Životné prostredie

Ako nám hydroalkoholový gél môže pomôcť predchádzať infekciám?

Ako nám hydroalkoholový gél môže pomôcť predchádzať infekciám?
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Hoci sa zdajú byť neviditeľné a bezvýznamné, mikroorganizmy sú jednou z najväčších hrozieb, ktorým ľudstvo čelí. Len sa pozrite, ako v poslednej dobe mikroskopický vírus úplne zastavil celé krajiny.

Ak ste v posledných dňoch vyšli von, určite ste museli vidieť, ako ľudia a firmy vsádzajú na preventívne opatrenia, ako je meranie teploty pomocou hydroalkoholového gélu 5 litrov na dezinfekciu rúk atď.Tu vám povieme, ako je hydroalkoholický gél jedným z najúčinnejších zmierňujúcich opatrení na prevenciu chorôb.

Čo je hydroalkoholický gél?

Hydroalkoholový gél, známy tiež ako alkoholový gél, je navrhnutý tak, aby pôsobil ako doplnok k dezinfekcii rúk. A práve jeho použitie môže často nahradiť mydlo, keď nemáte na dosah vodovodný kohútik.

Tento typ dezinfekčného prostriedku je vyrobený hlavne z alkoholu a dokáže likvidovať mikroorganizmy a baktérie, vírusy a tiež niektoré plesne a spóry. Najbežnejšie je nájsť ho v koncentrácii 70 %, hoci rozsah sa pohybuje od 65 % do 80 %. Niektoré značky pridávajú peroxid vodíka na zlepšenie jeho účinnosti.

Aké sú vlastnosti alkoholového gélu?

Hydroalkoholový gél musí spĺňať nasledujúce vlastnosti:

  • Konzistencia: Alkoholový gél má konzistenciu podobnú gélu na vlasy, hoci je menej viskózny a lepkavý. Ide o to, že sa dá ľahko rozotrieť rukami.
  • Vôňa: Hydroalkoholový gél má zvyčajne alkoholovú vôňu, ktorá je pre tento dezinfekčný prostriedok veľmi charakteristická. Niektoré značky zvyčajne pridávajú nejaké esenciálne oleje, ako sú citrusy alebo čerstvé arómy, aby bol gél pre používateľa oveľa príjemnejší.
  • Základ: Ako sme vám už povedali, hydroalkoholový gél má ako hlavnú aktívnu zložku gél. Koncentrácia sa môže meniť, najbežnejšia je 70 %, vďaka čomu je veľmi účinný pri dezinfekcii rúk. Jeho základňa je navyše navrhnutá tak, aby sa odparovala, takže nie je potrebné umývať.
  • Jednoduché nanášanie: Nakoniec by ste mali vedieť, že dezinfekcia rúk sa nanáša veľmi jednoducho. Môžete ho bez problémov umiestniť do rúk, pretože jeho aplikátor je veľmi jednoduchý a nevyžaduje vodu. Existujú dokonca aj automatické dávkovače, ktoré vám bezkontaktne poskytnú dávky gélu.

Čo odstraňuje hydroalkoholický gél?

Jednou z veľkých výhod alkoholového gélu je, že má dobrú schopnosť dezinfikovať ruky a niektoré povrchy. To vďaka tomu, že začne pôsobiť v priebehu niekoľkých sekúnd a zanechá vaše ruky 100% čisté za menej ako minútu.

Hlavné mikroorganizmy, ktoré hydroalkoholový gél dokáže eliminovať, sú baktérie s účinnosťou 99,9 % už za jednu minútu. To bez ohľadu na typ baktérie alebo jej rezistenciu, navyše sa používa aj ako silný viricíd, ktorý okrem iných odrôd eliminuje vírusy ako SARS COV-2.

Ďalším z druhov mikroorganizmov, ktoré sa dajú zlikvidovať, sú plesne, a to vďaka tomu, že alkohol, najmä v 70 % koncentrácii, je fungicídny. Týmto spôsobom sa dosiahne široké spektrum pokrytia, ktoré eliminuje vírusy, baktérie a škodlivé huby len za 1 minútu.

Jedinou slabou stránkou hydroalkoholového gélu je, že nedokáže úplne eliminovať spóry niektorých anaeróbnych baktérií, aj keď sa to dá vyriešiť. Presne tak, stačí, aby výrobca do receptúry pridal trochu peroxidu vodíka, ktorý mu dodá lepšie dezinfekčné vlastnosti.

Prečo hydroalkoholový gél pomáha predchádzať chorobám?

Aby sme pochopili rozsah hydroalkoholového gélu, musíme si uvedomiť, že veľké množstvo chorôb sa prenáša kontaktom s mikroorganizmami.Ak sa napríklad dotkneme kvapôčok slín infikovaných SAR COV2 a potom sa dotkneme našej tváre, vystavujeme sa veľkému riziku infekcie.

Podobne aj kontakt s ľudskými výkalmi a následná príprava alebo jedenie jedla bez umytia rúk môže spôsobiť, že ochorieme na E. Coli. Mechanizmov, ktorými nás mikroorganizmy musia infikovať, je mnoho, od mikrokvapôčok po kontaminované ruky a absorpciu cez póry kože pri dotyku ľudských tekutín.

Preto je alkoholový gél taký účinný, pretože účinne dezinfikuje naše ruky. Tým sa eliminujú mikroorganizmy, ktoré môžu obsahovať, čím sa znižuje riziko infekcií pri dotyku úst alebo jedení.

Popri dezinfekcii topánok nanášaním gélu na ruky pomôžete škodlivým mikroorganizmom dostať sa do vášho tela alebo do tela iných ľudí. V podstate sa účinne obmedzuje prenos vírusov, baktérií alebo plesní, čo pomáha zmierniť rast chorôb.

Trvalé výhody

Používanie hydroalkoholového gélu je podľa odborníkov jedným z najúčinnejších spôsobov čistenia rúk. Nemusíte používať mydlo a vodu ani mať veľkú dezinfekčnú stanicu, pretože malé množstvo gélu vám poskytne tieto výhody:

  • Účinkuje v krátkom čase: Jednou z veľkých výhod gélového alkoholu je, že pôsobí rýchlo. Vďaka svojej sile začne dezinfikovať už od 15 sekúnd, hoci odborníci odporúčajú počkať aspoň minútu. Vďaka tomu je oveľa rýchlejšia ako iné metódy dezinfekcie.
  • Jednoducho sa nanáša: Ďalšou z veľkých výhod, ktoré tento gél ponúka, je skutočnosť, že sa dá veľmi jednoducho nanášať. Na nanášanie gélu stačí malý dávkovač alebo karafa. Ako sme vám už povedali, sú miesta, kde sú zariadenia so senzormi umiestnené tak, aby nedošlo ku kontaktu s dávkovačom.
  • Je to ekonomické: Ak toto všetko nestačí, mali by ste vedieť, že hydroalkoholový gél je ekonomický v porovnaní s inými metódami dezinfekcie. To z neho robí jednu z najdostupnejších možností na trhu tak pre svoju cenu, ako aj pre svoju účinnosť a jednoduchosť použitia.
zdieľať tento nápad

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: