Životné prostredie

Nahé jedlo: Kampaň proti zbytočným plastovým obalom

Nahé jedlo: Kampaň proti zbytočným plastovým obalom
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Nakupovali ste niekedy zeleninu v supermarkete? Ak áno, je pravdepodobné, že boli zabalené v plastovom obale. Po ich zjedení zahodíte obal, ktorý slúžil len na to, aby ste zeleninu dostali zo záhrady do supermarketu a neskôr na váš stôl.

Tento obal, ktorý bol použitý len na jedno použitie, s trochou šťastia skončí na skládke, hoci pravdepodobne môže skončiť v mori alebo v rieke a kontaminovať a zabíjať druhy. Toto je príbeh o každodenných jednorazových plastoch, ktoré postupne dusia planétu.

Ročne vyprodukujeme miliardy ton odpadu

Aby sme pochopili, prečo sa životné prostredie stále viac zhoršuje a za tieto dôsledky platíme, musíme sa vrátiť k údajom. Len v roku 2015 sa odhaduje, že sme vyprodukovali viac ako 3 400 miliónov ton odpadu.

Aj keď je ťažké presne vedieť, koľko z tohto odpadu bolo recyklovateľných, koľko bolo organických a koľko bolo jednorazových plastov. Ak nezastavíme rýchlosť produkcie takmer 1 kilogram na obyvateľa sveta za deň, skončíme s väčším množstvom odpadu ako oceány.

Nahé jedlo: Kampaň na zmenu súčasných paradigiem

Kampaň „Naked Food“ sa zrodila na základe predpokladu, že jednorazové plasty a obaly strašne poškodzujú planétu. Slovami Nigela Bonda, jedného z tvorcov tohto systému a kampane, všetko prišlo po zistení problému:

“ Všimli sme si rastúce množstvo čerstvých produktov, ktoré sa posielajú v plastovom obale. Mysleli sme si, že je to šialené a sľúbili sme, že s tým niečo urobíme." Takto sa Bond a jeho partner a manažér supermarketu, Gary May, rozhodli založiť “Naked Foods”.

Keď prišiel nápad, trvalo im niekoľko rokov, kým rozvinuli nápad, ktorý postupne prijímali supermarkety na celom Novom Zélande, dokonca aj ostrovná vláda sa rozhodla kampaň podporiť . Tak bolo možné podpísať akt na podporu tejto kampane podpísaný výrobcami potravín a supermarketmi.

Cieľ je jednoduchý, odstrániť zbytočné obaly a obaly na komercializáciu zeleniny. A keďže ich nemožno odstrániť, nahraďte ich inými materiálmi šetrnejšími k životnému prostrediu, ako sú lepenka alebo organické vlákna.

Čo je to holé jedlo?

Kampaň sa v zásade zameriava na odstránenie všetkých obalov, čo je hlavný znečisťujúci prvok a cieľ, na ktorý sa kampaň zameriava. Na tento účel bolo navrhnuté použitie technológie na odstránenie týchto plastových prvkov.

Urobili sme tak prispôsobením nových regálov zameraných na ponúkanie potravín najvyššej kvality a zároveň ich príjemnou formou. Ďalej si vysvetlíme, z čoho pozostáva tento systém, špeciálne vyvinutý na uchovávanie potravín bez potreby použitia plastových obalov alebo obalov.

  • Inšpirácia Whole Foods: Počas cesty tvorcov do Spojených štátov si obaja všimli, že reťazec supermarketov s názvom Whole Foods používa unikátna technológia vo svojich chladiacich regáloch.A namiesto balenia používa Whole Foods systém rozprašovania, aby potraviny zostali čerstvé.
  • Implementácia nového systému: Umiestniť jedlo reprezentatívne a zároveň zachovať kvalitu svojho jedla, tvorcovia nahých potraviny použili Whole Food ako inšpiráciu. Nielen pri aranžovaní bola použitá aj technológia, pretože podľa tvorcov bola aranžmán spomínaného supermarketu umením.
  • Technológia presunutá na ďalšiu úroveň: To, čo sa rozhodlo implementovať, bol systém, ktorý by umožnil zobrazovať „nahé“ jedlo prostredníctvom použitia rozprašovacieho systému, ktorý rozprašuje vodu na potraviny, aby sa lepšie uchovali. K tomu bol pridaný systém reverznej osmózy, ktorý zaručuje čistotu atomizovanej vody.

Tvorcovia poznamenávajú, že tento systém umožňuje uchovávať potraviny čerstvé tým, že v nich neklesá voda. Zelenina si tak zachováva všetky svoje výhody, ako aj estetický vzhľad bez potreby pridávania plastov na jedno použitie.

Dohoda na národnej úrovni

Úspech a mediálny vplyv tejto kampane bol taký, že sa postupne pridávalo viac obchodov. Priekopníkmi boli Gary a Nigel, ktorí prijali svoje obchody, aby sa stali súčasťou tohto nového spôsobu vystavovania potravín bez ovplyvnenia životného prostredia.

Ako sme spomínali na začiatku, dokonca aj novozélandská vláda sa rozhodla pripojiť, takže úspech bol taký, že sa začala pripájať prakticky celá krajina. Aj keď nie každý urobil túto zmenu, podarilo sa zvýšiť povedomie spotrebiteľov, ktorí začali viac vyhľadávať tento druh potravín s nízkym dopadom na životné prostredie.

Budúcnosť presahuje zeleninu

Hoci je táto kampaň zameraná najmä na zeleninu a ovocie, zdá sa, že tu nezostane. Nahé jedlá majú schopnosť ísť ďalej. Jasným príkladom sú bobule, ktoré zmenili plastové obaly za recyklované.

Preto samotní tvorcovia ukázali, že pomocou nových materiálov je možné eliminovať zbytočné obaly. Môžeme to vidieť na prírodných vláknach, ktoré sa používajú na vývoj obalov pre potraviny, ako sú ryby, mäkkýše a údeniny.

Výhody kampane Nahé jedlo

Viac než len priamy prínos pre životné prostredie, použitie tejto kampane prinieslo týmto potravinám veľké množstvo výhod. A podľa štúdií táto technika rozprašovania pomáha potravinám nielen zachovať ich textúru a farbu, ale tiež zlepšuje koncentráciu vitamínov a minerálov.

Konzumácia týchto druhov nahých potravín sa premietne do množstva výhod, od pomoci pri záchrane sveta až po zlepšenie vášho zdravia. Jedenie nahých jedál vám pomôže výrazne zlepšiť vaše zdravie a výživu.

Dosah „Food Naked“ je brutálny

Ak túto kampaň dôkladne analyzujeme, bezpochyby zistíme, že potenciál tejto kampane, ako aj technológie aplikovanej na policu, je obrovský. Koncepty tejto kampane je totiž veľmi jednoduché aplikovať v akomkoľvek nákupnom centre alebo supermarkete.

Preto má táto kampaň potenciál zasiahnuť do ktorejkoľvek časti sveta, nezáleží na tom, či je to Mexiko, Paríž alebo Čína, “Naked Food” je možné spustiť kdekoľvek. Vďaka tomu by bolo oveľa jednoduchšie snažiť sa zachrániť životné prostredie bez toho, aby to ovplyvnilo spôsob, akým žijeme.

Pridávate do kampane?

Teraz, keď už viete, o čom je Naked Food, je čas položiť si otázku: Zapojili by ste sa do kampane? Hoci táto iniciatíva nie je dostupná vo všetkých krajinách, iba na Novom Zélande, v skutočnosti je možné spustiť našu vlastnú verziu.

Všetko, čo musíte urobiť, je ísť do supermarketu, na trh alebo do obchodu a kúpiť si jedlo bez obalu. To je pravda, kupujte zeleninu, ktorá je vystavená bez použitia krabíc alebo obalov. Môžete dokonca zájsť ešte ďalej a vyhnúť sa používaniu plastových tašiek na nákupy, týmto spôsobom prispejete svojou troškou k záchrane sveta.

zdieľať tento nápad

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: