Tipy do záhrady

Ako si doma vyklíčiť gaštany, zasiať a zasadiť

Ako si doma vyklíčiť gaštany, zasiať a zasadiť
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Je dobré vedieť, že si môžeme naklíčiť gaštany, vlastné gaštany z tých, ktoré kúpime v supermarkete alebo z gaštanov, ktoré si môžeme na jeseň nazbierať v mnohých našich lesoch či parkoch.

vyklíčiť gaštany

Pre tých z nás, ktorí radi doma skúmame a experimentujeme pri klíčení semien alebo sa pokúšame pestovať rastliny z odrezku, je dobré vyskúšať nové druhy.

Naklíčiť gaštany

Na experimentovanie s týmto návrhom na klíčenie gaštanov nebudeme potrebovať veľa miesta a po vyklíčení ho môžeme mať chvíľu doma, kým uvidíme, ako rastie.Samozrejme, hneď ako prídu dobré teploty, musíme ho presadiť do väčšieho črepníka alebo priamo do nášho sadu či záhrady.

Ďalšou veľmi peknou možnosťou je ísť do hôr a osídliť naše lesy vlastnými stromami, čo je veľmi zaujímavý plán aj s deťmi.

Najlepší čas na vyklíčenie našich gaštanov je na jeseň, keď gaštany zhadzujú svoje plody na zem. Môžeme to využiť a jedno popoludnie vyraziť žať ovocie na prechádzku prírodou. Hoci sa nebojte, ak nemáte nablízku gaštan, aby ste ich hľadali, ako sme povedali, gaštany kúpené v supermarkete vieme vždy naklíčiť. Samozrejme, je dôležité, aby ste to vždy robili pri pohľade na dátum zberu gaštanov na etikete (zvyčajne prichádza). Doma budeme gaštan hydratovať, aby sme zvýšili možnosť klíčenia. To všetko môžete vidieť vo videu.

ako naklíčiť gaštan

Ako naklíčiť gaštany

Teraz sa pozrime, ako naklíčiť gaštany. V nasledujúcom videu je to vysvetlené, ale pre tých, ktorí uprednostňujú písané návody, alebo pre tých, ktorí si radi pozerajú video a potom si prezerajú poznámky, to napíšeme nižšie krok za krokom.

Hydrát

Prvá vec, ktorú urobíme, je hydratácia gaštanov. Dal som 3. Môžete dať toľko alebo viac, ak to chcete urobiť s deťmi.

Ak chcete hydratovať, vložte ich do pohára s vodou a nechajte ich tam cez noc. Dôležitý tip je, že ak gaštan pláva, je to zbytočné, pretože s najväčšou pravdepodobnosťou nevyklíči.

Odstrihnite špičku

Ďalšia vec, ktorú urobíme pri krok za krokom klíčenia gaštanov na výsadbu, je odstrihnutie špičky. Na to si pomáhame dobre nabrúseným nožom. Šupku gaštana môžeme veľmi opatrne trochu pootvárať. Pomôže to rýchlejšie klíčiť.

ako naklíčiť gaštany

Substrát

Črepník naplníme dobre zalievaným substrátom. Je dôležité, aby to bol hrniec s hĺbkou. Plochú časť položte na substrát, ako je vidieť na videu, a zahrabte polovicu gaštanu.

Gaštan prikryjeme vlhkým kuchynským papierom simulujúcim jesennú podlahu lesa, kde vlhkosť zostáva zabezpečená listami, ktoré padajú zo stromov.

Kličenie

Podklad a papier udržíme vlhký asi 20 dní a uvidíme, ako sa začne objavovať púčik gaštana. A postupujeme podľa toho a viac-menej po 2 mesiacoch nám rastlina začne rásť. Odstránime papier, ale vlhkosť sa stále udržiava.

O dva mesiace neskôr začnú rásť naše malé stromčeky. Môžeme si ju nechať v črepníku, preložiť do väčšieho alebo presadiť v lese, čo nám najviac vyhovuje.

TENTO ČLÁNOK SI MÔŽETE ULOŽIŤ NA PINTEREST

zdieľať tento nápad

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: