Agroekológia

15 spôsobov a materiálov na výrobu vyvýšeného záhona v záhrade

15 spôsobov a materiálov na výrobu vyvýšeného záhona v záhrade
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Vyvýšené terasy sú veľmi zaujímavou možnosťou pestovania v našich domácnostiach, malých terasách alebo oblastiach s nízkou kvalitou pôdy. Okrem pohodlia pestovania v týchto priestoroch sa veľmi dobre integrujú do prostredia a slúžia nám na pestovanie v permakultúre. V inom článku sme vám ukázali definitívny návod na výrobu vyvýšenej terasy a v tomto článku vám navrhneme 15 originálnych nápadov na výrobu postele alebo terasy.

HĹBKA ZVÝŠENÉHO HRANA

Jednou z minimálnych požiadaviek na vybudovanie vyvýšeného záhona je jednoducho to, aby mal minimálnu výšku 25 až 30 cm, aby plodiny ktoré tam vložíme, majú všetko potrebné na dokonalý vývoj. A na jej vyplnenie môžeme využiť a pridať množstvo materiálov, ktoré rastlinám dodajú živiny, ako je hnoj, kompost, zvyšky z prerezávania atď.

1.- VYVÝŠENÉ TERASY S PALETMI

Toto je nepochybne najlacnejšia možnosť, pretože materiál na ich výrobu je úplne zadarmo, na ich spojenie môžeme polovice paliet spojiť drôtom alebo prírubami tak, že vystužíme konštrukciu, V ideálnom prípade používajte palety s menším priestorom medzi doskami, ale vždy ich môžete vyplniť doskami z iných paliet.

2.- VYVÝŠENÉ KAMENNÉ TERASY

Veľmi krásny a prirodzený spôsob, ako vyrobiť vyvýšenú posteľ, môžeme jej tiež takmer dať tvar, aký chceme, áno, zložiť kamene dohromady nie je vždy ľahká úloha a potrebujeme veľa kameňov.

3.- VYDVENÉ DREVENÉ TERASY

Veľmi zaujímavá a krásna možnosť, ako urobiť naše terasy prírodnou cestou, hoci závisí od regiónu sveta, v ktorom žijeme, môže ísť o jednu z najdrahších možností. Použijeme neošetrené drevo a ideálne je, aby boli nejaké hrubé od 3 do 5 cm, aby vydržali oveľa dlhšie. Zaujímavosťou je, že sa nám rozpadávajú a pridávajú do substrátu.

4.- ZVÝŠENÉ KMEŇOVÉ BANKY

Tento typ terás sa pripravuje rýchlo a je tiež veľmi prirodzený, pretože sa vyrába z kmeňa stromu bez odstraňovania kôry, ktorá degraduje a pridáva sa k substrátu terasy. Vydrží nám veľa rokov v závislosti od dreva, ale je jedným z najodolnejších vyrobených z niečoho prírodného. Vyhneme sa ihličnatým kmeňom.

5.- ZDVIHNUTÉ Spletené REGÁLY

Veľmi zaujímavá terasa na výrobu, zvyčajne s pružnými konármi, ktorým môžeme dať taký spletený tvar, môžeme použiť konáre vŕby, liesky alebo aj bambusu či riečnej trstiny.Dá sa to urobiť aj s čerstvo narezanými zelenými konármi z rezu. MILUJEME TÚTO TERASU!

7 Výhody pestovania na vyvýšených záhonoch v záhrade

6.- VYCHOVANÉ BERCES SO SLAMENÝMI BLOČKAMI

Kuriózny spôsob výroby vyvýšených terás prirodzeným spôsobom, ako sú všetky tie, ktoré sme doteraz videli, sú slamené balíky, veľmi zaujímavá možnosť, keďže sa rovnako ako predchádzajúce postupne rozkladá a začleňuje do pôdy. Medzi slamu môžeme zasiať aj aromatické bylinky, ktoré prilákajú pomocnú faunu.

7.- VYVÝŠENÉ TERCE KERAMICKÉHO REGÁLU

Jedným z najlacnejších a najjednoduchších spôsobov prípravy vyvýšeného záhona sú vyvýšené záhony, ktoré nás naučila vyrábať La Huertina De Toni pred niekoľkými rokmi na jej kanáli a ktoré sa stali veľmi známymi. Ide o neprírodný materiál, ktorý je pomerne lacný na použitie a ľahko sa umiestňuje, čo z neho robí jednu z najlepších možností na ich prípravu. Necháme vám video, ako ich vyrobiť.

8.- ZDVIHNUTÉ BANKY S TEHLAMI

Zaujímavou možnosťou, ak máme prístup k tehlám, ktoré nám zostali po nejakej práci alebo stavbe, bude lacná vyvýšená terasa na zhotovenie, dá sa to urobiť s cementom alebo bez cementu naskladaním tehál, aj keď táto možnosť je krajšia Možnosť vytvorenia terasy s betónovým blokom sa zdá byť rýchlejšia.

9.- VYZVÝŠENÉ BANKY S BETONOVÝM BLOKOM

Jedna z najjednoduchších a najlacnejších neprírodných možností, no predovšetkým trvácna, keďže s betónovými tvárnicami budeme mať vyvýšenú záhradu na dlhé roky, môžeme využiť aj otvory na pestovanie byliniek resp. kvety.

10.- VYZVÝŠENÉ BANKY S PLECHOM

Ak sa pri pestovaní našich vyvýšených záhonov nechceme príliš zohýbať, máme možnosť vyrobiť niektoré záhony z vlnitého plechu a iných materiálov, ktoré im dajú tvar, čo je jeden z najjednoduchších spôsobov aby ste dostali výšku postele.

11.- ZDVIHNUTÉ PVC BANKY

Začína byť módou robiť vyvýšené terasy s PVC imitujúcim drevo, existujú platne, ktoré si vieme zmontovať na stavbu našej terasy, pravdou je, že terasy je lepšie nerobiť príliš veľké a to nie je zaujímavejšia možnosť, ale tu ju máme.

12.- VYVYŠENÉ BANKY S CEMENTOVÝM DEBNÍM

Naše terasy si môžeme pripraviť na mieru a podľa chuti prípravou malého debnenia, takto to bude terasa, kým len budeme môcť. dáva im tvary alebo ich dokonca robí kruhovými.

13.- ZVÝŠENÉ BANKY S GABIONOM

Originálny spôsob, ako využiť výhody, ak máme veľmi kamenistú pôdu, je vyrobiť si terasy s gabiónmi, aj keď to nie je najlepšia ani najlacnejšia voľba, vždy to môže byť trochu so štýlom, ktorý hľadáme v našej záhrade alebo záhrade.

14.- VYCHOVANÝ BERCES S OPÄTOVNE POUŽITÝMI MATERIÁLMI

V skutočnosti môžeme použiť takmer akýkoľvek materiál a znovu ho použiť vo forme záhradného záhona, starej vane alebo akejkoľvek nádoby, do ktorej sa zmestí zem, kolieska by sa dali použiť, hoci by sme naozaj ich pouzivaj viac na kvety ako na zeleninu.

15.-ZDVIHNUTÁ TERASA S PIESKOM

Ak ste nemohli urobiť žiadny iný typ predchádzajúcich terás a máte naň prístup, v niektorých sadoch sa objavuje návrh použiť vrecia plné piesku, nie je že sa nám obzvlášť páčia a nie. Myslíme si, že sú veľmi pekné, ale áno, sú funkčné a rýchlo sa vyrábajú.

Dúfame, že tieto zelené nápady vám pomôžu získať nápady a vytvoriť si vlastné terasy, neváhajte nám zanechať v komentároch, aký typ terasy ste vyrobili alebo pre ktorú ste sa rozhodli!

zdieľať tento nápad

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: