Agroekológia

SUCHO – 5 trikov na prežitie vašich rastlín

SUCHO – 5 trikov na prežitie vašich rastlín
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Sucho – napriek všetkým svojim ťažkostiam – je v skutočnosti jedným z najjednoduchších poveternostných podmienok, s ktorým sa dá vyrovnať. Pre tých, ktorí sú v meste so svojimi malými záhradami, to môže byť také jednoduché, ako zapnúť vodovodný kohútik vonku. Ale pre tých, ktorí majú väčšie záhrady, pre tých vo vidieckych oblastiach, alebo pre tých, ktorí jednoducho nechcú vidieť, ako ich vodomery prudko stúpajú, existuje niekoľko trikov, ktoré pomôžu vašej záhrade prekvitať s minimom vody počas horúceho a suchého leta. .

1. Použiť výplň

Aplikovanie 3- až 4-palcovej vrstvy mulča okolo vašich rastlín je jednou z najlepších vecí, ktoré môžete urobiť počas sucha. Hlboký mulč môže znížiť potrebu vody až o 50 %. Výplň má niekoľko výhod:

 • Udržiava pôdu chladnú tým, že poskytuje bariéru proti vyparovaniu a pomáha pôde lepšie zadržiavať vlhkosť.
 • Rastliny zakorenené v čerstvej pôde budú menej ovplyvnené pôdnym teplom a budú sa vyvíjať bujnejšie.
 • Mulčovanie inhibuje rast buriny; Burina je hlavným konkurentom dostupnej vlhkosti.
 • Ako ďalšiu výhodu poskytuje mulč z prírodných vlákien živiny pre pôdu pri jej degradácii.
 • Mnohé mulče sú bezplatné alebo lacné a dajú sa nazbierať z vlastného dvora alebo z dvora susedov. Skúste použiť slamu, ihličie, kôru stromov, pokosenú trávu, lístie, drevené piliny alebo noviny.

2. Aplikujte kompost

Bohatý a nadýchaný charakter kompostu z neho robí optimálny prírodný zdroj na zadržiavanie vody. Množstvo vody, ktoré dokáže zadržať, závisí od typu kompostu a pôdy. Michiganská štátna univerzita (UMass - Agriculture) vydala správu, ktorú môžete nájsť na ich webovej stránke, v ktorej sa uvádza: „7-centimetrový listový kompost v hĺbke 15 centimetrov zvýšil kapacitu zadržiavania vody 2, 5-krát v porovnaní s pôvodným piesočnatým kompostom. pôda (berúc do úvahy iba minerály)“.

Inými slovami, listový kompost drží 2,5-krát dlhšie vo vode ako piesčitá pôda, čím udržuje vlhkosť k dispozícii pre rastliny na dlhší čas. V ideálnych miernych podmienkach potrebujú rastliny dva palce vody týždenne. Ale s pôdou upravenou kompostom sa zalievanie môže znížiť na každý druhý týždeň alebo dokonca o niečo menej.

3. Dávajte pozor na náhodné trávy (buriny)

Plevele sú rastliny, ktoré absorbujú vlhkosť a živiny z pôdy, vlhkosť a živiny, ktoré vaša zelenina potrebuje. Aplikácia hlbokého mulča, ako je navrhnuté vyššie, pomôže regulovať burinu; Ale ak nemôžete mulčovať, uistite sa, že robíte burinu tak či onak.

4. Vytvorte vetrolam a tieň

Dočasné štruktúry môžu poskytnúť vašim rastlinám a pôde tieň a úľavu od horúceho vetra, čo pomôže udržať pôdnu vlhkosť. Zvážte vytvorenie a/alebo inštaláciu vecí ako:

 • Vertikálna látková zástena vyrobená zošívaním vrecoviny alebo tienidla na kolíky zapichnuté do zeme.
 • Dočasná štruktúra pevne podoprených paliet podobná tomu, čo robíme so zásobníkom paliet.
 • Tienko vyrobené z čiernej alebo zelenej tieniacej látky a akýchkoľvek improvizovaných bočných podpier.
 • Recyklované prefabrikované dosky inštalované vertikálne.

Utierka na tienidlo sa dodáva v rôznych stupňoch otvorenia. Tie s približne 50-percentným pokrytím poskytnú tieň a zároveň umožnia potrebné slnečné svetlo.

5. Be Water Smart

Použite dostupnú vodu rozumne. Tu je niekoľko tipov:

 • Zbierajte a opätovne používajte sivú vodu, dažďovú vodu a/alebo odpadovú vodu (ako sú detské bazény).
 • Polievajte záhradu skoro ráno (najlepšie) alebo neskoro/v noci.
 • Namiesto postrekovača použite systém kvapkovej závlahy (ideálne).
 • Zavlažujte hlboko, aby rastliny vyrastali dlhé a silné korene, aby hľadali vodu hlboko pod povrchom.
 • Urobte priekopy alebo misky okolo základne rastlín alebo na okraji záhonov na zhromažďovanie odtekajúcej vody v oblasti, kde sa k nej môžu dostať korene.

Je ľahké cítiť sa bezmocný, keď čelíte podmienkam sucha, najmä ak sú zásoby vody obmedzené a/alebo na prídely. Ale môžete pomôcť svojim rastlinám prežiť – a dokonca prosperovať – pomocou niektorých z vyššie uvedených nápadov.

UložiťUložiť

zdieľať tento nápad

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: