Životné prostredie

Druhy rias: jedlé, morské a akváriové alebo bazénové

Druhy rias: jedlé, morské a akváriové alebo bazénové
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Existujú rôzne druhy rias a líšia sa svojimi vlastnosťami a využitím. Pozrime sa, čo sú a ako sú klasifikované. V skutočnosti, keďže by sa dali rozdeliť toľkými spôsobmi (podľa rieky, mora, farby, funkčnosti a použitia atď.), z vedeckého hľadiska existujú dve primárne oddelenia, ktoré fungujú ako klasifikačný rámec pre rôzne druhy: mikroriasy a mikroriasy. makroriasy.

druhy rias

Rozdiely medzi mikroriasami a makroriasami

Existuje mnoho druhov rias, ktoré spadajú do týchto dvoch kategórií, mikroriasy a makroriasy, ale vo všeobecnosti je hlavný rozdiel v tom, že mikroriasy sú jednobunkové organizmy, zatiaľ čo makroriasy sú mnohobunkové organizmy.

Mikroriasy

Bacillariophyta alebo rozsievky. Skupina rias pozostávajúca z asi 20 000 živých druhov s mimoriadnym významom vo vodnom trofickom reťazci.

Chrysophyceae. Sú to druh rias nazývaný aj zlaté riasy.

Dinophyta. Je to veľká skupina organizmov s heterotrofnými a fotosyntetickými druhmi, ktorú tvorí asi 2 400 známych druhov.

Xanthophyta. Sú to druh rias, ktoré sa niekedy nazývajú žltozelené riasy.

Makroriasy

Chlorophyta. Ide o takzvané zelené riasy. Druhy zelených rias sú veľmi rozmanité, pričom chlorella je jednou z najznámejších pre svoje nutričné a liečebné využitie.

Phaeophyta Ide o takzvané hnedé riasy, so širokým zastúpením v bežne používaných riasach, keďže pozostávajú zo 493 druhov jedlých alebo produkujúce fykokoloidy.Niektoré známe v tejto klasifikácii vynikajú, ako napríklad riasy kombu a wakame.

Rhodophyta. Tiež známe ako červené riasy.

druhy morských rias

Druhy jedlých morských rias

Z mnohých druhov rias vzbudzujú pre svoj nutričný potenciál najväčší záujem práve tie jedlé. Najznámejšie druhy morských jedlých rias sú tieto druhy:

Chlorella

Chlorella je jedným z 8 200 druhov chlorofytov. Vyznačuje sa živinami, najmä bielkovinami, vitamínmi a minerálmi. Bola uvedená na trh ako liek na boj proti rakovine, ale bola inštitucionálne odmietnutá, pretože hoci niektoré štúdie experimentálne demonštrujú tento potenciál, nestačí to na potvrdenie, že ide o „protinádorovú“ alebo „protirakovinovú“ riasu.

Wakame

Rasa Wakame je jedným z najpoužívanejších druhov jedlých morských rias. Vyniká svojimi živinami, ako je vitamín A a vitamín B9 (kyselina listová). V súčasnosti je v Európe považovaný za invázny druh pre jeho ľahké a rýchle šírenie. Patrí do klasifikácie hnedých rias.

Kombu

Morská riasa Kombu je ďalšou zo známych hnedých rias, patriacich do rodu laminaria, široko používaná v gastronómii, a preto sa pestuje ako potravina. Jeho využitie je veľmi rozmanité: dusené mäso, dezerty či šaláty, dokonca sa používa na varenie strukovín a zabraňuje tomu, aby pri jedení spôsobovali plynatosť.

Nori

Táto morská riasa je celosvetovo známa ako riasa, z ktorej sa pripravuje sushi. Je to produkt vyrobený zhutnením červenej riasy Porphyra umbilicales, čo je názov nori ako konečný produkt.Vyrába sa v Japonsku, Číne a čoraz častejšie aj v Čile.

Dulse

Červená riasa Palmaria palmata je známa ako „dulse algae“. Je bohatý na živiny ako železo, horčík, draslík, jód a fosfor. Má tiež vysoký obsah vlákniny.

Cochayuyo

Hoci najbežnejším názvom je cochayuyo („morská rastlina“ v kečuánčine), v závislosti od regiónu sa nazýva aj cachiyuyo, cochaguasca, cochahuasca a coyofe. Ide o druh Durvillaea antarctica, ktorý obýva rôzne oblasti južného Tichého oceánu. V súčasnosti sa široko používa v čílskej gastronómii.

jedlé morské riasy

Typy akváriových rias

Rasy, ktoré sa často objavujú a rozmnožujú v akváriách, sú často problémom pre akvaristov. Dôvody môžu byť veľmi rôznorodé, aj keď najčastejšími sú nadbytok živín vo vode a nedostatočné osvetlenie.

Najbežnejšie typy akváriových rias sú:

 • Rozsievky (zelené a hnedé)
 • Rasy so zelenými bodkami
 • Zelený prach
 • Vláknité riasy (zelené a hnedé)
 • Sinice z modrých rias
 • Krátke červené riasy rhodophytas
 • Kefujte morské riasy

Typy rias v bazénoch

Typy rias v bazénoch sú zvyčajne zelené, žlté a čierne riasy. Nedajú sa ľahko odstrániť a vždy je vhodné im predchádzať. Najrýchlejšie sa rozmnožujú práve zelené. Je ťažké ich odstrániť a môžu žiť v potrubiach, filtroch a odtokoch.

Čističe bazénov a algicídy sa najviac odporúčajú, pokiaľ ide o prevenciu alebo odstraňovanie rias v bazéne, hoci dobrá údržba zabráni použitiu algicídov.

Tieto produkty nie sú napokon nič iné ako chemikálie, ktoré môžu mať škodlivé účinky na iné druhy vodného života. Netreba zabúdať, že keď sa bazén vyprázdni, voda skončí v kanalizácii a riekach.

Typy rias v Galícii

Galicia je v súčasnosti jedným z hlavných producentov jedlých morských rias. Mnohé z morských rias konzumovaných v Španielsku a iných častiach Európy pochádzajú z tohto regiónu.

Jeho použitie siaha od podávania ako zahusťovadiel, želírovacích činidiel a stabilizátorov až po hlavnú zeleninu v šalátoch alebo dusených pokrmoch. Hlavné typy rias v dnešnej Galícii sú:

 • Agar-agar (odroda Atlantiku)
 • Codium
 • Dulse
 • Morské špagety
 • Kombu
 • Morský šalát
 • Írsky mach
 • Nori
 • Osmundea
 • Verdello
 • Wakame

Dúfame, že tento článok o typoch rias a ich použití vám pomohol naučiť sa trochu viac a dal vám niekoľko zelených nápadov. Poraďte sa s ostatnými o vzácnych morských druhoch, ako sú napríklad morské paradajky.

/TENTO ČLÁNOK SI MÔŽETE ULOŽIŤ NA PINTEREST /

zdieľať tento nápad

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: