Agroekológia

Ako si vyrobiť domáci hydroponický systém NFT krok za krokom

Ako si vyrobiť domáci hydroponický systém NFT krok za krokom
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Chcete si postaviť domáci hydroponický systém NFT a máte pochybnosti, potom vám vysvetlím hlavné aspekty, ktoré by ste mali zvážiť pri stavbe vášho systému. Na konci je video tohto systému, ktorý som práve postavil. Tam môžete vidieť niektoré aspekty podrobnejšie.

POTRUBIE PRE DOMÁCI HYDROPONICKÝ SYSTÉM NFT

Toto je dôležitý aspekt, ktorý robí rozdiel. V súvislosti s potrubím je potrebné zvážiť veľa vecí.

FARBA A TYP

Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, farba tuby je veľmi dôležitá, ideálna by bola čierna tuba natretá na bielo, dôvodom je, že ak je čierna, bude absorbuje veľa slnečného žiarenia, ktoré sa pri vyšších teplotách dostáva do koreňov, vďaka čomu je vhodnejší pre výskyt húb, najmä pytia, a znižuje okysličovanie vody.

Ak je priamo biela, umožní slnečnému žiareniu prechádzať a vytvoria rast rôznych druhov rias, ktoré rýchlo zašpinia trubicu a spotrebujú niektoré živiny z vody, ktorú chceme pre našu úrodu .

Osobne používam nelakovanú bielu trubicu, dôvod je ten, že som našiel lacnú trubicu s veľmi hrubým povlakom, ktorá neprepúšťa svetlo aj keď je biela, ale väčšina lacných trubiek prepúšťa veľa svetla.

Pokiaľ ide o typ potrubia, ktorý radím, chcem objasniť, že odporúčanie je pre domáce systémy, kde nakupujeme materiály v železiarstve a nemáme prístup k špecializovaným potrubiam.

PRIEMER

Moje odporúčanie je 3-palcová sanitárna PVC rúra, ktorá je najekonomickejšia, hoci je jej plast tenký, dobre sa drží, vysokotlakové PVC je extrémne drahé a stojí až 3-krát viac .

Ako som vám povedal, odporúčam 3-palcový. Je to dané pomerom cena/výkon. 4-palcové ponúkne lepší prietok vody a viac miesta pre korene, avšak cena je veľmi vysoká a vo vývoji väčšiny rastlín nebude veľký rozdiel. Môžete si predstaviť 3 palce pre veľkú väčšinu listových plodín, ako je okrem iného šalát, pažítka, koriandr.

2 palce je príliš málo, užitočné iba pre pažítku a schopný šalát s pomalším vývinom.

VEĽKOSŤ A VZDIALENOSŤ OTVOROV

Najčastejšie používaný priemer otvoru, hlavne pri šaláte, pažítke a koriandre, je 51 mm. Tieto otvory môžete urobiť kruhovým vrtákom s uvedeným priemerom a tu sa košíky perfektne zmestia 2- palcová hydropónia alebo 3 oz jednorazové poháre.

Pri plodinách zeler alebo mangold už zaberáte 76 mm otvoru a 4-palcové potrubie, koše musia byť 3-palcové, alebo musia pracovať s 2-palcovými, ale nedosahujú maximum veľkosť orezania.

Vzdialenosť medzi otvormi bude závisieť od plodiny:

  • Hlávkový šalát (20-25 cm)
  • Zeler (20 cm)
  • Pažítka (8-10 cm)
  • Mangold (25 cm)
  • Alternatívny šalát-pažítka-hlávkový šalát (15 cm)

ČERPADLO A RECIRKULačný SYSTÉM

Toto je niečo, čo sa môže veľmi líšiť. Pri výbere čerpadla existujú 2 hlavné možnosti.

  1. Ponorné čerpadlo
  2. Periférne čerpadlo

Ako sa očakávalo, každý má svoje klady a zápory, bude to závisieť najmä od rozpočtu a veľkosti systému, ktorý chcete postaviť.

PONORNÉ ČERPADLO

Tieto sú dostupné v akváriách, používajú sa aj na vodné zdroje. Dá sa povedať, že sú najvhodnejšie, ale sú extrémne drahé, osobne ich cena neospravedlňuje ani benefit.

Výhodou je jednoduchšia montáž a keďže je vyrobený z plastu, soli živného roztoku ho nikdy nezoxidujú.

Nevýhodou je tu ich vysoká cena a obmedzený výkon, tieto čerpadlá sú veľmi drahé a tie najvýkonnejšie sú smiešne drahé. Ak chceme moc, toto neprichádza do úvahy. V systémoch s vertikálnejšou konfiguráciou bude ťažké zdvihnúť potrebnú výšku vody.

PERIFÉRNE ČERPADLO

Tento typ čerpadiel sa používa v domácich a závlahových systémoch, dostaneme ho hlavne v železiarstvach, jeho cena je veľmi ekonomická a poskytuje veľký výkon. Malé 1/2 koňa (sú aj menšie) zdvihnú do výšky 20 metrov vody.

Na systém ako je na fotke na začiatku stačí, s týmto čerpadlom si môžeme dovoliť napájať potrubia jednotlivo a urobiť vyvýšený vertikálny systém; pretože máme veľa tlaku a prietoku.

Nevýhodou je, že sú o niečo zložitejšie na inštaláciu a rokmi hrdzavejú. Preferujem ich však, pretože sú naozaj lacné.

Zaberajú základňu, kde sa dajú upevniť, a spätný ventil, aby sa do nich nedostal vzduch namiesto vody.

Recirkulačný systém

Tu môžeme popustiť uzdu fantázii, ale hlavné je prispôsobiť sa nášmu priestoru, zvážiť faktory ako oblasť, ktorú máme a smer slnka počas celého roka, hľadať maximum hodiny svetla cez deň, čo by malo byť aspoň 5 hodín priameho svetla, aby sa zabránilo etiolácii.

V zásade existujú 2 základné konštrukcie, ktoré sú paralelné a sériové.

Moje odporúčanie pre domáci systém je paralelný systém, hoci je drahší a komplikovanejší, umožňuje nám pridaním ovládacieho kľúča na každej úrovni vyprázdniť každú skúmavku počas zberu a tak ho budete môcť vyčistiť bez ovplyvnenia obehu zvyšku.

Sériový systém je lacnejší a ľahšie sa montuje, ale rúrky závisia od predchádzajúceho, jediné, čo treba vziať do úvahy, je, že odtoky (na obrázku sú červené) musia byť veľké, aby sa neupchali.

VÝŽIVOVÉ RIEŠENIE

Táto téma je na nový blog, zatiaľ sa obmedzím na to, že vám poviem, že si ho môžete vyrobiť alebo si ho môžete kúpiť, nechám vám video prípravy živín riešenie, je to zložitejšie, ale pre určitý počet rastlín je to už ekonomicky výhodnejšie.

VIDEO AKO VYROBIŤ DOMÁCI HYDROPONICKÝ SYSTÉM NFT

Ak si radšej pozriete krok za krokom, ako si tento domáci systém vyrobiť jednoduchým spôsobom a hlavne vysvetleným tak, aby sme to všetci pochopili, nechám vám video, ako som nastavil je potrebné ho mať doma.

Dúfame, že vám tieto zelené nápady pomôžu a môžete si vytvoriť svoj vlastný domáci hydroponický systém NFT, vďaka Pablovi Povedovi za zdieľanie tohto nápadu, ak máte nejaké nápady, s ktorými sa chcete podeliť, tento blog je pre vás ideálny , no Neváhajte nás kontaktovať.

zdieľať tento nápad

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: