Životné prostredie

7 nápadov, ktoré včely pijú, ako im ponúknuť vodu

7 nápadov, ktoré včely pijú, ako im ponúknuť vodu
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Od východu do západu slnka včely vykonávajú dôležitú prácu pre zdravie a bezpečnosť úľa. Neúnavné včely môžu cestovať až 8 km od úľa, aby nazbierali peľ pre hladné mláďatá v hniezde. Akonáhle sú ich nohy plné peľu, včely sa vrátia do úľa rýchlosťou 25 km za hodinu, aby zhodili peľ bohatý na bielkoviny pre znášku a idú znova. Pomôžme im vyrobiť napájačku pre včely.

napájačka včiel

Jedna včela môže navštíviť až 2000 kvetov denne. Včely robotnice vykonávajú aj iné drobné práce: čistenie plodových buniek, výroba vosku a skladovanie medu, stráženie vchodu, oprava prasklín v štruktúre, starostlivosť o najmladšie včely, vetranie úľa, aby sa udržala správna teplota a zbavovanie sa mŕtvych . A to sú len niektoré z úloh, ktoré je potrebné vykonať.

Práca včely robotnice nie je nikdy hotová a určite je to smädná práca. Preto je ideálne, aby sme dali včelám napájačky, aby uhasili ich smäd a pokračovali v opeľovaní.

domáce napájačky včiel

Prečo vyrobiť vodnú napájačku pre včely?

Keď včely skúmajú vonkajší svet, hľadajú štyri veci: peľ, nektár, propolis (alebo včelí chvost) a vodu.

Včely pijú vodu, aby uhasili smäd, ale zbierajú ju aj vnútorne, v takzvanom medovom žalúdku, a berú si ju späť do úľa. Tam sa voda využíva rôznymi spôsobmi.

Okrem zdravej výživy nektáru, peľu a materskej kašičky potrebujú vyvíjajúce sa larvy veľa vody, aby vyrástli z bezmocných lariev aktívnym včelám.

V najhorúcejších dňoch včely nanesú na bunky plástu tenkú vrstvu vody a krídlami ju rozvetrajú, aby pomohli udržať úľ v pohodlí a chlade.

napájačka včiel

Med uložený v plástoch môže skryštalizovať a stať sa príliš hustým, aby ho včely mohli jesť. Keď k tomu dôjde, včely rozriedia stuhnutý med vodou, aby bol mäkký a jedlý.

Hoci včely dokážu dokonale nájsť svoje vlastné zdroje vody, nie sú vždy čisté a bezpečné. Znečistené potoky, chlórované bazény a odtok naplnený pesticídmi nie sú dobré pre včely a iné voľne žijúce živočíchy.

Vyrobenie napájačky pre vodné včely je jednoduchý a zmysluplný spôsob, ako zabezpečiť včelám čistú vodu a podporiť celý život v úli.

Odporúčané tipy na výrobu domáceho kŕmidla pre včely

Prvá vec, ktorú musíme vziať do úvahy je, že naša napájačka pre včely musí obsahovať čistú vodu bez toxických látok a že má ideálnu veľkosť, aby sa smädné včely pri hľadaní vody neutopili.

Netopte včely

Včely nemôžu pristáť na hladine vody. Aby ste eliminovali riziko utopenia, vždy pridajte malé pristávacie podložky, na ktoré môžu včely sedieť.

mramorová napájačka včiel

Skamene, kamene, okruhliaky, štrk, guľôčky, palice a korkové zátky sú niektoré z vecí, ktoré môžete použiť na zabezpečenie bezpečného útočiska pre včely, aby mali prístup k vode bez pošmyknutia.

Používajte zapáchajúcu vodu, nepoužívajte vodu z vodovodu

Včelári veria, že včely nachádzajú vodu skôr čuchom ako zrakom a že ich viac priťahujú vody, ktoré vydávajú zemité vône prírody.

Včely s väčšou pravdepodobnosťou ignorujú čistú vodu z vodovodu (ktorá obsahuje chlór) a namiesto toho hľadajú zdroje, ktoré voňajú vlhkej zemi, rozkladu, vodné rastliny, mach, červy atď…

Pomôžte včelám nájsť napájadlo posypaním soli do vody.Najprv to urobte: keď pár včiel objaví váš žľab, zapamätajú si miesto a zamieria rovno späť do úľa, aby to povedali všetkým svojim priateľom.

včelí napájačka s kameňmi

Nájdite najlepšie miesto na umiestnenie napájačky pre včely

Akonáhle bude v úli známe nové umiestnenie napájačky a že je na vhodnom mieste, budete mať okolo jazierka davy včiel, plece pri pleci. Preto musíme vybrať najlepšie miesto pre napájačku.

Pred umiestnením vodnej fontány pre naše včely si vyberte viditeľné miesto, ale ďaleko od najrušnejšieho oblastizáhrady. Ak ho umiestnite do záhrady blízko kvetov, ktoré včely považujú za chutné, pomôže im to nájsť zdroj vody.Existuje veľa kvetov, ktoré priťahujú včely do našej záhrady a pamätajte, že sú úplne neškodné.

Vedeli ste, že existujú noviny, ktoré sa dajú zasadiť a stanú sa z nich krásne kvety, aby prilákali včely

Nezabudnite skontrolovať napájačku

Vodu vymieňajte aspoň raz týždenne a oveľa častejšie počas horúcich a sychravých dní, keď sa včely potrebujú viac ochladiť seba a ako sme už spomenuli, aj pre úľ.

Vodu, ktorá tam už bola, nie je potrebné odstraňovať, stačí ju zaliať čerstvou vodou a prebytok nechať pretiecť cez okraje napájačiek pre včely. vajíčka komárov usadené v stojatej vode budú odstránené z našej nádoby.

7 nápadov pre pijanov včiel

1. Domáca miska do kúpeľa pre vtáky vhodná pre včely

Ak v lete v blízkosti vašej záhrady používate široký plytký kúpeľ pre vtáky, môžete ho ľahko použiť ako žľab pre včely - stačí pridať kamene alebo môžete do svojho žľabu pridať guľôčky, ktoré včely nerobia utopiť

Kamienky môžete naskladať na jednu stranu alebo ich rovnomerne rozložiť po dne vane, pokiaľ je v strede vody niekoľko suchých pristávacích plôch pre včely.

Ako ďalšiu výhodu je pravdepodobné, že priláka niekoľko motýľov, takže náš pijan získa viac farby. Rovnako ako včely, ani motýle nemôžu pristáť na vode a ocenili by bezpečné miesto na odpočinok a pitie.

včelie napájačky s kameňmi

2. Znova použite kŕmidlo pre vtáky

Včely nasávajú tekutiny jazykom v tvare slamy alebo sosáčikom.Keď je proboscis úplne vytiahnutý, meria približne 6 mm, čo umožňuje včelám dostať sa do najhlbších kútov kvetov a získať prístup k sladkému nektáru alebo v tomto prípade chladiacej vode.

Kŕmidlo pre kolibríky s mnohými otvormi umožňuje tvorom s dlhým nosom popíjať nápoj. Naplňte ho obyčajnou vodou namiesto cukrovej vody a máte fantastické kŕmidlo pre včely.

Použitie kŕmidla pre kolibríky ako kŕmidla pre včely pravdepodobne priláka aj osy, ale je to naozaj krásna vec. Osy tiež potrebujú dobré zdroje vody a na oplátku poskytujú vynikajúcu kontrolu škodcov a opeľujú pri tom značné množstvo kvetov.

napájačka pre včely s kŕmidlom pre vtáky

3. Znova použite napájadlo pre domáce zvieratá, ktoré sa samo naplní

Samoplniace misky na pitie pre mačky a psy sú ideálnym riešením pre ľudí na cestách.

Tieto zariadenia s gravitačným podávaním majú objem približne 3 l až 4 l. Keď sa voda pohltí, zásobník automaticky naplní misku, aby bolo všetko plné.

Uistite sa, že do nádoby pridáte veľa kameňov, aby včely, ktoré tam žijú, nemohli spadnúť dovnútra.

4. Opätovne použite kŕmidlo na kurčatá

Závesné kŕmidlá pre kurčatá fungujú ako samoplniace misky, využívajúce silu gravitácie na udržanie vysokej hladiny vody. A môžete ho držať od zeme zavesením na strom.

Kŕmidlá pre hydinu alebo kurčatá sú zvyčajne o niečo odolnejšie, keďže sú určené na vonkajšie použitie.

Ako vždy pridajte kamene alebo guľôčky pozdĺž okraja kŕmidla, aby boli včely suché a v bezpečí.

kŕmidlo pre sliepky ako napájačka včiel

5. Znovu použite hlinený hrniec a jeho tanier

Toto DIY domáce napájadlo pre včely s hrncom a jeho tanierom už nemôže byť jednoduchšie, stačí len otočiť hrniec a položiť naň tanier. Máme to pripravené.

Najlepšie je použiť hrniec, ktorý je široký aspoň 20 cm, ale čím väčšia je kombinácia hrnca a tanierika, tým viac vody pojme.

Hlinené črepníky majú nádherný prírodný vzhľad. Môžete ho nechať tak, ako je, alebo ho ozdobiť trochou remeselnej farby.

Umiestnite ho na rovné miesto v záhrade a naplňte tanierik kameňmi alebo guľôčkami. Potom nalejte trochu vody a vychutnajte si svojich nových priateľov, môžete pridať ďalšie prvky, ako je mach, aby ste získali väčšiu prirodzenosť.

napájačka pre včely s tanierikom

6. Vytvorte si prirodzenejšieho napájača včiel

Skutočne inšpirovaný spôsob, ako sa vaše včely cítiť ako doma, tento žľab na včeliu vodu je plný predmetov, ktoré môžete zobrať z lesnej podlahy a vytvoriť z nich skutočne krásnu kompozíciu pre vaše včely, raj v v podobe fontány na pitie a útočiska pokoja.

Zmes skál, machu, trávy, lístia, vetvičiek, mušlí, šišiek a vetvičiek kvetov je v miske nahusto zabalená, takže včely môžu piť bez toho, aby si namočili nohy.

prírodný a domáci napájač včiel

7. Použite akýkoľvek kontajner, ktorý nájdete

Bazény alebo napájačky pre včely nemusia byť veľmi prepracované. Akákoľvek vzduchotesná nádoba poslúži na zabezpečenie čerstvej vody pre včely. Môžeme dať voľný priechod našej fantázii.

Vyhľadajte vo svojom dome možné nádoby: Plytké panvice, ako sú rajnice, plechy na koláče a plechy na pečenie, budú fungovať. Dokonca aj frisbee, ktoré nepoužívame, by bolo skvelým pijanom včiel.

frisbee napájačky pre včely

Neprehliadnite hlbšie nádoby, ako sú vedrá alebo podávače. Môžete ich použiť, pokiaľ ich naplníte kamienkami až po hladinu vody, alebo použite plaváky, ako sú vetvičky a zátky od vína.

zdieľať tento nápad

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: