a umiestnenie drenážnych otvorov, pretože sú rozhodujúce pre zdravie vášho stromu. Jedným z obľúbených typov črepníkov sú hlinené črepníky pre ich odolnosť a kvalitu.

Pôda a hnojivá pre naše malé stromčeky

Existujú dva spôsoby, ako zasadiť náš ovocný strom. Prvý je zo semien, o ktoré sa budeme musieť starať, kým nevyklíčia. Druhou možnosťou je kúpiť si malý strom s holými koreňmi na presadenie do črepníka.

ovocné stromy v črepníkoch

Pokiaľ ide o pôdu, pre rastliny je najlepšie hľadať čiernu pôdu, ktorá je bohatá na živiny. Rovnako tak, ak chceme, aby náš strom rástol zdravo a silne, a docielime to prírodnými hnojivami, je najlepšie použiť ako hnojivo kompost alebo humus z červov a zmiešať ho s pôdou.

Zavlažovanie

Aby váš strom správne rástol a predovšetkým aby boli kvalitné plody, ktoré nám dáva, je dôležité starať sa o závlahu. Zvážte, že v kvetináči pôda vysychá oveľa rýchlejšie ako v zemi, takže by ste mali venovať oveľa väčšiu pozornosť ich zalievaniu.

Ak vidíte, že prvých 2,5 alebo 5 cm zeminy v kvetináči vyschlo, je čas dať to preč. Nalejte vodu do hrnca, kým nezačne odtekať. Dá sa to ľahko skontrolovať, pretože voda začína vytekať zo dna. Každé ráno a večer kontrolujte vlhkosť.

ovocné stromy v kvetináčoch

Umiestnenie

Hoci umiestnenie bude závisieť od každého ovocného stromu, všetky majú jednu spoločnú vlastnosť, a to, že aby zostali zdravé, všetky potrebujú slnečné svetlo.Preto umiestnenie kvetináčov výrazne ovplyvní rast stromu aj úrodu ovocia.

Každý strom by mal dostať aspoň 6 hodín priameho slnečného žiarenia, bez tieňa alebo prekážok, aby mohol úplne rásť. Preto sa musíte postarať o ich umiestnenie a zabrániť tomu, aby tiene blokovali slnko. Postará sa aj o priestor, pretože na rodenie plodov potrebujú dosiahnuť výšku 1,5 metra.

Prerezávanie

Prerezávanie ovocných stromov v črepníkoch je nevyhnutné, aby mohli pokračovať v raste. Berte do úvahy skutočnosť, že strom s prebytočnými vetvami a listami nebude dostávať dostatočné slnečné svetlo, čo môže ovplyvniť proces fotosyntézy.

ovocné stromy v kvetináčoch

Odstránenie prebytočných konárov a prerezanie niektorých koreňov pomôže vášmu stromu udržať si malú veľkosť, čo mu pomôže prispôsobiť sa črepníku.Zvážte použitie presných nástrojov na uľahčenie prerezávania. Keď to urobíte, pridajte trochu kompostu, aby ste zabránili tomu, aby prerezávanie ovplyvnilo jeho zdravie.

Pozor na teplotu

Slnko, ako aj príjemná teplota pomáhajú vašim stromom správne rásť. Preto by ste v chladnom období mali venovať zvýšenú pozornosť teplotným poklesom, pretože by mohli ovplyvniť vašu úrodu.

Váš strom musí mať teplotu medzi 15 a 18 stupňami, preto v zime musíte ovocné stromy chrániť vo vnútri. Postarajte sa aj o zalievanie stromov, pretože voda je v zime zvyčajne studená. Ideálne je znížiť frekvenciu zavlažovania, len kým pôda nevyschne.

Škodcovia, ktorí postihujú ovocné stromy

V prípade, že sú vaše ovocné stromy napadnuté nejakým druhom škodcu, prvá vec, ktorú by ste mali urobiť, je identifikovať typ škodcu. Napríklad, ak ide o molicu, húsenice, mravce, slimáky, vošky alebo akéhokoľvek iného škodcu.

ako pestovať ovocné stromy v kvetináčoch

Po identifikácii druhu škodcu môžete v supermarkete alebo v blízkom obchode hľadať prírodný pesticíd. Môžete si tiež vyhľadať recepty na organické pesticídy na internete a pripraviť si vlastný pesticíd. Rovnakým spôsobom, ak nemáte čas pripraviť si vlastný insekticíd, môžete si kúpiť organickú možnosť v internetovom obchode.

Kedy zbierať ovocie?

Pestovateľský proces bude závisieť hlavne od zdravia vašich ovocných stromov, pretože čím sú zdravšie, tým rýchlejšie budú rásť. Hoci ovocný strom v črepníkoch nedá rovnakú produkciu ako strom zasadený do zeme, ak je zdravý, dá nám dobré množstvo ovocia.

malé ovocné stromy do črepníkov

Zvážte ročné obdobia a cykly stromu ako ďalší dôležitý bod na výpočet najlepšieho dátumu zberu. Rovnakým spôsobom pomocou rúk a očí skontrolujte, či je ovocie pripravené na krájanie. Nezabudnite, že na zber je ideálne použiť špeciálne nožnice, ktoré všetko uľahčia.

TENTO ČLÁNOK SI MÔŽETE ULOŽIŤ NA PINTEREST

kvetináče na ovocné stromy

zdieľať tento nápad

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: