Agroekológia

Ako rozmnožovať petržlen rezaním, aby ste si ho vypestovali doma

Ako rozmnožovať petržlen rezaním, aby ste si ho vypestovali doma
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Petržlen (Petroselinum crispum) je dvojročná bylina, to znamená, že svoj životný cyklus ukončí za dva roky, hoci sa bežne pestuje ročne, aby sa konzumoval a okorenil naše jedlá, je to plodina odolná voči nízke teploty, ale ak nie sú prehnane súvislé a ide o plodinu, ktorá sa dá výborne umiestniť do polotieňa a ideálne z hľadiska pôd sú vlhké a dobre priepustné pôdy. Klíčenie alebo pestovanie petržlenu je pomerne pomalé a zdĺhavé, ale najlepšie je, že ho môžeme ľahko rozmnožiť z odrezkov a mať tak rýchlo oveľa viac rastlín.

AKO PESTOVAŤ PEtržlenovú vňať z odrezkov KROK ZA KROKOM

Ukážeme vám krok za krokom množenie petržlenu jednoduchým spôsobom a uvidíte, ako o pár týždňov budete mať nové petržlenové rastliny, ktoré si neskôr vypestujete vo svojej záhrade alebo dokonca v kuchynské okno, aby ste ho mohli použiť, keď potrebujete.

1. KROK REZANIE stoniek petržlenovej vňate

Odrežte stonky petržlenu z materskej rastliny. Uistite sa, že stonky, ktoré odrežete, sú dlhé viac-menej medzi 8 a 10 cm a majú niekoľko listov na stonke, dobre sa pozrite, že listy, ktoré máte, sú zdravé a zelené. Nezabudnite dezinfikovať nožnice alebo nôž, ktorý používate, alkoholom medzi jednotlivými vetvami, ktoré odstrihnete, aby ste zabránili šíreniu chorôb. Po narezaní ich vložte do pohára so studenou vodou.

2. KROK PRÍPRAVA SUBSTRÁTU NA REPRODUKOVANIE PEtržlenu

Na reprodukciu petržlenovej vňate si budeme musieť pripraviť špeciálny ľahký a vlhký substrát, aby sa uľahčilo objavenie sa korienkov, spojíme ich v rovnakých častiach:

  • Piesok
  • Rašelina
  • Perlita

3. KROK PRIPRAVTE SI HRNEC NA REPRODUKOVANIE PEtržlenu

Keď je náš substrát pripravený, môžeme naplniť naše črepníky alebo záhony. V skutočnosti nepotrebujeme veľmi hlboké črepníky, 8 alebo 10 cm hlboké budú postačujúce a ideálne na využitie všetkého substrátu a reprodukovať našu petržlenovú vňať.

4. KROK ULOŽTE STENY DO hrnca

Keď máme pripravené črepníky alebo výsevné záhony, odstráňte odrezky, ktoré ste odrezali a zahrabte asi 3 cm stonky do nami vyrobenej špeciálnej zmesi. Môžete si pomôcť tak, že najskôr urobíte jamku ceruzku alebo pero a potom substrát dobre pritlačte stonkami.

5. KROK AKO ZAPOJIŤ PEtržlenovú vňať, aby sa rozmnožila

Nebojte sa, ak sa vám na prvý pohľad zdá petržlenová vňať rozpadnutá, je to normálne, v priebehu dní sa jej vzhľad zlepší, preto je dôležité pravidelne zalievať, substrát udržiavať vlhký, ale nie premočený , polievame približne každé 3 alebo 4 dni. Na zlepšenie zakoreňovania môžeme použiť prírodný prostriedok na zakorenenie alebo si ho kúpiť.

6. KROK, KAM UMIESTNITE ČREVÍNCI NA PESTOVANIE

Ideálnym miestom na umiestnenie nášho črepníka s odrezkami by bolo umiestniť ho blízko okna dovnútra s nepriamym slnečným žiarením, ak sa dostane na priame slnečné svetlo, naše odrezky môžu zlyhať, necháme ho aspoň dva týždne a potom dva týždne pomocou vidličky môžeme odoberať odrezky a kontrolovať, či zakorenili.

KROK 7 PRIPRAVTE PÔDU NA PESTOVANIE PEtržlenu

Keď nám odrezky zakorenia, sme pripravení pripraviť pôdu, kde ich budeme pestovať natrvalo, môžeme ich dať do samostatných kvetináčov alebo do našej záhrady, primiešame trochu kompostu, humusu resp. hnoja v našej pôde, musíme zvoliť miesto s dobrou drenážou a nie príliš slnečné, je lepšie, ak je v polotieni.

KROK 8 AKO VYSÁDIŤ PEtržlen REZOM

Na ich výsadbu vyberieme z črepníka našu petržlenovú vňať so všetkým možným substrátom, do premiešanej zeminy urobíme jamku a dáme petržlenovú vňať, neskôr vrch prikryjeme záhradnú pôdu a na vysporiadanie pozemku použijeme dobrú zálievku. Odrezky zasadíme oddelené od seba na vzdialenosť asi 20 cm od jednej rastliny k druhej.

KROK 9 AKO ZBERAŤ PEtržlen

Od mesiaca alebo mesiaca a pol viac či menej môžeme začať zbierať našu petržlenovú vňať tak, ako ju potrebujeme, dôležité je nevyčerpať rastlinu a odrezať niekoľko stoniek naraz, potom nechá to ísť a doplní konáre novými púčikmi na úrodu! A ak sa o ňu budeme starostlivo starať, môžeme mať petržlenovú vňať aj dva roky a zberať každý kúsok.

zdieľať tento nápad

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: