Agroekológia

10 najlepších druhov zeleniny na pestovanie a zber túto zimu

10 najlepších druhov zeleniny na pestovanie a zber túto zimu
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Naplňte túto zimu svoj domov chuťou a šťastím aj zo svojho sadu a záhrady, zeleninou, ktorá sa ľahko pestuje v chladných podmienkach, s primeranou ochranou. Niektoré budú produkovať počas sezóny, zatiaľ čo iné sa vrátia k životu, ak sú správne zakryté. Niektoré zazimované bylinky a zelenina porastú v nádobách, no väčšina potrebuje viac priestoru a ochranu pred poveternostnými vplyvmi.

1. Repa

Semená zasejte koncom leta, 3 palce od seba. Repa najlepšie rastie v bohatej pôde s vysokým obsahom fosforu a nízkym obsahom dusíka. Ako rastú, ukáže sa vrchol repy. Potom sú pripravené na zber. Ak chcete väčšiu repu, prikryte koreňové ramená mulčom, aby ste predišli mozoľom a mozoľom na odhalenej časti. Keď repa prestane rásť, môže zostať v zemi alebo môže byť uskladnená. Ak chcete skladovať, odrežte vrcholy, nechajte palec stonky, oprášte prebytočnú pôdu a uložte do vlhkej, ale nie mokrej slamy alebo piesku. ( Video tutoriál krok za krokom )

2. Mrkva

Pre neskorý jesenný zber zasiate semená priamo do pôdy v júli. Zasaďte rastliny tri palce od seba. Mrkva potrebuje veľmi úrodnú, hlbokú pôdu na plnom slnku až polotieni.Sadeniciam doprajte stálu vlhkosť a znížte priemernú vodu, keď korene dozrievajú. Obnažené ramená zakryte, aby ste zabránili ozeleneniu.

Mrkva je pripravená na zber približne za dva mesiace. Aj keď veľkosť mrkvy môžete posúdiť podľa jej šírky, najlepší spôsob, ako zistiť, či je hotová, je skontrolovať dĺžku niekoľkých. Mrkva môže zostať v zemi, aby pokračovala v dozrievaní, dokonca aj v zime, ak je mulčovaná. Majte na pamäti, že čím dlhšie zostane mrkva v zemi, tým väčšia je pravdepodobnosť, že ju zožerie hmyz a zvieratá. Ak chcete uložiť korene, odrežte stonku tesne pod palec a vložte do pilín alebo piesku. ( Video tutoriál krok za krokom )

3. Kel

Semená zasejte priamo do zeme v polovici leta alebo začnite vo vnútri a vyneste ich začiatkom jesene.Semená zasaďte na slnečné miesto, aspoň 10 palcov od seba. Kel potrebuje úrodnú pôdu, aby dobre rástol, preto použite kompost. Rastliny hojne zalievajte, ale uistite sa, že pôda je dobre odvodnená. Kel je pripravený na zber, keď sú listy sýto zelené a majú pevnú štruktúru. Menšie listy sú pekným doplnkom do šalátov. Zberajte často, aby ste podporili rast, ale vyhnite sa vyberaniu púčika na vrchole. Ak je kel dobre zamulčovaný, bude pokračovať v produkcii až do zimy. ( Video tutoriál krok za krokom )

4. Petržlen

Petržlen sa dodáva v kučeravých a plochých odrodách. Zatiaľ čo plochý petržlen má silnejšiu chuť, obe odrody sú všestranné a majú vysoký obsah vitamínu C, vápnika a železa. Na podporu klíčenia namočte petržlenové semienka cez noc do teplej vody pred výsevom.Semená zasejte skoro na jar do priemernej, dobre priepustnej pôdy na slnečnom mieste. Rastliny umiestnite 7 centimetrov od seba. Udržujte pôdu vlhkú a stonku kvetu odrežte, keď sa objaví.

Petržlen je pripravený na zber 10 až 13 týždňov po výsadbe. Ak chcete zberať, vyberte listy z vonkajšej strany rastliny alebo odrežte stonky zo spodnej časti rastliny. Petržlen dobre rastie so špenátom. Rastliny udržiavajte dobre mulčované a počas zimy prikryte nízkym, pevným plastovým tunelom. Je tiež ľahké ich rozmnožovať rezom.

5. Špenát

Začnite pestovať rastliny v interiéri koncom leta a nechajte rastliny koncom jesene. Rozmiestnite sadenice dva až tri palce od seba s nohou medzi riadkami. Špenát vysádzajte do kompostovanej pôdy, udržiavajte ho dobre zavlažovaný a dobre odvodnený. Keď sa rastliny začnú vyvíjať, odstráňte menej vyvinuté a škaredé rastliny, aby ste nechali aspoň 15 centimetrovú vzdialenosť.Rastliny môžu koncom jesene vyprodukovať malú úrodu.

V zime udržujte špenát dobre mulčovaný a chráňte ho pred poveternostnými vplyvmi pomocou nízkeho pevného plastového tunela. Pri prvom náznaku nového rastu koncom zimy kŕmte rastliny tekutými odliatkami červov. Keď sú špenátové listy úplne vyvinuté, odrežte rastlinu od bazy. Špenát nerastie ako šalát. ( Video tutoriál krok za krokom )

čo sadiť v zime

6. Brokolica

Pre úrodu od neskorej zimy do skorej jari začnite s osivom v interiéri v polovici až koncom leta. Riadky nechajte 70 cm od seba. Aby ste predišli kapustovým motýľom, mulčujte riadky sieťovinou alebo sieťovinou až do zberu.Zozbierajte prvú hlávku brokolice skôr, ako sa rozdelí, a to ostrým nožom na rezanie pod uhlom. Nechajte za sebou niekoľko listov a štyri až šesť palcové stonky. Pre menšie bočné výhonky zberajte, keď sú tmavozelené. ( Video tutoriál krok za krokom )

7. Pór

Semená póru zasiate do interiéru skoro na jar a rastliny umiestnite uprostred leta. Pomocou kvetináča vypichnite otvory hlboké najmenej dva palce, aby ste podporili dlhšiu stonku. Zasaďte do priestoru 12 centimetrov od seba. Vysádzajte do bohatej pôdy na slnečné alebo čiastočne zatienené miesto. Zrelý pór zberajte podľa potreby, pričom najskôr použite ten najväčší. Na miestach s miernymi zimami môže na jar rásť pór.

8. Rukola

Semená zasejte na jeseň, 1 palec od seba. Rukola znáša mierne mrazy a mrazy, no pred drsnejším počasím potrebuje ochranu plastovým krytom tunela alebo nevykurovaným skleníkom.Keď sú listy dlhé asi dva palce, zberajte podľa potreby. Veľmi dobre rastie so špenátom.

9. Kánony

Šalát je zelenina, ktorá má orieškovú chuť a vysoký obsah vitamínu C. Semená zasiate na jeseň. Rastliny vysádzajte niekoľko palcov od seba a pri raste ich strihajte na 12 palcov. Jahňací šalát najlepšie rastie v dobre priepustnej, mierne kyslej pôde. Táto malá rastlina je veľmi odolná v chladnom počasí a bude pokračovať v produkcii cez zimu až do jari. Chráňte ich tunelom potiahnutým rúnom. Zber podľa potreby.

10. Cesnak

Na jeseň vysaďte jednotlivé klinčeky. Zasaďte klinčeky do hĺbky dvoch až troch centimetrov s hrotmi nahor. Oddeľte ich od seba dvanásť centimetrov. Cesnak pestujte na plnom slnku s úrodnou, vlhkou a dobre priepustnou pôdou, aby cibuľky v zemi nezhnili.

Zber cibúľ v lete, keď spodná tretina listov uschne. Namiesto ťahania za stonku použite vidly na uvoľnenie pôdy okolo cibule a zdvihnite celú rastlinu. Ak chcete vyliečiť cesnak, zaveste niekoľko rastlín spolu na tmavé, dobre vetrané miesto na dva týždne. Po dokončení vytvrdzovania odrežte vrchnú časť a uložte celé žiarovky do papierových vrecúšok, aby ste vytvorili prostredie s nízkou vlhkosťou. ( Video tutoriál krok za krokom )

zdieľať tento nápad

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: