Životné prostredie

Sú opaľovacie krémy bezpečné pre oceán?

Sú opaľovacie krémy bezpečné pre oceán?
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Je nevyhnutné, aby ľudia používali opaľovacie krémy na ochranu pokožky pred škodlivými ultrafialovými lúčmi, a tak predchádzali rakovine kože.

Vedci však nedávno dospeli k záveru, že niektoré z týchto opaľovacích krémov môžu byť škodlivé nielen pre ľudí, ale aj pre životné prostredie.

opaľovací krém oceán

Vďaka boomu, ktorý prírodná kozmetika zažíva v posledných rokoch, každým dňom pribúdajú na trhu slušnejšie alternatívy.

Prečo je opaľovací krém škodlivý pre životné prostredie?

prečo je opaľovací krém škodlivý pre životné prostredie

Počas rekreačných aktivít a vodných športov v prírodných vodách sa opaľovací krém zmýva z pokožky ľudí a rozptýli sa do morského prostredia.

Opaľovacie krémy však nekončia len v morskej vode pri kúpaní v mori. Prostredníctvom spŕch a sofistikovaného systému odpadových vôd, ktorý v súčasnosti existuje, umožňuje aj príchod solárnych filtrov do oceánov.

Prvé štúdie o škodách, ktoré môžu opaľovacie krémy spôsobiť v životnom prostredí, sa začali v roku 2008, keď vedci zistili, že niektoré chemikálie môžu aktivovať vírusové infekcie v mikroriasach, ktoré sú nevyhnutné pre výživu koralov.

Následný výskum nielenže ukázal vážny vplyv chemických opaľovacích krémov, ale potvrdil, že poškodenie je ešte väčšie.

Podľa štúdie uskutočnenej v roku 2015 oxybenzón podporuje bielenie koralov, poškodzuje ich DNA a podporuje smrteľné a vážne deformácie. Rovnako pôsobí ako endokrinný disruptor, čo znamená, že zasahuje do správneho fungovania hormónov.

Medzi hlavné chemické filtre patrí oxybenzón a oktoxinát, ktoré už boli v niektorých krajinách, napríklad na Havaji, zakázané.

Sú všetky opaľovacie krémy rovnaké?

sú-všetky-opaľovacie krémy-rovnaké

V súčasnosti sú k dispozícii dva typy ochrany: minerálny opaľovací krém alebo chemický opaľovací krém.

Chemické opaľovacie prípravky: sú najpoužívanejšími opaľovacími prípravkami. Sú absorbované pokožkou a chránia telo tým, že premieňajú UV žiarenie na teplo. Na ochranu tela pred slnkom musí byť krém absorbovaný pokožkou, preto sa musí aplikovať 30 minút pred expozíciou.

Bezpečnosť niektorých z týchto chemických filtrov bola spochybnená, pretože ovplyvňujú endokrinný systém ľudí a možno ich dokonca zistiť v materskom mlieku alebo moči.

Medzi najkontroverznejšie zložky patrí oxybenzón a oktoxinát, ktoré už boli v niektorých krajinách zakázané. Nie sú to však jediné chemické filtre, u ktorých sa preukázalo, že zasahujú do morskej fauny.

chemické-solárne-filtre-a-oceán

Oktokrylén, homosalát, octisalát alebo benzofenóny sú niektoré z príkladov, ktoré zasahujú aj do hormonálneho systému a môžu spôsobiť nielen poškodenie ľudského organizmu, ale aj zmeniť morský ekosystém.

Nemusíte ísť ani na Havaj alebo do Austrálie, kde koralové útesy tvoria podstatnú časť ekosystému, aby ste videli, aké škody spôsobujú životnému prostrediu.

Každý deň existuje viac štúdií, ktoré varujú pred množstvom chemických filtrov nachádzajúcich sa vo vodách Stredozemného mora a nárastom týchto zložiek v riasach. Okrem toho varujú, že niektoré získané vzorky sú staršie ako 20 rokov, takže ide o pozostatky, ktoré zostávajú aktívne po dlhú dobu.

Minerálne opaľovacie krémy: Vyrobené predovšetkým z oxidu zinočnatého a oxidu titaničitého. Tieto zložky sa cez pokožku nevstrebávajú, usadzujú sa na vrchu a vytvárajú ochrannú vrstvu, ktorá odráža ultrafialové lúče, ako keby to bolo zrkadlo.

sú-opaľovacie krémy-bezpečné-pre-oceán

Pri použití v nie nano formáte sú častice príliš veľké na to, aby ich telo absorbovalo, takže nie sú škodlivé.

Okrem toho znižujú pravdepodobnosť alergií a sú vhodné aj pre jemnú detskú pokožku.

Pre ľudské bytosti je nevyhnutné chrániť sa pred slnkom, aby sa zabránilo rakovine kože a chránilo telo.

Je však dôležité myslieť na to, že všetko, čo sa nanesie na pokožku, končí v morskom prostredí, preto treba zvlášť v lete venovať pozornosť zložkám opaľovacích krémov a zvoliť pre tie, ktoré sú neškodné pre životné prostredie a ľudské zdravie.

REFERENCIE

Brown, S. Opaľovací krém zotrie koraly. Príroda (2008). doi: 10.1038/news.2008.537

Downs CA, Kramarsky-Winter E, Segal R, Fauth J, Knutson S, Bronstein O, Ciner FR, Jeger R, Lichtenfeld Y, Woodley CM, Pennington P, Cadenas K, Kushmaro A, Loya A.Toxikopatologické účinky opaľovacieho UV filtra, oxybenzónu (benzofenónu-3), na koralové planulae a kultivované primárne bunky a jeho environmentálnu kontamináciu na Havaji a v USA. Panenské ostrovy. Arch Environ Contam Toxicol. 2016 február;70(2):265-88. doi: 10.1007/s00244-015-0227-7. PMID: 26487337.

Nona S.R. Agawin, Adrià Sunyer-Caldú, M. Silvia Díaz-Cruz, Aida Frank-Comas, Manuela Gertrudis García-Márquez, Antonio Tovar-Sánchez. Stredomorská tráva Posidonia oceanica akumuluje opaľovacie UV filtre. Marine Pollution Bulletin, ročník 176, 2023. 113417, ISSN 0025-326X.

zdieľať tento nápad

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: