Agroekológia

Ako používať popol z peliet ako hnojivo pre vašu záhradu

Ako používať popol z peliet ako hnojivo pre vašu záhradu
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Veľa sa hovorí o výhodách peletových kachlí na vykurovanie našich domovov z hľadiska účinnosti aj udržateľnosti, stávajú sa jednou z najlepších možností, ale keď sa spaľovanie skončí, čo môžete urobiť odpad z peliet? Môžete ich použiť na záhradu alebo sad Vedeli ste, že popol z peliet možno použiť ako hnojivo? V tomto článku vám o tom povieme.

peletový popol ako hnojivo

Vedeli ste, že popol, ktorý zbierate z peletových kachlí, je výborným kompostovým substrátom pre všetky rastliny? Pochádza zo Zeme a môže sa vrátiť na Zem, aby dokončila prirodzený cyklus bez toho, aby zmenila ekosystém, z ktorého pochádza.

ČO SÚ PELETY?

Pelety sú štandardizované biopalivo, ktoré sa vyrába z drevného odpadu (piliny, hobliny, drevná štiepka, zvyšky plodín atď.) a je stlačené do valcového tvaru s priemerom cca 6 mm a dĺžkou približne 20 mm iba s použitím tepla a tlaku.

Na svoje spaľovanie potrebuje pec špeciálne na to navrhnutá, ktorá sa nazýva pec na biomasu. Pelety sa vyrábajú lisovaním drevnej štiepky, kde samotný lignín pôsobí ako spojivo. Okrem samotného dreva nepotrebujete lepidlo ani inú látku. Vďaka tomuto procesu vyzerajú lesklé, ako keby boli nalakované (čo nie sú) a sú hustejšie.

Najmä drevo použité na pelety musí byť úplne prírodné, nemožno použiť upravené drevo, najmä lepidlo, pretože para, ktorá sa uvoľňuje pri spaľovacom procese, je veľmi korozívna a môže drevo poškodiť. kotol.

kotol na pelety ako to funguje

Proces zhutňovania sa vykonáva pomocou peletizéra, peletizátor je rovnaký ako pri výrobe peliet, používa zmes tlaku a teploty na udržanie úlomkov v stlačenom stave bez nadmerného drvenia.

Čo teraz urobíme s odpadom z peliet? No vráťte ich zemi vo forme hnojiva.Povieme vám všetky výhody a výhody tohto popola a ako využiť popol z peliet ako hnojivo.

VÝHODY A VÝHODY POUŽÍVANIA PELEŤOVÉHO POPOLA AKO HNOJIVA

 • Netreba rúbať stromy.
 • Používajte výlučne odpad z prerezávania, výrubu alebo stolárstva.
 • Ako opätovne použiteľný materiál vznikajúci z odpadu je lacnejším palivom.
 • Dá sa spravovať. Obyčajné kachle na drevo dokážu oheň regulovať len dusením. To výrazne poškodzuje výkon. V peletovej peci pec sama pridáva pelety podľa energetických požiadaviek.
 • Keďže nie je potrebné ukladať veľké polená, veľkosť kachlí je zmenšená a v niektorých prípadoch môže byť prenosná a autonómna.
 • Je jednoduchšie nastaviť rúru na programovanie na automatické zapnutie alebo vypnutie.
 • Tým, že zapĺňajú viac priestoru a majú vyššiu objemovú hmotnosť, zaberajú menej miesta ako kmene alebo konáre stromov a hodia sa do akejkoľvek nádoby akéhokoľvek tvaru.
 • Ako ďalší bonus, sú vo všeobecnosti lacnejšie ako konvenčné palivá ako nafta a produkujú menej znečisťujúcich látok (SOx a dioxíny).
 • Produkujú značné množstvo netoxického rastlinného popola, ktorý možno použiť ako hnojivo alebo minerálny doplnok pre zvieratá.Tento popol je bohatý na vápnik a draslík a je to nízkoúrovňové dusíkaté hnojivo, ktoré možno použiť na rastliny a kvety.

Vedci z univerzity v Santiagu de Compostela preukázali schopnosť hnojenia tohto popola v poľnohospodárstve a lesoch vďaka jeho zásaditým vlastnostiam a vysokej koncentrácii minerálnych živín.

Prostredníctvom rôznych experimentov na tejto univerzite bola úrodná schopnosť tohto popola preukázaná v poľnohospodárskej pôde a lesoch. Je to úplne prírodná zlúčenina s vysokou koncentráciou živín a minerálov a je zásaditá, čo pomáha zlepšovať pôdu ako plodinu.

popolové granulované hnojivo

Zistilo sa však, že kompost na báze popola tiež pomáha znižovať kyslosť pôdy, a preto sú niektoré druhy citlivé na toto hnojivo, ako sú čučoriedky, azalky alebo jahody.

V inom článku v zelených nápadoch sme vám už povedali, ako by sme mohli využiť popol z krbu alebo zvyšky dreva u nás doma aj na záhrade, 45 praktických a zaujímavých využití a niekedy je to prirodzené odpad má oveľa viac možností, o ktorých neuvažujeme.

AKO POUŽÍVAŤ PELEŤOVÝ POPEL AKO HNOJIVO

 • Ak ich chcete použiť ako dobrý kompost alebo hnojivo, musíte ich ručne rozložiť na pôdu, ktorú chcete pohnojiť. Nepridávajte viac ako 1 kg na meter štvorcový.
 • Rozložte ich na zem, aby vytvorili tenkú vrstvu, pretože hustý popol nahromadený na zemi, ak je veľmi hustý, nahromadí v niektorých častiach zeme príliš veľa soli, čo môže poškodiť vaše rastliny.
 • Uistite sa, že vietor nie je silný, pretože môžu ľahko lietať v silnom vetre.
 • Popolom môžete upraviť kyslosť kyslých pôd, urýchliť činnosť baktérií viažucich dusík a tým zlepšiť vývoj rastlín.
 • Pomocou nich pridáme draslík, ktorý pomáha rastu ovocia a tiež robí rastliny odolnejšími voči nedostatku vody.
 • Ak spozorujete v záhrade veľa nechceného hmyzu, popol môže pomôcť odpudzovať červy, bojovať proti slimákom a slimákom atď. Stačí naniesť malú vrstvu na rastliny a máte hotovo.
 • Na dosiahnutie najlepších výsledkov je vhodné zmiešať popol s odpadom bohatým na dusík (ako sú zvyšky rastlín a pod.).

Tento zvyšok peliet, ktorý mnohí vyhodia, sa môže stať skvelým spojencom pre ovocný sad používať popol z peliet Ako hnojivo nám pomôže nielen zlepšiť produkciu a rozvoj našich rastlín, ale tiež pomôžeme produkovať menej odpadu, a tým uzavrieť kruh.

Mnoho ľudí zaujíma, ako hnojiť bonsaje peletami alebo či popol z peliet slúži ako hnojivo pre tieto malé stromčeky, odpoveď je áno, rovnako ako v iných rastlinách bude popol z peliet ideálnym doplnkom pre vaše bonsaje.

Dúfame, že vám tieto zelené nápady poslúžia a inšpirujú vás k starostlivosti o náš domov a našu planétu.

zdieľať tento nápad

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: