Životné prostredie

Morská paradajka. Čo je to. A čo tvoje uhryznutie. Je to jedovaté?

Morská paradajka. Čo je to. A čo tvoje uhryznutie. Je to jedovaté?
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Dnes budeme hovoriť o morských paradajkách, rôznych „paradajkách“, ktoré nemôžete jesť. Ide o druh, ktorý žije v skalnatých oblastiach pod morom a vzhľadom na jeho morfológiu si ho možno pomýliť s tradičnou zeleninou, ktorou sa zdobia všetky šaláty, ktoré si doma pripravíte.

morská paradajka

Je to druh patriaci medzi sasanky a hoci jeho skutočný názov je Actinia Equina , ľudovo je známy ako paradajkové more. Už len pohľad na ňu v jednom z jej zaoblených tvarov nám pripomenie chutnú paradajku.

Charakteristika morských paradajok

Začneme rozprávaním o jeho zvláštnom tvare, že hoci odteraz to bude morská paradajka, tento druh sa vyznačuje tým, že má pôvodne valcovité telo, hoci za určitých okolností sa môže zmršťovať a zaobliť.

Práve tento tvar, pridaný k jeho červenkastej farbe, nám pripomína tradičnú paradajku. Nie je to však nič iné ako mechanizmus na sústredenie čo najväčšieho množstva vody v situáciách, keď padá príliv a sú vystavení.

uhryznutie morských paradajok

Táto schopnosť im umožňuje zostať na mieste, kým ho voda opäť nezakryje. Ich pedálový disk im dáva určitú mobilitu, aj keď nie práve čelíme druhu, ktorý miluje dlhé cesty.

Na jeho konci sú ústa, ako aj jeho chápadlá plné bodavých buniek schopných zachytiť malé ryby a všetky druhy mäkkýšov ktoré more poskytuje. Keď sú ohrozené alebo keď voda opadne, stiahnu sa a predstavia svoj zvláštny a nápadný tvar.

Rozdeľujú sa do niekoľkých druhov, čo znamená, že ich nájdete ako v intenzívnom červenkastom tóne, tak aj v zelenom, hnedom, či dokonca fialovom. Najznámejšie, červené, môžu merať až 7 centimetrov, zatiaľ čo ostatné majú len asi 3. Všetky majú navyše viac ako 120 chápadiel rozmiestnených vo všetkých diskoch, ktoré tvoria jeho telo.

morské paradajky

Kde žije morská paradajka?

Morské paradajky zvyčajne obývajú skalnaté oblasti, ako sú pobrežné štrbiny, hoci môžu obývať hĺbky až 20 metrov.Nie je to však sasanka, ktorá rada žije v kolóniách, to znamená, že sú dosť samotárske a neradi sa s nikým delia o svoj biotop, aj keď sú rovnakého druhu alebo ich neobťažujú ako morské huby.

Čo sa týka teplôt, nemajú veľa obmedzení, keďže ich nájdete v zónach od chladnejšieho Atlantiku až po teplé vody Stredozemného mora, ako aj Tichý oceán , Indické alebo Červené more.

morské paradajky sú jedovaté

Je zaujímavé overiť územný boj, ktorý vedie s jedincami rovnakého druhu, pretože sú schopní zapojiť sa do boja, kým jeden z nich neodstúpi. Majú štipľavé vrecia, ktorých odtieň je modrastý a neváhajú ich použiť, kým „nepriateľa“ nedokončia.

Morská paradajka: sústo

Ako vidíme, napriek svojmu vzhľadu a rovnako ako morská osa, druhu Actinia Equina toho by ste sa nemali ani dotknúť, nieto ho ochutnať Morská paradajka je druh sasanky, ktorá rovnako ako zvyšok jej rodiny štípe. Jeho jed môže byť na rukách nepostrehnuteľný, ale akákoľvek iná citlivejšia oblasť tela môže byť zasiahnutá a podráždená pôsobením jedu, ktorý obsahuje.

Morská paradajka je jedovatá

Ako sme vám už povedali o riadky vyššie, morská paradajka patrí medzi sasanky, teda bolo by zvláštne, keby nevyrábala žihadlá. Sú trochu agresívne a teritoriálne, takže nebudú váhať ani sekundu a vypustia svoj jed, ak sa budú cítiť ohrození.

V prípade uhryznutia cnidocyty, ktoré obsahujú ich jed, dokážu relatívne ľahko preniknúť cez kožu, preto to nebude Netrvá dlho, kým pocítite podráždenie a štípanie v oblasti, kde ste s nimi prišli do kontaktu.

jedlé morské paradajky

Najlepšie je skúsiť skontrolovať postihnutú oblasť a odstrániť pinzetou všetky zvyšky chápadla, ktoré sa mohli zachytiť v koži . Rovnako ako poliať celú oblasť octom, aby ste sa pokúsili neutralizovať účinok jedu

Je dôležité dezinfikovať oblasť, pretože jej uštipnutie, podobne ako u niektorých druhov rias, môže spôsobiť infekciu bolo by potrebné siahnuť po antihistaminikách na zníženie účinku bodnutia. Hoci táto situácia nastáva len v najkritickejších prípadoch.

Ak po tom všetkom, čo sme povedali, niekoho stále zaujíma, či sú morské paradajky jedlé, odpoveď je rozhodne nie. Morské paradajky sú nejedlé, ani surové, ani varené.

Zujímavosti morských paradajok

Okrem zvláštneho zaobleného tvaru, odtieňa a malej veľkosti sa morské paradajky vyznačujú aj rozmnožovaním/klonovaním. Môžu to urobiť sexuálne aj asexuálne, pričom zdôrazňujú tri možné spôsoby:

  • Roztrhnutie pedálu. V tomto prípade môže jednoduché premiestnenie morských paradajok spôsobiť, že sa ich zvyšky oddelia od pedálového kotúča a vznikne nový člen rodiny.
  • Gemmation. Medzi chápadlami by sa mohli vyvinúť spiace púčiky, ktoré, akonáhle sa vytvoria, môžu viesť k objaveniu sa nových jedincov.
  • Rozštiepenie. V tomto prípade, keď je jedinec rozdelený priečne alebo pozdĺžne, môže z týchto malých úlomkov vytvoriť novú paradajku.

A čo je ešte zaujímavejšie, ktorýkoľvek z potomkov vytvorených z týchto troch okolností bude úplne geneticky identický so svojím rodičom. Zaujímavé, však?

zdieľať tento nápad

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: