Agroekológia

40 kvetov z vašej záhrady, o ktorých ste nevedeli, že sú jedlé, a ako ich konzumovať

40 kvetov z vašej záhrady, o ktorých ste nevedeli, že sú jedlé, a ako ich konzumovať
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Aj keď tomu možno neveríme, celý život jeme kvety, v mnohých prípadoch sme si zvykli skôr na niektoré ako karfiol, brokolica, šafran, dokonca aj v latinských krajinách kvety tekvíc a cuketa ako niečo, čo je súčasťou našej stravy, avšak existuje veľa kvetov, o ktorých nevieme, že sú jedlé. Dáme vám 40 nápadov na bežné kvety, ktoré môžete konzumovať doma, a ako si ich pripraviť.

Okrem toho, že dodávajú vašim pokrmom nádych farby a vône, kvety nám prinášajú veľké výhody, pretože sú bohaté na vitamíny, minerály, bielkoviny, tuky, škroby a aminokyseliny, ktoré sú veľmi prospešné pre telo .Niektoré z nich si môžete vychutnať pri pití lahodného čaju, iné konzumovať na tanieri alebo dokonca iné oboma spôsobmi.

Môžeme vám poradiť, že ideálne je, aby to boli kvety, ktoré sme si sami vypestovali alebo boli z našej záhrady, aby sme sa uistili, že v nich nie sú žiadne pesticídy alebo chemikálie, ktoré by škodili naše zdravie. V zozname vám necháme vedecký názov pre prípad, že vo vašom regióne majú iný názov.

ZOZNAM JEDLÝCH KVETÍN

Bazalka (Ocimum basilicum) : Jej kvety sú biele alebo fialové. Chuť je podobná chuti jeho listov, ale jemnejšia. Používa sa najmä do šalátov.

Radosť z domu (Impaties walleriana) : Jeho farba sa líši v závislosti od druhu. Používa sa hlavne na ozdoby.

Mak (Papaver rhoeas) : Červený. Semená sa používajú do cukrárskych, pekárenských a ovocných šalátov. Listy sa konzumujú varené alebo v šalátoch; s okvetnými lístkami je víno aromatizované. Vyrába sa z nich aj olej na dresingy alebo varenie.

Pomarančový kvet (Citrus aurantium alebo Citrus sinensis): Tieto biele kvety sa používajú hlavne na ochutenie sladkostí a dezertov, ako je roscón z Králi, sušienky, muffiny a čaje. Môžete tiež využiť výhody esenciálneho oleja z pomarančových kvetov pre pokožku.

Snapdragon (Antirrhinum majus) : Farba sa líši v závislosti od druhu. Rovnakým spôsobom sa chuť mení v závislosti od druhu, od jemnej po veľmi silnú.

Begónia (Begonia x tuberhybrida, B. semperflorens) : Najmä ju nájdeme v červenej, žltej, oranžovej a ružovej farbe. chuť sa líši podľa druhu. Dá sa použiť do ovocných šalátov alebo na ozdoby.

Borago officinalis (Borago officinalis): Modrá farba, tento kvet chutí podobne ako uhorka. Pre svoju čerstvosť sa používa hlavne na výrobu nápojov.

cuketa alebo tekvica (Cucurbita maxima alebo Cucurbita pepo): Tento oranžovo-žltý kvet je široko konzumovaný v krajinách Latinskej Ameriky. Dá sa použiť na prípravu polievok, oblohy aj ako plnka. Okrem toho sa z nej pripravujú quesadilly alebo polievky, typické jedlá mexickej kuchyne.

Calendula (Calendula officinalis): Jeho chuť je podobná šafranu, a preto je známy ako šafran chudobných. Sušené a rozdrvené okvetné lístky sa pridávajú do ryže ako farbivo a korenie. Čerstvé okvetné lístky sa používajú na šaláty. Môže sa použiť aj na ochutenie vývarov a nápojov alebo na dezerty, ako sú flans.

Harmanček (Chamaemelum nobile) : Vďaka sladkej chuti podobnej jablku je ideálny do šalátov a sladkostí, najmä v nálevoch.

Zvonček veľkokvetý (Platycodon grandiflorus) : Tento kvet vyniká aj sladkou chuťou. Preto sa používa do šalátov alebo sa kombinuje s maslom.

Nasturtium (Tropaeolum majus): Tento kvet sa bežne používa na šaláty, pretože okvetné lístky sú mäkšie ako listy. Hodí sa aj k strukovinám, zemiakom, ryži alebo polievke.

Knapwea (Centaurea nigra, C. cyanus) : S jemne sladkou chuťou ako klinčeky, môžeme ju použiť do šalátov alebo ako ozdobný kvet.

Klinček (Dianthus caryophyllus, D. barbatus, D. plumarius): Jeho chuť je podobná chuti korenia, ako je korenie a klinček Vôňa. Dá sa použiť do ovocných šalátov, ochuteného masla alebo ako ozdoba.

Chryzantéma (Chryzantéma spp., C. coronarium, C. x morifolium) : Tento jedlý, okrasný kvet má horkú, jemnú až silný ako karfiol. Preto sa používa do šalátov, polievok, omáčok a vinaigretov.

Púpava (Chrysanthemum spp, C. coronarium, C. x morifolium): S chuťou podobnou medu sa používa na šaláty a ryžu.

Kôpor (Anethum graveolens) : Žltá farba. Chuť kvetu je podobná kôpru. Použite ho do polievok, rýb, mäkkýšov a omáčok.

Geranium (Pelargonium spp.): Vôňa aj farba závisia od odrody. Vďaka citrusovým a kvetinovým nádychom je ideálny do dezertov, koláčov a nápojov, šalátov, kvetinových vôd alebo ako ozdoba.

Slnečnica (Helianthus annus): Jeho mierne horkastá chuť robí tento kvet ideálnym do šalátov a polievok. Ak chcete odstrániť horkosť, musíte ju najskôr napariť.

Gladiolus (mečík) : S príchuťou podobnou šalátu možno tento kvet použiť do šalátov a na ozdoby jedál.

Kajenský ibištek (Hibiscus rosa-sinensis): Sladká chuť, je to skvelá možnosť na ozdobenie hydiny a rýb.

Fenkel (Foeniculum vulgare): S chuťou podobnou anízu. Tento kvet sa používa do dezertov alebo studených polievok.

Yzop anízový (Agastache foeniculum): Tento kvet tiež chutí ako aníz, aj keď jemnejšie. Zvyčajne sa používa v čínskych receptoch.

Jazmín (Jasminum officinale): Vyznačuje sa sladkou chuťou a intenzívnou arómou. Jeho použitie je rozsiahle v nálevoch, na dekoráciu a v kockách ľadu.

Levandula (Lavandula angustifolia): Jeho bledomodrá farba a trochu korenistá chuť robia tento kvet používaný na dochucovanie krémov a šalátov ako ozdobíme králikom, ryžou a kuracím mäsom. Z listov a kvetov sa pripravujú nálevy a vyrábajú sa z nich aj sladkosti a zmrzliny.

Orgál obyčajný (Syringa vulgaris): Tento kvet sa používa na ovocné šaláty a korenie na hydinu.

Denníková ľalia (Hemerocallis fulva): Jej použitie je populárne v Ázii, kde sa predávajú čerstvé alebo sušené a sú známe ako ihličie zlatá. Používajú sa do dezertov, šalátov, polievok a bravčového mäsa.

Medovka (Lonicera japonica): Jeho medová chuť je ideálna do dezertov, zmrzlín a nápojov.

Slez ružový (Althea rosea): Jeho ružová farba a jemná chuť ho predurčujú na prípravu šalátov.

Jabloň (Malus spp.): Ideálne na ovocné jedlá, tieto kvety sú polené cukrom a vaječným bielkom, podobne ako tieto z čerešne. Jeho konzumácia vo veľkých množstvách je nebezpečná.

Sedmokráska (Bellis perennis) : Tento kvet môžeme použiť do šalátov, aj keď sa používa skôr ako dekorácia.

Mäta pieporná (Mentha x piperita): Kvet mäty je ideálny do jedál z rýb, studených nápojov alebo šalátov.

Rebríček obyčajný (Achillea millefolium): Pre svoju horkú chuť sa často používa na výrobu čajov a štiav. S touto rastlinou vieme pripraviť aj pivo.

Monarda (Monarda didyma): Kvet s červenkastou farbou a jemnou sladkou chuťou, dá sa použiť do akéhokoľvek jedla v kombinácii s oreganom a ovocie, tiež v náleve alebo sa môže pridať do štiav, aby bolo sladkosť.

Horčica (Sinapis alba) : Rovnako ako listy, aj horčičný kvet sa konzumuje vďaka svojej korenistej chuti, ideálny na zmiešanie s inými príchute do šalátov alebo ako príloha, žltý kvet.

Maceška (Viola x wittrockiana) : Pre svoju sladkokyslú chuť sa tento kvet používa do šalátov, ale aj na syrové dosky.

Rozmarín (Rosmarinus officinalis): Chuť jeho kvetov je podobná chuti listov, takže je ideálny pre mäso, ryby , polievky, pizze, sorbety a dezerty.

Ruža (Rosa spp): Pre svoju farbu a chuť sa tento kvet používa na koláče, sladkosti, zmrzliny, džemy , sirupy , octy, nálevy, ovocné šaláty, krémy, tortilly, omáčky, dusené mäso.

Rúcula (Eruca vesicaria): Ako jej listy môžeme jesť aj kvet rukoly, má podobnú korenistú chuť ako listy z reďkovky, ideálne do šalátov alebo ako príloha, žltý kvet s fialovými žilkami.

Tymián (Thymus spp.): Kvet tohto korenia má chuť ako listy rastliny, ale vďaka tomu je jemnejšia ideálne pre ryby.

Tulipán (Tulipa spp.): Surové okvetné lístky sa používajú v šalátoch, púčiky v slamke a v zelenine.

Fialka (Viola odorata): Jeho sladká, parfumovaná a kvetinová chuť. Tieto kvety sa používajú na plnenie tortíl, na výrobu cukroviniek, cukroviniek, pečiva, džemov, kompótov, nálevov, polievok, šalátov, masla, dokonca aj nápojov.

TIPY NA ZBER A PRÍPRAVU

Ideálne je, aby sme kvety zberali ráno pred poludním, aby sa oveľa lepšie zachovali, rovnako ako je ideálne, ak ich v daždivých dňoch nestriháme, lebo sa predtým pokazia. Ak chceme, aby ich kvety práve skonzumovali, môžeme ich rezať za splnu, ak však chceme, aby sa kvety skladovali a udržali v suchu, ideálne je rezať ich na novom mesiaci.

Pri príprave našich kvetov je ideálne odstrániť piestiky a spodok okvetných lístkov, pretože v niektorých prípadoch môže mierne zhoršiť chuť. Nezabudnite ich pred konzumáciou dobre umyť vodou bez veľkého tlaku, aby ste nepoškodili okvetné lístky.

Kvety sa nedajú dlho skladovať, pretože rýchlo strácajú všetky svoje vlastnosti, najlepšie je zbierať ich podľa potreby a ak nám nejaké ostanú, môžeme ich skladovať v chladničke maximálne týždeň.

Množstvo jedlých kvetov je také veľké, že vám nemôžeme poskytnúť všetky spôsoby, ako ich pripraviť. Ideálne je byť kreatívny a objavovať nové recepty alebo spôsoby použitia týchto kvetov. Ak sa rozhodnete preskúmať spôsob, ako tieto kvety pripraviť, neváhajte sa s nami o ne podeliť v komentároch.

zdieľať tento nápad

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: