Životné prostredie

Medúza morskej osy, najjedovatejšie bodnutie

Medúza morskej osy, najjedovatejšie bodnutie
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Hoci si myslíme, že trón držal nejaký druh pavúka alebo hada, najjedovatejším živočíchom na planéte je morská osa , medúza, ktorá sa vyznačuje tým, že má vo vnútri také množstvo jedu, že by bola schopná zabiť viac ako 600 ľudí Nie sú presne morskou hubou.

medúza morská osa

Hoci nie je možné urobiť presný výpočet, od roku 1954 došlo v súvislosti s jeho uhryznutím k viac ako 5 500 úmrtiamA nie je to málo, táto zvláštna medúza, s ktorou sa práve stretnete, má takú smrtiacu schopnosť, že bola dokonca spomenutá vo viac ako jednej filmovej produkcii

Pred vami predstavujeme morskú osu ( Chironex fleckeri ), najjedovatejšiu medúzu a zviera, ktoré obýva Zem. Budete zistiť, kde sa nachádza, ako žije a aké má vlastnosti. Môžete tak získať skutočný dojem z ich profilu.

Poďme sa dozvedieť viac o morskej osy

Ak hľadáte na internete najjedovatejšie živočíchy na svete, morská osa pokryje prakticky všetky titulné strany. Považuje sa to za také smrteľné, že ak na jedného narazíte z diaľky, je lepšie utekať, ako sa núkať.

Je známa aj pod názvami cubomedusa, cubozoa medúza, boxová medúza a dokonca hruď medúza. Všetky súvisia s ich zvláštnym a fascinujúcim spôsobom.Jeho štvorcové telo je chránené 60 chápadlami, ktorých dĺžka môže v dospelosti dokonca presiahnuť 3 metre.

bodnutie morskou osou

A aj keď jeho jedovaté chápadlá dosiahnu tento rozmer, jeho telo nepresiahne 20 centimetrov, teda nanajvýš budeme mať jedna medúza veľkosti basketbalovej lopty. Hoci by sme si nemali veriť!

Sú priesvitné a v tme žiaria, vďaka čomu je oveľa jednoduchšie ich nájsť. Jeho farba je bledomodrá, zatiaľ čo nie sú práve obľúbené kvôli očakávanej dĺžke života, ktorá nie je dlhšia ako pol roka.

Je to však preto, že majú 4 skupiny po 20 očí, čím sa líšia od akýchkoľvek iných medúz.Pamätajte, že medúzy sú známe tým, že nemajú zrak, zatiaľ čo tento druh je výnimkou. Hoci nie je s istotou známe, či sú schopní cez ne vidieť

Kde žije morská osa a čím sa živí

Stretnutie s morskou osou v Španielsku nie je bežnou praxou Na španielskych pobrežiach existuje len veľmi málo zmienok o tejto medúze, hocije pravda, že niektoré exempláre sa našli na pobreží Stredozemného mora Vždy to však boli varianty najnebezpečnejších druhov.

A keď už hovoríme o najnebezpečnejších druhoch medúz, Vedeli by ste, v ktorom kúte planéty sa zvyčajne nachádzajú? Austrálsky kontinent je celosvetovo známy útočiskom niektorých z najnebezpečnejších a najkurióznejších druhov na planéte, kde morská osa nemohla byť výnimkou.

morská osa v Španielsku

Obvykle sa vyskytujú vo vodách severnej Austrálie, hoci prúdy ich privádzajú nebezpečne blízko k pobrežiu. Nachádzajú sa aj v oceánoch Pacifik a Indický, ich prítomnosť však bola zistená aj na Filipínach, Vietname alebo Novej Guinei

A ak sa zameriame na ich stravu, povieme, že morská osa sa živí všetkým, čo sa jej blíži, napríklad rôznymi druhmi rias. Hoci planktón a drobné živočíchy, ktoré sa poddávajú zvedavosti, vždy prevládajú. Nie sú lovcami, no čokoľvek, čo im stojí v ceste, sa automaticky stane ich korisťou.

Uštipnutie morskou osou

Knidocyty, to je prvok, ktorý umožňuje medúzu morskej osy považovať za najjedovatejšie zviera, aké existuje.Knidocyty sú mikroskopické háčiky nachádzajúce sa po celej dĺžke a šírke chápadiel medúzy Odhaduje sa, že v jednom kuse presahujú 5 miliárd kopírovať.

Vnútri je miesto, kde sa jed nachádza, preto je dôležité vyhýbať sa akémukoľvek kontaktu s nimi, aby sa zabránilo prenikaniu týchto háčikov do pokožky a ukladaniu jedu. Jednorázové bodnutie môže spôsobiť extrémnu bolesť a nekrózu.

A ak ste zvedaví a chcete vedieť, čo tento jed obsahuje, aby bol taký agresívny, mali by ste vedieť, že obsahuje toxíny a proteíny schopné priamo napadnúť nervový systém, srdce a dokonca aj dýchací systém Zastavenie srdca je najčastejšou smrťou u ľudí, ktorí dostanú bodnutie, hoci je tiež možná paralýza z extrémnej bolesti.

medúza morská osa

A teraz, keď už viete všetko o morských osách, Čo keby sme sa šli okúpať na pláž? Poznáte morskú paradajku? Našťastie pre nás, vzhľadom na poveternostné podmienky v Stredozemnom mori ich nevidíme často brázdiť naše pobrežia. A neprepadajte panike! V mori je mnoho ďalších rizík oveľa bližšie a neviditeľné, ako napríklad mikroplasty.

zdieľať tento nápad

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: