Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!
Pestovanie alebo záhradnícke lasagne z anglického lasagna gardening, nazývané aj "kompostovacia plachta", je metóda ekologického poľnohospodárstva, ktorá si nevyžaduje obrábanie pôdy ani výkopy; v ktorej sa vytvára bohatá, mäkká a kyprá pôda s veľmi malým úsilím zo strany záhradníka.
Je to ideálna technika, keď máme chudobnú pôdu, pretože produkuje rýchle obohatenie organickej hmoty a následne zvýšenie produktivity. Najpozoruhodnejšia vec na záhradníctve lasagní je to, aké ľahké je. Tráva a burina sa nemusia odstraňovať. Nie je potrebné kopať, v skutočnosti nemusíte pôdu vôbec obrábať.
Ingrediencie pre záhradné lasagne
Čokoľvek, čo ide do kopy kompostu, môže ísť do záhrady lasagne. Ako rastlina rastie, materiál pod jej koreňmi sa rozpadá a poskytuje substrát bohatý na živiny. Nasledujúce materiály sú ideálne na vybudovanie záhrady lasagne:
Nulová vrstva (voliteľné):
- Piesok
- Dolomitový prášok
- Perlita
- Vermikulit
Počiatočná vrstva:
- Vlnitá lepenka
- Novinové prúžky (najlepšie bez farebných farbív)
Hnedé vrstvy:
- Suché lístie
- Suchá slama alebo seno (najlepšie bez semien)
- Novinové prúžky (vyhnite sa farebným farbivám)
- Ihličie
- Rašelina alebo rašelinový mach
- Kokosové vlákno
- Piliny alebo drevené hobliny
- Malé alebo nasekané prerezávanie
Zelené vrstvy:
- Ekologický odpad z domácností (zvyšky jedla, odrezky z ovocia a zeleniny, vaječné škrupiny, kávová usadenina, čajové lístky, čajové vrecúška bez kovových sponiek, zvädnuté kvety atď.)
- Zbytky trávnika, zvyšky zeleniny, zelené hnojenie, burina (lepšie bez semien)
- Čerstvý hnoj
- Riasy
Konečný náter:
- Záhradná pôda
- Kompost
- Zrelý hnoj
- Mulčovanie
- Humus
- Guáno
Mulčovanie alebo mulčovanie (voliteľné):
- Slama alebo seno (najlepšie bez semien)
- Mulč z kôry
- Vrh listov
- Ihličie (pre zeleninu, ktorá má rada kyslejšiu pôdu: jahody, zemiaky atď.)
Ako zostaviť vrstvy pre záhradu lasagne
Montaje V prvom rade, ako pri každej plodine, je nevyhnutné zvoliť priestor s dostatočné množstvo slnečného žiarenia. V závislosti od typu plodiny, ktorá sa má pestovať, a množstva priestoru, ktorý máte, existuje niekoľko možností. Lasagne môžu byť zostavené priamo na zemi alebo vyrobené na vyvýšených záhonoch ohraničených balíkmi slamy, dreva, kameňa, tŕstia alebo iných materiálov.
Nulový krok: Tento krok je voliteľný. V nulovej vrstve môžete dať nejaký minerálny materiál, ako je piesok, dolomit, perlit alebo vermikulit, ktorý izoluje naše lasagne od zeme. Zvyčajne sa používa na pôdu s výplňovými pôdami alebo pôdu, ktorá môže mať nejaký typ kontaminácie.
Prvý krok: Umiestnite vlnitú lepenku alebo tri vrstvy novín priamo na vrch trávy na zemi alebo na nulovú vrstvu. Táto vrstva by mala byť navlhčená, aby držala na mieste a pomohla spustiť proces rozkladu. Tráva vädne a rýchlo sa rozkladá pod novinami alebo kartónom, rovnako ako materiály, ktoré sú na nej navrstvené. Táto vrstva tiež ponúka tmavú a vlhkú oblasť, ktorá priťahuje dážďovky a mikroorganizmy, ktoré budú pôsobiť pri tvorbe novej pôdy.
Druhý krok: „hnedé“ (bohaté na uhlík) a „zelené“ (bohaté na dusík) vrstvy organického materiálu sa striedajú) (pozri ingrediencie na záhradné lasagne). Vo všeobecnosti sa odporúča, aby „hnedé“ vrstvy boli 2- až 4-krát hlbšie ako „zelené“ vrstvy pre dobré odvodnenie, prevzdušnenie a primeraný podiel živín.Proces vkladania týchto vrstiev sa musí opakovať, kým sa nedosiahne hĺbka substrátu aspoň 60 cm na výšku. Tento substrát sa pri rozklade materiálov stlačí, čím sa zníži jeho výška.
Tretí krok: Položí sa posledná vrstva už kompostovaných organických materiálov. Ak je vrstva dostatočne široká (12 až 15 cm), môžete pestovať zeleninu, ako sú zemiaky, ktoré radi rastú v mierne kyslejších pôdach. Pri ostatných druhoch zeleniny je vhodné nechať substrát nejakú sezónu odležať, aby postúpil vo svojom rozklade a pH neovplyvnilo vývoj našich plodín. Jeseň je ideálny čas na založenie záhrady lasagní, listy sú bohaté a cez zimu sa môže vytvárať kompost a na jar budú pripravené na výsadbu.
Štvrtý krok: Tento krok je tiež voliteľný.Na pestovateľský záhon sa odporúča urobiť mulč vo forme slamy, pokosenej trávy, kôry alebo lístia. Táto výplň pomôže udržať vlhkosť, aby proces rozkladu vrstiev prebiehal správne.
Výsadba a údržba v záhrade lasagne
Keď sú vrstvy kompostované, môžu sa vysadiť kopať dolu do lasagní, ako by ste to robili v ktorejkoľvek inej zeleninovej záhrade alebo záhrade. S výsadbou môžete začať ešte pred úplným rozkladom záhona, ale v takom prípade by ste mali pri výsadbe vykopať malú jamku a okolo nej umiestniť rastlinu s trochou kompostu. Údržba sa vykonáva pridaním kompost, vyzretý hnoj, humus a pod. a mulčovanie slamou, pokosenou trávou, kôrovým mulčom alebo nasekaným lístím. Lasagne sa musia udržiavať vlhké, aby sa podporil proces rozkladu a tvorba pôdy.Po založení sa vykonávajú úlohy údržby podobné tým, ktoré sa týkajú iných plodín, starostlivosť o zavlažovanie, pozorovanie a kontrola škodcov atď
- Nevyžaduje obrábanie pôdy a jej údržba je minimálna.
- Získa sa ľahko spracovateľná, drobivá, sypká a hubovitá pôda.
- Lepšie zadržiava vodu vďaka vysokému obsahu organickej hmoty.
- Menšia potreba hnojív, pretože bola zasiata na takmer čistý kompost, ktorý je veľmi bohatý na živiny.
- Umožňuje vytváranie nových priestorov oveľa rýchlejším tempom ako pri kultivačných metódach, ktoré si vyžadujú kopanie.
Dúfame, že sa vám tento zelený nápad zapáčil tento originálny spôsob pestovania a vyskúšate ho vo svojej záhrade. Ak máte nejaké otázky, zanechajte nám svoj komentár nižšie.
zdieľať tento nápadPomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!
Odporúčaná
Záhradníctvo bez obrábania pôdy vám povieme, ako to dosiahnuť

Prevracanie pôdy spôsobuje tvorbu kompaktných vrstiev, ktoré bránia vývoju a výmene na úrovni koreňov
Záhradnícke lasagne a pestovanie bez pôdy, kompletný sprievodca

Naučíme vás, ako si vyrobiť záhradu lasagní, aby rástli organicky bez akejkoľvek údržby, záhrady lasagní sú najlepšou voľbou pre ekologické pestovanie
Jednoduchý spôsob pestovania koriandra doma bez pôdy

Získajte informácie o najjednoduchšom a najjednoduchšom spôsobe pestovania koriandra vo vode po celý rok doma, krok za krokom pre veľkolepú úrodu