Tipy do záhrady

Ako sa vyhnúť suchu vytvorením lesa a zastaviť zmenu klímy

Ako sa vyhnúť suchu vytvorením lesa a zastaviť zmenu klímy
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Zastavenie plytvania vodou, prečo sú miestne iniciatívy kľúčové? Mestá, ktoré čelia suchu, môžu vytvárať vodu a pracovné miesta výsadbou stromov a inštaláciou nádrží na zber dažďovej vody.

Los Angeles, USA: dováža 89 % svojej vody. Každý rok minú viac ako 350 miliónov dolárov, pričom míňajú veľmi prijateľnú dažďovú vodu, ktorá im padá na hlavu, v hodnote 300 až 400 miliónov dolárov. Zároveň sa 785 miliónov vynakladá na dovoz vody, ktorú potrebujú, z mnohých kilometrov v okolí, čo je proces, pri ktorom sa spotrebuje najviac elektriny v celej Kalifornii.

Medzitým v Anglicku cítiť zmenu klímy a to, ako v dôsledku toho pribúdajú suchá. Ak budú vyvýšené záhony v mojej záhrade fungovať naďalej rovnako, toto leto je obzvlášť suché. Nedávna štúdia Water Resources Management od vedca Muhammada Raiza a profesora Marka Newa sa zamerala na budúcnosť pohybu sucha a dospela k záveru, že „intenzita a rozsah sucha v Spojenom kráľovstve sa bude v budúcnosti s týmto klimatickým modelom zvyšovať“ Byť juhovýchodná časť jedna z najviac postihnutých.

zberač vody

Možno by sme sa mali pozrieť na miesta, kde je sucho súčasťou života, aby sme sa inšpirovali, ako si vybudovať odolnejší vzťah k vode. Los Angeles môže mať trochu nekonzistentnosť vo svojej stratégii systémov zásobovania vodou, ale nie v ľuďoch pracujúcich na ich riešeniach.Andy Lipkis strávil 20 rokov svojho života sledovaním vody v L.A. v celom svojom kontexte a možnostiach zachytávania dažďovej vody. Kalifornia trpí práve teraz v auguste 2014 historickým suchom, najhorším za posledných 500 rokov, ktoré prinieslo do popredia mnohé problémy organizácie TreePeople, ktorú založil pred viac ako 40 rokmi a v ktorej sa na týchto problémoch pracuje. Napriek pomalej podpore rozsiahlej ochrany a priemyselných odsoľovacích závodov v hodnote 4 biliónov dolárov navštívil Lipkis Austráliu, aby zistil, čo sa môže naučiť z nedávneho 12-ročného sucha.

zber vody 1

Pred lineárnym myslením podporovaným Los Angeles sa austrálske mestá ako Adelaide začali považovať za „lesné ekosystémy“. Keď v lese padá dážď, dopad jeho pádu zmierňujú konáre stromov.Dub s 30-metrovou korunou dokáže zhromaždiť viac ako 200 000 litrov vody len vo svojom koreňovom systéme ako špongia a viac v listoch. Znižuje sa erózia z kopca, voda sa filtruje a vodonosné vrstvy sa dopĺňajú. Môžu naše mestá v tomto smere zmeniť náš vzťah k vode? Namiesto toho, aby sme považovali dážď za problém, ktorého sa treba zbaviť, mohli by sme znova použiť potrubie ako zberný systém pre jeho maximálne možné množstvo?

Toto bol prístup v Austrálii. Ľudia boli povzbudzovaní, aby zbierali a skladovali dažďovú vodu, čím sa znížila cena nádrží a cisterien. Výsledkom je, že 45 % domácností v Adelaide má teraz systém zachytávania dažďovej vody. V Brisbane kleslo množstvo vody v podnikovom systéme z 300 litrov na osobu a deň na 125. V Sydney je inštalácia cisterien na vodu podmienkou udeľovania povolení na renováciu domov a budov.

zber vody 2

V Los Angeles nám Lipkis povedal: „Model, ktorý sa snažíme zahrnúť do miest, je v podstate model toho, ako les funguje, všetka energia, voda a živiny sa recyklujú“. Je to prístup, ktorý tvrdí, že môžete vytvoriť 50 000 nových pracovných miest. V TreePeople pracujú na dosiahnutí cieľa generovať až 50 % toho, čo sa používa v Los Angeles s dažďovou vodou (dnes je to 11 %), a to dvíhaním chodníkov, výsadbou stromov, inštaláciou systémov na zber dažďovej vody, vodou.

Kde sú teda vonkajšie ploty? Jednou zo stratégií TreePeople je propagovať „cisternový plot“, ktorý nahrádza tradičné ploty dlhými tenkými nádržami na vodu, kde 30 metrová nádrž pojme až 19 000 litrov vody. A čo v súčasnosti nie je možné, ale to, čo Lipkis navrhuje: vytvoriť tieto nádrže lokálne v meste z recyklovaných materiálov a plastov.„Kľúčom k inovácii, ktorú navrhujem, je mať nádrže elektronicky prepojené a s technológiou diaľkového ovládania, aby bol systém úplne decentralizovaný, a zároveň mať rozsiahlu sieť vody ako zdroja – vďaka čomu bude funkčný pre vodu. zásobovanie, ochranu pred eróziou a skvalitňovanie z hľadiska ochrany proti vodným chrličom. Táto technológia dnes existuje.»

Vaše decentralizované myslenie oslovuje stále viac ľudí. Čo dáva väčší zmysel, budovanie veľkých elektrární alebo prepojenie miestnych sietí obnoviteľnej energie v kombinácii s myšlienkou šetrenia energie? Rovnako, má zmysel vytvárať nové nádrže alebo dokonca (ako bolo navrhnuté pri poslednom suchu v Spojenom kráľovstve) potrubie zo Škótska do južného Anglicka? Alebo by veľa malých rezerv rozmiestnených v státisícoch sadov a záhrad mohlo dávať väčší zmysel?

zber vody 3

"ploty nádrže, bloky, ktoré fungujú ako stena a zároveň zadržiavajú vodu"

Lipkis verí, že veľké veci sú možné. Úplný súhlas, ako hovorí » Nové, odolné zásobovanie vodou nie je len možné, už sa to začína realizovať » Ploty z nádrží na všetkých novostavbách? Nemusí to byť tak ďaleko, ako si myslíme.

Zdroj: Transition Network

zdieľať tento nápad

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: