D I Y

Vlastnosti portulaky. Výhody a na čo to je

Vlastnosti portulaky. Výhody a na čo to je
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Purslane, tiež niekedy nazývaná verdulaga alebo verdulaga, je známa rastlina Portulaca oleracea, náhodná rastlina, jedna z nesprávne pomenovaných „burín“, ktorá veľmi ľahko rastie a odoláva mnohým podmienkam, klimatickým podmienkam, najmä teplu a sucho, ktoré by bolo pre iné druhy rastlín skutočne nepriateľské. To znamená, že starostlivosť o portulaku nie je veľmi náročná.

portulaka

Aj keď ide o výnimočnú vlastnosť rastliny, najprekvapujúcejšie sú vlastnosti portulaky, na čo slúži a výhody, ktoré prináša pre zdravie.

Vlastnosti portulaky

Medzi vlastnosti portulaky treba poznamenať, že je veľmi dobrým zdrojom vitamínov a minerálov, ako aj antioxidantov a mastných kyselín.

Vitamín A

Vitamín A sa podieľa na tvorbe a udržiavaní kostí, očí, tkanív a kože. Napomáha tiež tvorbe pigmentov, ktoré obsahuje naša sietnica, pre ktoré sa tento vitamín nazýva aj retinol a pomáha udržiavať a udržiavať zdravie očí a zraku.

Asi 100 gramov tejto rastliny, ktorá by mohla obsahovať šalát, zodpovedá 44 % potrebného denného množstva tohto vitamínu u dospelého človeka.

Vitamín C

Ako by to nestačilo, je tiež obrovským zdrojom vitamínu C, nevyhnutného pre posilnenie imunitného systému, tvorbu kože a šľachy.Pomáha liečiť a udržiavať zdravé kosti, chrupavky a vlasy a je tiež nevyhnutný pre vstrebávanie železa.

Antioxidanty

Oba vitamíny, A aj C, vynikajú ako obrovské zdroje neenzymatických antioxidantov. Antioxidanty pomáhajú spomaliť degradáciu buniek a predčasné starnutie.

na čo sa portulaka používa

Iné vitamíny

V menšej miere je portulaka zdrojom vitamínov B komplexu, ako je vitamín B9 alebo kyselina listová, riboflavín alebo vitamín B2 a pyridoxín alebo vitamín B6.

Omega-3 v portulake

Navyše je to rastlinný zdroj omega-3 mastných kyselín. Tieto mastné kyseliny sa podieľajú na posilňovaní neurónov a pomáhajú udržiavať srdce a mozog zdravé proti možnej mozgovej príhode.

Minerály

Je tiež dobrým zdrojom minerálov, ako je okrem iného železo, draslík, vápnik a horčík.

Na čo je portulaka dobrá: zdravotné prínosy

Medzi výhody, ktoré Portulaka slúži, by sa malo zdôrazniť nasledovné:

  • Zdravie kardiovaskulárneho systému
  • Boj proti voľným radikálom
  • Zdravie kostí
  • Proti anémii
  • Liečte zadržiavanie tekutín

Zdravie kardiovaskulárneho systému

Vzhľadom na to, že ide o rastlinu s najvyšším množstvom doteraz objavených omega-3 mastných kyselín, je dobrým zdrojom týchto mastných kyselín, ktoré sú nevyhnutné na prevenciu krvných, srdcových a cerebrovaskulárnych problémov. Stručne povedané, dobrý spôsob, ako byť zdravý na kardiovaskulárnej úrovni a vyhnúť sa rizikám.

Boj proti voľným radikálom

Vysoké množstvo antioxidantov obsiahnutých v portulake pomáha bojovať proti poškodzovaniu buniek a oxidácii v dôsledku šírenia voľných radikálov. Tieto menia DNA a imunogenicitu.

Nárast voľných radikálov je spojený s neúmerným nárastom poškodenia buniek, ktoré by mohlo viesť k ochoreniam, ako je ateroskleróza, rôzne typy rakoviny, Alzheimerova choroba a vysoký krvný tlak.

Zdravie kostí

Vitamíny A a C, ako aj horčík a vápnik obsiahnuté vo vlastnostiach portulaky pomáhajú zlepšovať zdravie kostí. Na jednej strane sme už videli, že tieto dva vitamíny pomáhajú a podieľajú sa na tvorbe a udržiavaní kostí a zubov, no na druhej strane je nevyhnutný aj vápnik a nepriamo horčík tým, že sa podieľa na tvorbe kostných buniek, napr. ktoré dokončujú prácu vitamínov.

Proti anémii

Vďaka enormnému množstvu vitamínu C a železa je táto rastlina ideálna pri diétach, ktoré sa snažia pôsobiť proti anémii z nedostatku železa, čiže anémii z nedostatku červených krviniek, alebo jej predchádzať.

Zadržiavanie tekutín

Ďalšou z výhod portulaky, menej známe, áno, je, že jej konzumácia je dobrým spôsobom, ako bojovať proti zadržiavaniu tekutín a problémom, ktoré tento nepríjemný pocit so sebou prináša, pretože je vysoko diuretikum.

Kontraindikácie portulaky

Napriek obrovským výhodám rastliny existujú určité kontraindikácie portulaky, ktoré treba vziať do úvahy. Rastlina obsahuje pomerne veľké množstvo kyseliny šťaveľovej, najmä v porovnaní s inými potravinami. Napriek tomu, že kyselina šťaveľová je prírodná látka a nachádza sa v mnohých druhoch zeleniny, mohla by ovplyvniť tvorbu obličkových kameňov.

Preto ľudia, ktorí trpia týmto problémom alebo majú problémy s močením, by sa mali konzumácii portulaky vyhýbať.

Inak je to nádherná rastlina, veľmi nenáročná na starostlivosť a po narezaní na konzumáciu ju možno niekoľko dní uchovávať v chladničke.

/ TENTO ČLÁNOK SI MÔŽETE ULOŽIŤ NA PINTEREST /

zdieľať tento nápad

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: