Tipy do záhrady

Medovka: Kontraindikácie, vlastnosti a použitie

Medovka: Kontraindikácie, vlastnosti a použitie
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Kontraindikácie medovky, nazývanej aj medovka alebo citrónová tráva, liečivej rastliny, ktorú Gréci používali pred viac ako 2000 rokmi, znepokojujú viac ako jej pozitívne vlastnosti a výhody.

výhody melissa

Je to preto, že informácie o tejto rastline často nie sú jasné. To je dôvod, prečo tento článok o medovky, kontraindikáciách bude prvou vecou, ale bez toho, aby sme prestali hovoriť o vlastnostiach, najbežnejších použitiach a ich výhodách.

Kontraindikácie Melisa

 • Melissa môže interagovať s tyroxínom, ľudia trpiaci štítnou žľazou by sa mali pred užitím poradiť so svojím lekárom.
 • Nepodávajte deťom alebo dojčatám.
 • Neužívajte, ak ste tehotná alebo dojčíte.

V skutočnosti nie je veľa kontraindikácií medovky lekárskej, ktorá je inak veľmi bezpečnou rastlinou.

Už v stredoveku sa používal na upokojenie napätia, hojenie rán, ako protijed pri bolestiach zubov, kožných vyrážkach, uhryznutí šialenými psami, krivých šijach, ako prevencia proti plešatosti a ako prevencia chorôb v tehotenstve.

Melissa patrí do čeľade mätových a je považovaná za upokojujúcu bylinku. Po stáročia sa teda používa na zníženie úzkosti, podporu spánku a zlepšenie symptómov trávenia.V nedávnych výskumoch bolo možné overiť všetky jeho výhody a nájsť ďalšie.

Zdá sa, že sú to práve prchavé oleje z medovky, ktoré obsahujú chemikálie uvoľňujúce svaly, ktoré slúžia najmä na uvoľnenie močového mechúra, žalúdka a maternice, čím uvoľňujú kŕče, plynatosť a nevoľnosť.

medovka vlastnosti a kontraindikácie

Vlastnosti a výhody medovky

Fakt, že sme začali s kontraindikáciami medovky neznamená, že je dôležité vyzdvihnúť všetky výhody tejto rastliny pre zdravie a pohodu.

Chráni mozgové bunky

Okrem upokojenia mysle sa ukázalo, že vlastnosti medovky chránia mozog pred fyzickým poškodením. Obsiahnutý eugenol neutralizuje voľné radikály skôr, ako môžu napadnúť mozgové bunky.Kyslá kyselina rozmarínová, ďalšia z jej zlúčenín, sa osvedčila pri liečbe obetí mŕtvice. Výskum na zvieracích modeloch zistil, že podávanie medovky krátko po mŕtvici zrejme chráni niektoré oblasti mozgu pred poškodením.

Liečivé bylinky a ako ich používať – tymian, rozmarín a cesnak

Je veľmi bohatý na antioxidanty

Melissa je bohatá na kyselinu kávovú a kyselinu rozmarínovú, čo sú silné antioxidanty, ktoré neutralizujú reaktívne formy kyslíka. Obsahuje tiež eugenol, ktorý pôsobí ako prirodzené protizápalové činidlo, ktoré pomáha zmierniť bolestivé stavy. Tieto zlúčeniny ponúkajú hlboké antibakteriálne a antivírusové vlastnosti a chránia lipidovú membránu buniek.

V roku 2010 bola vykonaná štúdia na posúdenie jeho schopnosti znižovať oxidačný stres u členov rádiologického personálu, ktorí sa neustále stretávajú so žiarením.Štúdia ukázala, že užívanie 1,5 gramového nálevu z medovky v 100 ml šálke počas 30 dní malo pozitívny vplyv na zníženie peroxidácie lipidov a poškodenia DNA. Hladiny katalázy, superoxiddismutázy a glutatiónperoxidázy sa u týchto členov rádiologického personálu zlepšili a znížilo sa poškodenie DNA.

Gravesova choroba

Vlastnosti medovky sú schopné blokovať časť aktivity hormónu štítnej žľazy v tele. Preto sa v minulosti používal na liečbu Gravesovej choroby, autoimunitného stavu, pri ktorom štítna žľaza produkuje nadbytok hormónu štítnej žľazy.

Mentálna jasnosť, koncentrácia a relaxácia

Po stáročia sa v Európe používa na liečbu úzkosti a nespavosti, zatiaľ čo sa skúmal spôsob jeho účinku, zistilo sa, že nielen znižuje úzkosť a stres a zmierňuje poruchy spánku.Výrazne zvýšilo aj schopnosť sústrediť sa a vykonávať úlohy.

Liečivé bylinky a ako ich používať – šalvia, aloe a mäta

Podporuje pokojný spánok

V štúdii so ženami v menopauze zaznamenali výrazné zlepšenie spánku, keď im do večerného čaju pridali medovku.

Esenciálny olej Melissa upokojuje myseľ

Pridanie niekoľkých kvapiek esenciálneho oleja z tejto rastliny do difuzéra vám pomôže uvoľniť sa po dlhom dni v práci a lepšie zaspať.

Pomáha pečeni

Pečeň odstraňuje toxíny z tela, takže udržiavať ju zdravú znamená udržiavať telo zdravé. Postupom času môže detoxikačný proces opotrebovať pečeň a viesť k poškodeniu pečene, najmä ak strava nie je najlepšia.Medovka stimuluje pečeňovú produkciu dvoch prirodzených antioxidantov ľudského tela: glutatiónu a superoxiddismutázy.

Normalizuje hladinu cukru v krvi

Mnoho bylín s vysokými koncentráciami antioxidantov pomáha vyrovnávať hladinu cukru v krvi. Pravidelný príjem tejto bylinky preukázateľne stabilizuje hladinu cukru v krvi a znižuje inzulínovú rezistenciu.

Antivírusové vlastnosti proti herpesu

Výskum ukázal, že polyfenoly obsiahnuté v tejto rastline výrazne pomáhajú pri liečbe oparov a v boji proti vírusu herpes simplex, ako aj pásovému oparu a iným vírusovým ochoreniam. Štúdie preukázali významné zníženie trvania a závažnosti herpesu, ako aj frekvenciu recidívy.

Pri aplikácii na opary alebo opary spôsobené vírusom herpes simplex vo forme krému alebo masti sa infekcia prestane šíriť, zmierni sa svrbenie a začervenanie a je mimoriadne účinný pri oparoch .

Vlastnosti Melissy

Syndróm štítnej žľazy a chronický únavový syndróm

Melissa sa v Európe používa na liečbu problémov so štítnou žľazou a preukázala svoju schopnosť regulovať produkciu hormónov štítnej žľazy. Táto schopnosť, spolu s jej úžasnými antivírusovými vlastnosťami, ju urobili veľmi užitočnou pri liečbe chronického únavového syndrómu.

Eliminuje vrásky

Používa sa lokálne. Pri aplikácii na tvár má vynikajúci upokojujúci účinok na pokožku a redukuje mimické vrásky.

Použitie medovky

Popri kontraindikáciách medovky a výhodách jej užívania si teraz pozrime súhrnný zoznam toho, čo všetko nám jej užívanie môže prospieť:

 • Chronické tráviace problémy.
 • Insomnia.
 • Úzkosť.
 • Zlepšiť imunitný systém.
 • Streptokoková faryngitída.
 • Mumps.
 • Opar.
 • Nervové vzrušenie.
 • funkčné gastrointestinálne poruchy.
 • Menštruačné kŕče a zmiernenie PMS.
 • Močové kŕče.
 • Zápal priedušiek.
 • Bolesť ucha.
 • Horúčka.
 • Nadúvanie.
 • Bolesti hlavy.
 • Vysoký krvný tlak.
 • Chrípka.
 • Poruchy nálady.
 • Balpitácie.
 • Bolesť zubov.
 • Vracanie.

Dúfame, že táto rastlina vám pomôže k zelenšiemu životu, prírodnejší liek je vždy dobré zelené nápady zdieľať, ak poznáte nejaký iný liek alebo nám chcete povedať o svojom obľúbenom, použite komentáre k blogu.

TENTO ČLÁNOK SI MÔŽETE ULOŽIŤ NA PINTEREST

Kontraindikácie citrónového balzamu

zdieľať tento nápad

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: