Tipy do záhrady

Dôsledky konzumácie múky s lepkom a aké možnosti existujú...

Dôsledky konzumácie múky s lepkom a aké možnosti existujú...
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Aká lákavá je vôňa čerstvo upečeného bieleho chleba! Ale ja teraz potrebujem jesť veci bez pšeničnej múky, bez lepku…preto som objavil veľa rôznych múk, ktoré sú v každom prípade veľmi dobré z hľadiska chuti a sú veľmi zaujímavé z nutričného hľadiska (napr. múka mandľová, lieskové alebo kešu, ale aj kukuričná, cícerová, hrachová, šošovicová, ciroková či prosová) Ak v našich receptoch použijeme tieto múky, ktoré sú na múky s lepkom, mnohokrát je lepšie skúsiť ich upraviť zmiešaním s navzájom alebo so škrobmi, vajíčkami, ovocím, tekvicovým alebo zemiakovým pyré a pridaním xantánovej gumy, aby hmoty mali dobrú pružnosť a mohli kysnúť; Tieto chleby sú vždy tmavé a trochu husté, ako celozrnný chlieb.Existujú však aj iné druhy chleba bez droždia, ktoré sa tradične vyrábajú z týchto bezlepkových múk, ako napríklad čapati, vyrobené z prosa, veľmi obľúbené v Indii, Nepále, Bangladéši, Pakistane alebo na Srí Lanke a ktoré jedia veľmi dlhoveký. Hunza.

tmavý chlieb na bielom

Keď som sa hlbšie zaoberal otázkou toho, ako nás konzumácia lepku ovplyvňuje, zistila som, že okrem celiakie je príčinou aj iných chorôb, napríklad citlivosti naň a neurogluténu.

Ako by to nestačilo, je tu problém, že sa môžeme stať závislými na lepku, pretože pri trávení sa rozkladá na látky podobné morfínu, nazývané glutén-exorfíny. To má niekoľko negatívnych dôsledkov, ktoré zdieľajú a dopĺňajú ďalšie opioidné peptidy, ktoré pravidelne prijímame s našimi najobľúbenejšími potravinami (tie z lepku sú glycín-tyrozín-tyrozín-prolín, tyrozín-glycín-glycín-tryptofán, tyrozín-izoleukín-prolín-leucín - serín a tyrozín-glycín-glycín-tryptofán-leukín, mliečne: beta-kazomorfíny, alfa-kazeín exorfíny, kasoxíny, beta-kasorfíny, alfa-, beta-laktorfíny a laktoferroxíny laktorfíny, v zdrojových tukoch sú aj živočíšne a mäso), najzreteľnejšie možno odvodiť pozorovaním účinkov oficiálne uznaných liekov, odvodených od ópia a iných podobných, no k nim treba pridať spomalenie črevného tranzitu, zvýšenie priepustnosti črevnej steny, ktorá Vďaka svojmu silnému analgetickému účinku uľahčuje otravu a možné maskovanie poškodenia gastrointestinálneho systému tým istým lepkom.

l_11699_bezlepkový chlieb

Bolesť, ktorá je v mnohých prípadoch vonkajším a zjavným dôsledkom poruchy, má jednoznačne adaptačnú hodnotu: informuje, že prebieha patologický proces, ale ak je znecitlivená glutén-exorfínmi, robíme nezaregistrovať signálny alarm, čo by vysvetľovalo, prečo je toto zhoršenie vo väčšine prípadov tiché, na druhej strane máme aj kultúrnu podmienenosť, ktorá nás núti myslieť na bolesť ako na niečo, čo treba potlačiť a nie ako danosť. Podľa modelu Melzacka a Caseyho (1968) pri hodnotení prežívania bolesti treba brať do úvahy tak senzorickú/diskriminačnú dimenziu, ako aj motivačnú/afektívnu dimenziu a kognitívno/hodnotiacu dimenziu. V prípade opiátov lepku (a iných exorfínov) analgézia na centrálnej úrovni, ktorú produkujú, interferuje so zmyslovými/diskriminačnými informáciami, takže neexistuje skutočné vnímanie účinkov lepku na naše telo alebo iných príčin bolesti. ten istý analgetický účinok sa stíši zrušením logických, subjektívnych reakcií typických pre prežívanie bolesti, ako je utrpenie, averzia, nespokojnosť alebo emocionálne zmeny, s ktorými sa na jednej strane nebude hľadať riešenie hlavného spôsobeného problému. lepkom a na druhej strane budú údaje skreslené, aby sa diagnostikovali príčiny porúch, ktoré sú zrejmé, pretože spôsobujú zmyslové a emocionálne reakcie, ako je úzkosť a depresia, vyhýbavé alebo únikové správanie v dôsledku averzívnej zložky tejto bolesti, ktorá budú mať úlohu pri udržiavaní správania, ktoré generuje zjavnú bolesť, a v spôsobe, akým bude prežívaná, čím sa mení dimenzia kognitívno-hodnotiaca funkcia súvisiaca s tým druhým, dimenzia, ktorá, pretože je spojená so systémom kultúrnych presvedčení, osobných hodnôt a kognitívnych premenných, ako je myšlienka vlastnej účinnosti alebo vnímanie vlastnej schopnosti kontrolovať skúsenosť s bolesťou a jej dôsledkami poskytne každému prípadu osobitnú nuansu.

odmerná múka

Najmä celiakia vyžaduje genetickú predispozíciu, takže prvostupňoví príbuzní postihnutej osoby, aj keď nejavia známky, by sa mali uistiť, že touto chorobou netrpia asymptomaticky a úžitok z diagnózy To im umožní vyhnúť sa ďalším zraneniam a ich komplikáciám, ako aj rozvoju ochorení, u ktorých existuje podozrenie alebo je potvrdené, že s tým súvisia, ako sú iné autoimunitné ochorenia (herpetiformná dermatitída, diabetes typu I, selektívny deficit IgA, zápalové ochorenie čriev, tyroiditída, systémový lupus erythematosus, reumatoidná artritída, okrem iného chronická hepatitída, psoriáza a vitiligo) alebo pacienti s neurologickými poruchami (ako je depresia, schizofrénia, autistický syndróm, Alzheimerova choroba, epilepsia alebo kalcifikácie nervového systému).Nedávny výskum ukazuje, že celiakia môže súvisieť s anatomickými zmenami na úrovni mozgu, ktoré nemusia predstavovať neurologické symptómy, takže môžu zostať nepovšimnuté, a ktoré sa zdajú byť spojené s vývojom choroby, čo je faktor, o ktorom sa špekuluje. spája celiakiu s problémami vo vývoji neurónov alebo s neurodegeneratívnymi procesmi. Nakoniec, v rizikovej skupine by boli pacienti postihnutí inými patológiami genetickej povahy (ako je Downov syndróm, Turnerov syndróm, Williamsov syndróm a cystická fibróza) a tiež by bolo dobré zahrnúť, aby sa skoncovalo s poddiagnostikovaním ženy, ktoré často spontánne potratia, tie, ktoré majú často afty, trpia bolesťami kĺbov alebo svalov, trpia osteoporózou, problémami s neplodnosťou, únavou, asténiou alebo častými bolesťami hlavy. Možno by sme si však všetci mali dávať pozor na zmeny, ktoré v našom mozgu môžu produkovať účinky opioidných látok v lepku a iných potravinách.

Tento článok napísala a poslala Cecilia Cotta, ktorej ďakujeme za všetok príspevok a štedrosť, keď nám všetky tieto informácie ukázala , ak máte podobne ako ona niečo, čo považujete za zaujímavé podeliť sa s ostatnými priateľmi zelených nápadov, radi to zverejníme.

zdieľať tento nápad

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: