Zdravie

Čo je atopická koža? Symptómy Príčiny a liečba

Čo je atopická koža? Symptómy Príčiny a liečba
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Pokožka je najväčší orgán v tele a zároveň prvá bariéra, ktorú máme proti vonkajším prvkom. Ako každý iný orgán v tele, aj koža je vystavená všetkým druhom chorôb a stavov, ktoré môžu ovplyvniť jej zdravie.

Dnes si povieme niečo o jednom z najbežnejších kožných ochorení, ktoré nielenže spôsobuje veľa nepohodlia a dokonca ovplyvňuje sebavedomie, ale môže ohroziť aj prirodzenú bariéru pokožky. Presne tak, tu si povieme niečo o atopickej koži, čo to je, čo ju spôsobuje a ako jej predchádzať.

Definícia atopickej pokožky

Atopická koža je v podstate ochorenie, ktoré sa vyznačuje nadmernou suchosťou kože. Nedostatok vody a oleja spôsobuje, že pokožka vyzerá suchá, čo následne spôsobuje množstvo symptómov.

Od svrbenia po podráždenie a odlupovanie spolu s červenkastou farbou sú niektoré zo spôsobov, ktorými sa atopická pokožka prejavuje. Hovorí sa, že ide o ochorenie spôsobené tým, že pokožka nedokáže udržať vlhkosť a maz, hoci jej liečba je jednoduchá.

Atopické kožné príznaky

Hoci sa atopická pokožka líši od človeka k človeku, keďže nie každý z nás má rovnaké vlastnosti alebo stav kože, môžeme nájsť niektoré všeobecné príznaky, ako napríklad:

 • Suchá koža.
 • Intenzívne svrbenie alebo svrbenie, najmä v noci.
 • Červené až hnedé škvrny na koži, najmä na rukách, nohách, členkoch, krku, hrudníku, očných viečkach atď.
 • Malé hrbolčeky, ako sú fľaky, naplnené tekutinou, na ktorej sa pri poškriabaní rýchlo vytvorí kôra.
 • Zhrubnutá, popraskaná a šupinatá koža.
 • V extrémnych prípadoch sa môže objaviť živá, veľmi citlivá, zapálená, červená, bolestivá a dokonca krvavá koža.

Ak máte tieto príznaky, mali by ste navštíviť dermatológa.

Aké sú hlavné príčiny?

Podľa odborníkov je hlavnou príčinou tohto ochorenia genetika, keďže ľudia sú mnohokrát predisponovaní k tomu, aby trpeli atopickou pokožkou. Existujú aj ďalšie faktory, ktoré môžu urýchliť túto chorobu.

Dokonalým príkladom sú alergie, ktoré môžu vyvolať výskyt tohto typu reakcie. Jedlo tiež prispieva k tomu, že atopická pokožka môže ovplyvniť naše zdravie. Oblečenie, ktoré používame každý deň, a znečistenie sú tiež spúšťacími faktormi tohto ochorenia.

Podľa odborníkov môže byť zlá starostlivosť o pleť ďalším veľmi dôležitým priťažujúcim faktorom pri trápení s atopickou pokožkou. Je veľmi bežné, že sa táto choroba objaví v detstve a predĺži sa až do dospelosti, ak nepoužívate adekvátnu liečbu na jej kontrolu a prevenciu pred závažnejšími príznakmi.

Naše životné návyky, ako je nedostatok spánku a stres, sú ďalšími príčinami, ktoré sa analyzujú. Niektoré oblasti, ako sú lakte a kolená, kde sa pokožka ohýba a trie o ňu, sú tiež náchylnejšie na výskyt tohto typu kožného ochorenia.

Je možné zabrániť atopickej koži?

Vzhľadom na to, že ide o chorobu, ktorá sa prejavuje genetickou predispozíciou, neexistuje žiadna technika, ktorá by jej vzniku zabránila. Podľa odborníkov je najlepšie pokúsiť sa, aby bol jeho vzhľad oveľa jemnejší, bez toľkej intenzity, preto môžete postupovať podľa týchto tipov:

 • Pokožku dobre hydratujte: Prvá vec, ktorú by ste mali urobiť, je správne hydratovať pokožku, aby ste sa vyhli suchu. K tomu môžete okrem iných výživných produktov pre naše telo použiť hydratačné krémy, ktoré vyhovujú vášmu typu pokožky, ale aj hydranty či sprchové oleje.
 • Neumývajte mydlom: Mydlo vďaka svojmu zloženiu s alkalickými zložkami pre pokožku môže zmeniť jej pH, čo môže urýchliť vzhľad tejto choroby. Odborníci odporúčajú obmedziť mydlo len na chodidlá, podpazušie a genitálie, na zvyšok tela je ideálne použiť kúpeľové oleje.
 • Zmena návykov pri sprchovaní: Ak uvažujete o kúpeli, mali by ste sa obmedziť na max. 10 minút, keďže voda by mohla pôsobiť kontraproduktívne. Tiež teplota by mala byť vždy vlažná, nikdy nie príliš horúca alebo príliš studená.
 • Postarajte sa o teplotu: Veľmi horúca pokožka a nadmerné potenie môžu spôsobiť, že atopická pokožka bude skutočným utrpením. Keď sa totiž pot dostane na podráždené časti, môže spôsobiť veľké pálenie. Preto vám odporúčame kontrolovať teplotu okolia a vyhýbať sa nadmernému poteniu.
 • Nepoužívajte nylon alebo vlnu: Nakoniec by ste mali vedieť, že tieto vlákna môžu byť pre ľudí s týmto ochorením veľmi škodlivé, pretože spôsobujú veľké trenie. Ideálne je používať odevy zo 100% mäkkej bavlny, ktorú nájdeme aj v hypoalergénnych verziách.

Okrem poznania najlepších a najúčinnejších prírodných liekov na atopickú pokožku.

Ošetrenie atopickej pleti

Zvyky, o ktorých sme hovorili skôr, sú prvým krokom v liečbe atopickej kože. Dodržiavanie ich je nevyhnutné na zvládnutie tejto choroby, a teda možnosť naučiť sa s ňou žiť. Ak neprinesú očakávané výsledky, možno použiť inú liečbu.

Jednou z najbežnejších terapií dermatológov je použitie kortikosteroidov. Používa sa mäkkým, ľahkým, lokálnym a lokálnym spôsobom, to znamená kortikosteroidmi aplikovanými na postihnuté oblasti kože. Zvyčajne sa kombinuje so zmäkčujúcimi krémami na zlepšenie stavu pokožky.

Ak je svrbenie veľmi intenzívne, niektorí odborníci odporúčajú použiť antihistaminikum, ktoré pomáha zmierniť svrbenie. Tieto 3 lieky sú najpoužívanejšie pri liečbe atopickej pokožky, najmä ak je veľmi intenzívna, navyše slúžia ako doplnok pri zmene návykov.

V žiadnom prípade sa neliečte sami, pretože je bežné zameniť si atopickú pokožku s dermatitídou Je vhodné navštíviť odborníka aby ste dostali správnu diagnózu a najpresnejšiu liečbu, aby bola vaša pleť zdravá a žiarivá.

zdieľať tento nápad

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: