Tipy do záhrady

Chcete dať svojej kuchyni kreatívny nádych? Vo svojich receptoch používajte jedlé kvety

Chcete dať svojej kuchyni kreatívny nádych? Vo svojich receptoch používajte jedlé kvety
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Jedným z najlepších spôsobov, ako pripraviť chutné jedlá, je využiť všetko, čo príroda ponúka. Jednou z najmenej cenených ingrediencií, ktorá však poskytuje najväčšiu chuť a originalitu, sú jedlé kvety.

recepty na jedlé kvety

Je bežné, že veľa ľudí ich nepoužíva kvôli neznalosti, pretože málokto vie, ktoré kvety sú jedlé. Preto sme vytvorili tento zoznam s hlavnými jedlými kvetmi, ako aj spôsobmi, ako ich môžete použiť.Svojmu riadu tak môžete dodať jedinečný nádych.

AKO ZBERAŤ JEDLÉ KVETY

Pred varením jedlých kvetov je potrebné zvážiť niekoľko dôležitých bodov, aby ste mohli využiť ich potenciál. Tieto body sú základné na prerezávanie pomocou jedlých kvetov:

 • Nakrájať ich ráno je nevyhnutné, aby ste využili ich čerstvosť.
 • Nestrihajte ich v daždivých dňoch, pretože ich kvalita nie je najlepšia.
 • Ak sa ich chystáte hneď použiť, odrežte ich pri splne. Ak ich chcete vysušiť, narežte ich na nový mesiac.
 • Najlepšie kvety sú tie, ktoré voňajú bohatšie, majú sýtejšie farby a vyzerajú lepšie.
 • Pred použitím umyte ich dobre sa snažte nepoškodiť okvetné lístky.

jedlé záhradné kvety

Rovnakým spôsobom zvážte, že ich sušenie je veľmi dôležité, preto je najlepšie ich zavesiť na stonku tak, aby kvet visel, a tak odtečie všetka voda. Je dôležité ich vysušiť, pretože zabráni ich poškodeniu vlhkosťou.

Ďalším bodom, ktorý treba vziať do úvahy pri používaní jedlých kvetov, je skutočnosť, že zvyčajne nevydržia dlho. Preto by ste ich po narezaní mali použiť takmer okamžite alebo ich vysušiť, pretože tak zabránite tomu, aby ich vlhkosť poškodila alebo nezačali vädnúť a strácať svoje vlastnosti.

Najlepšie jedlé kvety

 • Bazalka

Hoci sa mnohí z nás môžu cítiť zmätení, pretože listy bazalky sa používajú viac ako kvety, môžu nám aj tieto poskytnúť veľké výhody.S fialovou alebo bielou farbou, v závislosti od druhu rastliny, môže byť použitie kvetov dobrým rozhodnutím, ak hľadáte jemnejšiu chuť.

A toto korenie je široko používané v talianskej kuchyni a je zvyčajne ideálne na cestoviny, šaláty a pizzu. Jeho jemná chuť je ideálna pre tých, ktorí hľadajú taliansky nádych, ale oveľa jemnejšia. Najbežnejší spôsob použitia kvetov bazalky je v šalátoch.

 • Mak

Hoci mak nie je v mnohých krajinách legálny, jeho použitie pri varení je všeobecne uznávané ako kvet aj vo forme semien. Makové listy sa často používajú ako varené, s určitými jedlami, tak aj čerstvé v niektorých šalátoch.

Ak plánujete použiť listy, mali by ste ich odstrihnúť skôr, ako sa vytvoria puky, pretože keď sa to stane, majú tendenciu byť mierne toxické. Okvetné lístky makových kvetov sa používajú na dochucovanie jedál, používajú sa vo vínach, ale aj olejoch na varenie vďaka skvelej aróme.

ktoré kvety sú jedlé

 • Pomarančový kvet

Tento biely kvet s citrónovou arómou sa často používa v cukrárstve. A je to tak, že po varení získate druh esenciálneho oleja alebo parfumu, ktorý má citrusové nádychy a vôňu. Vďaka tomu sa tento kvet používa ako čaj.

Napríklad roscón alebo rosca de Reyes používa vodu z pomarančových kvetov, aby chlieb získal viac chuti, to isté sa deje so sušienkami a košíčkami. Ak chcete svojmu pečivu dodať jedinečnú chuť, môžete zmiešať vodu z pomarančových kvetov s trochou zeleného čaju alebo medu. Esenciálny olej z pomarančových kvetov je tiež veľmi prospešný pre pokožku.

 • Kvet tekvice alebo cukety

Tekvicový kvet, ktorý je široko používaný v krajinách ako Mexiko, je jedným z najuniverzálnejších kvetov vo svetovej kuchyni. Jeho chuť je trochu sladká a jeho textúra je celkom jemná, čo z neho robí skvelú voľbu pre každého.

Môžeme ich jesť prelievané, napríklad varené v šalátoch alebo v empanádach, môžeme ich použiť na prípravu krému alebo aj na plnenie mäsa a rýb, tekvicový kvet môžeme využiť aj na robiť krokety. V mexickej kuchyni sa quesadilly pripravujú z kvetov tekvice, syra a tortilly.

 • Calendula

Nechtík, známy svojou chuťou aj liečivými vlastnosťami, je malý žltý alebo oranžový kvet s o niečo horkejšou chuťou ako šafran. Jeho podobnosť je taká, že nechtík je považovaný za šafran chudobných, pretože má podobnú chuť, s náznakmi podobnými feferónke.

Sušené a rozdrvené okvetné lístky nechtíka sa dajú použiť napríklad na prifarbenie ryže alebo ako korenie. Čerstvé okvetné lístky tohto kvetu sa zvyčajne používajú v šalátoch, hoci sa používajú aj na vývary, dezerty a dokonca aj na nápoje, a to na ich ochutenie a na ozdobenie.

 • Levanduľa

Tento kvet je široko používaný ako ochucovadlo, najmä pre esencie, parfumy a dokonca aj environmentálne dezodoranty. V kuchyni sa dá levanduľa použiť ako dochucovadlo alebo ozdoba, pretože aj napriek mierne korenistej chuti môžu kvety levandule dodať vášmu jedlu punc.

V šalátoch a polievkach sa dá levanduľa dokonale použiť, aby im dodala vôňu. Na druhej strane, v mäsách ako králik, kuracie mäso alebo s ryžou slúžia kvety levandule ako ozdoba. Môžete ich použiť aj na prípravu nálevov a s výhodou ich využijete pri príprave všetkých druhov dezertov a zmrzlín.

kvety, ktoré sa dajú jesť

Jedlých kvetov je oveľa viac, máme pre vás výber 40 najlepších jedlých kvetov v záhrade, aj tak treba myslieť na to, že v záhrade môžete mať aj jedovaté kvety a to je dôležité aby ste sa pred konzumáciou informovali.

Naučte sa používať jedlé kvety

Zoznam jedlých kvetov je taký dlhý, že by nám trvalo dlho, kým by sme vám povedali, ako využiť každý z existujúcich druhov. To je dôvod, prečo, ak chcete použiť konkrétny druh, je najlepšie tento kvet preskúmať, aby ste zistili, ako ho najlepšie použiť.

Zohľadnite, že ak chcete čo najlepšie využiť ich potenciál, kvety musia byť v dobrom stave. Okrem toho je ideálne nepoužívať syntetické hnojivá a pesticídy, pretože môžu ovplyvniť vaše zdravie. Ak si ich plánujete kúpiť, overte si, či ide o ekologicky pestované kvety a či sú vhodné aj na ľudskú spotrebu.

zdieľať tento nápad

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: