D I Y

Ako urobiť jednoduchý domček alebo hniezdo pre vtáky krok za krokom

Ako urobiť jednoduchý domček alebo hniezdo pre vtáky krok za krokom
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Ak radi pozorujete vtáky alebo ich dokonca chcete prilákať do záhrady, najlepším spôsobom je poskytnúť im dobrý úkryt a domov. Ak teda chcete vedieť, ako vyrobiť vtáčí domček alebo hniezdo pre vtáky, pripravíme vám jednoduchý projekt.

ako urobiť hniezdo pre vtákyJe to domček alebo hniezdo s PVC rúrkami, na ktorý sa krok za krokom pozrieme, aby ste si ho mohli napodobniť aj doma a užili si jarnú spoločnosť vtákov a ich spevu.

AKO VYROBIŤ HNIEZDO PRE VTÁKOV: NÁSTROJE A MATERIÁLY

Na výrobu týchto domčekov alebo hniezd pre vtáky skutočne nepotrebujeme veľa nástrojov. Aj keď by to bolo oveľa jednoduchšie s vlastnými nástrojmi alebo nástrojmi určenými na prácu s PVC, toto hniezdo zvládne každý, kto má základné nástroje. Ďalej vám prenechám materiály a nástroje, ktoré potrebujeme.

ako urobiť vtáčie hniezdo

 • Ručná píla
 • 30 mm vrták (v závislosti od vtáka, ktorého chcete prilákať).
 • 3mm vrták
 • 6mm vrták
 • Svorka
 • Gumová palička
 • Čata
 • PVC rúrka s priemerom 100 mm a dĺžkou najmenej 20 cm
 • Dva drevené kruhy s priemerom PVC
 • Dve 2 cm skrutkovacie oká
 • 60 cm paracordu alebo odolného lana
 • Lepidlo na PVC
 • brúsny papier 220 a 100
 • Kovový pilník
 • Farba v spreji pre exteriéry (Skontrolujte, či funguje na PVC) 2 farby podľa vášho výberu.
 • Drevený blok 6 mm.

AKO POSTAVIŤ DOM PRE VTÁKY Z PVC

Krok 1: Odrežte a obrúste exteriér

Ak chcete začať s výrobou búdky, zmeriame a označíme vonkajšiu stranu búdky. V tomto prípade sme dali dĺžku 20 cm, takže ak máte viac ako jednu trubicu, môžete si vyrobiť niekoľko voliér a umiestniť ich do záhrady.

Na jednu stranu od 20 cm nakreslíme 60º uhlopriečku, aby sme tak ochránili vchod do hniezda pred predátormi a nepriaznivým počasím.

Ako urobiť dom pre vtáky

Po označení ručnou pílkou rúrku odrežeme a neskôr zapilujeme kovovým pilníkom, aby sme zahladili okraje a odstránili kúsky a poškodenia, ktoré by mohli vtákom ublížiť.

ako si vyrobiť jednoduchý domček pre vtáky

Tento moment využijeme aj na to, že použijeme brúsny papier so zrnitosťou 100 a očistíme povrch tuby, odstránime písmená, čísla a iné nápisy, ktoré tuba má a necháme ju pripravenú . Je tiež dobrý na lakovanie, pretože pórovitosť, ktorá zostane po brúsení, pomôže farbe oveľa lepšie vsiaknuť. Nezabudnite zdrsniť celý povrch vrátane vnútorného rohu, ktorý sme nechali, ktorý ochráni vtáky.

ako urobiť vtáčie hniezdo

Krok 2 : Príprava prednej a zadnej časti hniezda

Je čas pripraviť prednú časť vašej domácej vtáčej búdky. Na to použijeme drevený kotúč s priemerom PVC rúrky, aby dokonale pasoval.

Hrúbka dreva, ktorú sme použili, je 2 cm. Predný diel bude potrebovať hlavný otvor pre vstup vtáka a zadný diel bude potrebovať nejaké vetracie otvory.

Pomocou elektrickej vŕtačky vybavenej 30 mm vrtákom urobte otvor do jedného z kusov dreva, ktorý bude prednou časťou. Nerobte to v strede, ale je lepšie to robiť nabok, aby ste neskôr položili tágo, kde budú vtáky sedieť.

ako si vyrobiť domáce vtáčie hniezdo

Keď je urobený vchod do hniezda pre vtáky, môžeme vŕtať s o niečo menším priemerom, kde hmoždinka pôjde tam, kde budú vtáky sedávať (bidlá). Hneď pod vchodom do domáceho vtáčieho hniezda, keď sú diery urobené, môžeme natrieť drevo (nie ako keby som sa pomýlil a natrel som ho predtým a musel som to zopakovať)

ako urobiť vtáčie hniezdo

V druhom kuse dreva, ktorý bude zadnou časťou, čo urobíme s 3 mm bitmi, bude vetranie hniezda. Môžeme ich urobiť koľko chceme, ale myslím si, že je to estetickejšie a na drevo stačí dať 3.

ako urobiť vtáčie hniezdo

Krok 3 : Maľovanie kúskov PVC domčeka pre vtáčie hniezdo

Vyberte si dve farby laku, ktoré sa vám páčia. Jeden použijeme na PVC a druhý na prednú a zadnú stranu našej vtáčej búdky. V dobre vetranom priestore na krytej pracovnej ploche nastriekajte PVC. Nechajte zaschnúť, kým natriete zvyšné časti.

ako vyrobiť hniezdne búdky pre vtáky

S drevom urobíme to isté, natrieme ho z oboch strán farbou a necháme zaschnúť.

domáci dom pre vtáky

Kým schnú, môžeme pripraviť bidielko pre vtáky, na ktoré sa budú usádzať. Použijeme drevený blok dlhý asi 6 cm. Hrúbka by nemala byť väčšia ako jeden centimeter. Využime tiež príležitosť namaľovať ho farbou, akú chceme.

urobiť vtáčiu búdku

4. krok : Zloženie hniezdneho boxu z PVC

Pomocou PVC lepidla zlepíme zadnú a prednú stranu hniezdnej búdky. Aby sme to dosiahli, musíme najprv skontrolovať, či dokonale sedia. Zadná strana bude najjednoduchšia. Jednoducho ohraničíme oblasť, kam pôjde, a umiestnime drevo.

postaviť domček pre vtáky

Aby bol predný diel dobre zložený, pomocou štvorca skontrolujeme, či je dokonale rovný. Označíme 90º vzhľadom na základňu hniezdnej búdky a prilepíme lepidlo a prednú časť našej búdky. Môžeme využiť aj príležitosť nalepiť na vešiak lepidlo a prilepiť ho spredu.

ako vyrobiť domček pre vtáky

Krok 5 : Ako umiestniť vtáčie hniezdo z PVC

Už sme videli, ako vyrobiť vtáčiu búdku, takže teraz je čas pozrieť sa, ako ju umiestniť. Na to urobíme vŕtačkou niekoľko otvorov v hornej časti PVC trubice. Bit, ktorý použijeme, bude rovnaký alebo o niečo menší ako skrutkové oká alebo háčiky, ktoré máme. Z prednej strany urobíme dieru asi 7 cm a zo zadnej strany ďalšiu asi 7 cm. Môže byť lákavé urobiť len jednu dieru, ale dom nebude stabilný pre vtáka, ktorý sa tam rozhodne zahniezdiť.

ako vyrobiť drevenú búdku pre vtáky

Na zavesenie použijeme lano paracord alebo také, ktoré je veľmi odolné.Odrežeme si kúsok dlhý 60 cm, okraje spálime, aby sa nestrapkal. Prevlečieme ho cez dve skrutkovacie oká a na vrchu zaviažeme uzol, ako je vidieť nižšie:

vtáčí domček

Tak teda, máme naše vtáčie hniezdo z PVC pripravené. Umiestnite ho na diskrétne miesto, kde neprechádza veľa ľudí alebo kde nie je veľký hluk. Ideálne ho umiestnite smerom na juh (ak ste na severnej pologuli), aby vtáky dostávali slnečné svetlo.

ako si vyrobiť jednoduchú búdku pre vtáky

Dúfame, že vás tieto zelené nápady inšpirujú a povzbudia vás, aby ste si postavili vtáčiu búdku vo svojej záhrade alebo si ju jednoducho vyrobili a umiestnili do parkov a užili si spev a spoločnosť vtákov.

vlastná vtáčia búdka

zdieľať tento nápad

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: