Agroekológia

Šalvia Ako sa rozmnožovať kosením vo vode alebo v pôde

Šalvia Ako sa rozmnožovať kosením vo vode alebo v pôde
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Šalvia je jednou z najuniverzálnejších a najužitočnejších aromatických látok v záhrade aj v prírodnej lekárničke, navyše sa prekvapivo ľahko rozmnožuje a rozmnožuje rezom už o pár týždňov budete môcť vidieť ako korene vychádzajú z vašich nových odrezkov, takže zostaňte až do konca článku, ktorý vás naučíme ako sa rozmnožovať odrezkami vo vode alebo v pôde

šalvia ako sa rozmnožovať rezom

Rozmnožovanie šalvie rezaním vo vode a pôde je rovnako účinné, aj keď to radšej robíme vo vode, pretože úspešnosť je zvyčajne vyššia, môžete použiť ktorýkoľvek z dvoch spôsobov.Vo vode môžeme tiež vidieť progresiu toho, ako korene rastú vo vnútri nádoby. V blogu sme už hovorili o tom, ako rozmnožovať iné aromatické rastliny rezom, napríklad ako rozmnožovať rutu, ako rozmnožovať petržlen alebo dokonca môžeme rozmnožovať iné aromatické rastliny ako bazalku, mätu či rozmarín.

Kedy je najlepší čas na odrezky šalvie?

Odrezky šalvie môžete odoberať kedykoľvek počas vegetačného obdobia. Ak však žijete v podnebí s chladnými zimami, najlepšie je rozmnožovať odrezky šalvie od jari do začiatku leta Takto budú mať nové sadenice dostatok času etablujú sa a stávajú sa čoraz odolnejšími pred príchodom chladnejších mesiacov, čím sa zvyšujú ich šance na prežitie zimy.

odrezky šalvie doma

Musím použiť zakoreňovací hormón na rozmnožovanie odrezkov šalvie?

Naozaj v mnohých prípadoch, keď chceme aromáty reprodukovať rezom, nie je potrebné používať zakoreňovacie hormóny, v skutočnosti to nie je takmer potrebné pri žiadnom reze. Používanie zakoreňovacích hormónov nám pomáha zlepšiť úspešnosť odrezkov a zakoreniť sa skôr, čiže zvyčajne rýchlejšie.

Môžete použiť komerčné hormóny alebo si zakoreňovacie prostriedky môžete pripraviť aj sami, ako napríklad domáci prostriedok na zakorenenie aloe vera alebo prostriedok na zakorenenie šošovice.

MATERIÁLY NA REZKY ŠALVI

Pred začatím strihania šalvie je dobré mať po ruke všetky materiály, na tento účel sme pripravili zoznam všetkých materiálov, ktoré sme pri rozmnožovaní šalvie použili.

  • Nožnice alebo záhradnícke nožnice na strihanie odrezkov šalvie. Aby ste zabránili šíreniu choroby, ozdoby najskôr dezinfikujte alkoholom alebo octom.
  • A nádoba s vodou (napríklad váza, dóza alebo pohár) ALEBO malé kvetináče a zemina na semená.
  • Rastliny šalvie na odber odrezkov. Alebo kúsky šalvie, ako sú čerstvé balíčky zo supermarketov.
  • Koreňový hormón (voliteľné).

ŠALvia, AKO SA ROZMNOŽOVAŤ REZNAMI

Keď máme všetky materiály pripravené na reprodukciu šalvie, je dôležité, ako sme vám povedali, dobre si vybrať ročné obdobie a podľa toho, akú máte zimu, môžete to urobiť kedykoľvek rok.

KROK 1: ZÍSKAJTE SI REZNE ŠALVI

Keď nájdeme rastlinu, z ktorej budeme získavať odrezky, pozrieme sa na jemnejšie konáre rastliny, Zabudnite na jemnejšie stonky staré a drevnaté, z každej stonky, ktorú vidíme, odrežeme asi 10 alebo 15 cm, nezabudnite si nožnice vydezinfikovať.Uistite sa, že má aspoň dva uzly listov vystupujúce zo stonky.

odrezky šalvie

Urobíme skosený alebo diagonálny rez 45º a odstránime spodné listy stonky, ktorú zakopeme alebo dáme do vody.

KROK 2 : POUŽÍVAJTE KOREŇOVACIE HORMÓNY NA REPRODUKCIU ŠALVIIE

Hoci sme vám už povedali, že tento krok je voliteľný, môžeme použiť zakoreňovacie hormóny, aby sme boli úspešnejší, vždy bude zaujímavejšie je použitie hormónov v prípade, že odrezky dáme do črepníka ako do vody, aby sa prilepšili a najskôr zakorenili.

šalvia množiť rezom

Ak máme doma aloe vera, môžeme nové stonky zapichnúť do gélu listu aloe vera, dobre ho naimpregnovať pred zasadením našich odrezkov do kvetináča alebo ich vložiť do vody. Vždy bude účinnejšie, ak bude list aloe vera čerstvo odrezaný.

KROK 3: ROZMNOŽOVANIE ŠALVIIE VODOU ALEBO SÚŠOU

Vodná metóda: Odrezky šalvie musíme umiestniť do pohára alebo malej nádoby naplnenej vodou, ideálne použiť filtrovanú vodu alebo min. nechlórované na zlepšenie reprodukcie. Ak ide o vodu z vodovodu, ideálne je nechať ju 24 hodín, aby chlór vyprchal.

Metóda s pôdou : Na to použijeme črepník nie Príliš hlboký s výsevným substrátom alebo ľahkou rašelinou, odrezky šalvie zapichneme asi 5 cm hlboko a v závislosti od črepníka môžeme dať niekoľko odrezkov (nezabudnite, čím viac ich dáte, tým väčšiu pravdepodobnosť úspechu budete mať) a my oddeľte neskôr tie, ktoré sa úspešne zakorenili .

rozmnožovať šalviu rezom

KROK 4: AKO DLHO TRVÁ ZAKORENENIE ŠALVIÍ

Keď sme si vybrali jednu z dvoch metód alebo obe, musíme naše nádoby umiestniť na miesto, ktoré im poskytuje nepriame svetlo a ktoré má mierne teploty, nie príliš horúce a vôbec nie nízke teploty.

Ak používate vodnú metódu, ideálne je meniť vodu raz týždenne alebo pridať ďalšiu, ak sa odparí. Pri metóde črepníka musíme byť vždy pozorní a sledovať substrát, ktorý je viac-menej stále vlhký.

šalvia množiť rezom

Ako dlho trvá zakorenenie odrezkov šalvie? Z našich skúseností a pri tých najlepších podmienkach bude šalvii trvať viac-menej dva týždne, kým sa vyvinú prvé korienky, v niektorých prípadoch to môže trvať trochu dlhšie a inde rez neprinesie ovocie a nezakorení sa.

rozmnožovať šalviu vodným rezom

Zo 6 odrezkov, ktoré sme dali do vody, bolo päť celkom úspešných, piaty neúspech, ako sme spomínali na začiatku, ideálne je nepoužívať nadmerne drevnaté stonkya ako presne vidíte, najdrevnatejšia bola tá, ktorá sa nezakorenila.

Na fotkách, ktoré sme vám nechali vyššie, ubehol mesiac, čo sme ich dali do vody, ako môžete vidieť, že získali veľmi dobré korene, takže by sme mohli povedať, že asi o mesiac a pol alebo dva mesiace by sme už mali naše odrezky pripravené na výsadbu.

črepníkové odrezky šalvie

V prípade črepníka mali úspech aj odrezky, keďže črepník je plný nových korienkov z našich odrezkov šalvie.

KROK 5: PRESADZUJTE ŠALVIU AKO SA ROZMNOŽOVAŤ REZOM

Nastal okamih, na ktorý sme všetci čakali môžeme zasadiť naše šalvie do jednotlivých kvetináčov alebo na ich posledné miesto v sad alebo záhrada. Bolo to dva mesiace po začatí celého procesu, ale ako všetko, vždy sú to odhadované časy, vo vašom prípade to môže byť pred alebo o niečo neskôr, ideálne je pozrieť sa na množstvo odstránených koreňov.

Na vysádzanie našich nových šalvií môžeme použiť jednotlivé črepníky s ľahkým substrátom, črepník hlboký asi 15 cm bude dobrý ako dočasný hrniec, kým sa nerozhodnete pre konečné miesto, kam ho chcete umiestniť.

presádzanie šalvie rezom

V prípade pozemných odrezkov 7 odrezkov, ktoré sme dali, 4 z nich dokonale zakorenili. Ako vidíte, jedna z dvoch metód je pre šalviu ideálna, napríklad rozmnožovanie vodou alebo zemnými odrezkami.

Naozaj, šalvia, rovnako ako ostatné aromatické bylinky, nepotrebuje prehnane živené pôdy ani špeciálne pôdy, sú naozaj tvrdé a odolné a veľmi dobre sa prispôsobujú takmer všetkým typom pôd a podnebia.

šalvia ako sa rozmnožovať

A takto pestujete šalviu z odrezkov!

Dúfame, že vám tieto zelené nápady poslúžia a pomôžu vám zbaviť sa strachu a môžete rozmnožovať šalviu rezaním s ktorýmkoľvek tieto dve metódy, Zanechajte nám v komentároch, akú metódu ste použili na šalviu, ako sa rozmnožovať vodou alebo po súši. A ak zdieľate tento príspevok s priateľmi, určite sa im bude páčiť.

zdieľať tento nápad

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: