Agroekológia

15 vyvýšených terás v záhrade vyrobených z dreva a iných materiálov

15 vyvýšených terás v záhrade vyrobených z dreva a iných materiálov
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Vyvýšené terasy sú veľmi zaujímavou možnosťou pestovania v našich domácnostiach, malých terasách alebo oblastiach, kde je nekvalitná pôda. Okrem komfortu pestovania v týchto priestoroch sa veľmi dobre integrujú do prostredia a sú užitočné pre pestovanie v permakultúre. V inom článku sme vám ukázali definitívny návod na výrobu vyvýšených terás a v tomto článku vám navrhneme 15 originálnych nápadov, ako vyrobiť lacné vyvýšené terasy do záhrady z dreva a iných veľmi dostupných materiálov.

drevené terasy

HĹBKA VYVÝŠENÝCH TERAS SADOV

Jednou z minimálnych požiadaviek na vybudovanie vyvýšeného záhona je jednoducho to, aby mal minimálnu výšku 25 až 30 cm, aby plodiny ktoré tam vložíme, majú všetko potrebné na dokonalý vývoj. A na jej vyplnenie môžeme využiť a pridať množstvo materiálov, ktoré rastlinám dodajú živiny, ako je hnoj, kompost, zvyšky z prerezávania, alebo môžeme dokonca urobiť terasu na lasagne alebo bez pôdy.

1.- AKO UROBIŤ LACNÉ DREVENÉ PLÁŽE S PALETAMI

Toto je nepochybne najdostupnejšia možnosť, ktorú máme na výrobu lacných terás, pretože materiál na ich výrobu je úplne zadarmo. Na ich spojenie môžeme polovice paliet spojiť drôtom alebo prírubami tak, že vystužíme konštrukciu.V ideálnom prípade používajte palety s menším priestorom medzi doskami, ale vždy ich môžete vyplniť doskami z iných paliet.

záhradné terasy

vyvýšená záhrada

2.- VYVÝŠENÉ KAMENNÉ TERASY

Veľmi krásnym a prirodzeným spôsobom, ako urobiť vyvýšené terasy do záhrady, ktorej môžeme dať takmer taký tvar, aký chceme, je spájať kamene. Nie vždy to bude ľahká úloha a budeme potrebovať veľa kameňov.

Ak však máme na zemi ruinu, je to jedna z možností, ako urobiť lacné terasy, keďže budeme potrebovať kamene a málo iného.

ako vyrobiť lacné terasy

typy terás

3.- VYDVENÉ DREVENÉ TERASY

Veľmi zaujímavá a krásna možnosť, ako vyrobiť naše drevené terasy prirodzeným a dostupným spôsobom, hoci závisí od regiónu sveta, v ktorom žijeme, môže ísť o jednu z najdrahších možností.

Použijeme neošetrené drevo a ideálne by malo byť trochu hrubé od 3 do 5 cm, aby vydržalo oveľa dlhšie. Zaujímavé je aj to, že sa postupne rozkladajú a pridávajú do nášho substrátu organickú hmotu.

malá a úzka posteľ

vyvýšené záhony

4.- VYCHÝBENÝ SAD S KMEŇOVÝMI BANKAMI

Tento typ terasy je rýchly na prípravu a navyše veľmi prirodzený, keďže sa vyrába z kmeňa stromu bez odstraňovania kôry, čím sa postupne znehodnocuje a pridáva k podkladu terasy.

Tieto drevené terasy nám v závislosti od druhu dreva vydržia mnoho rokov, no nepochybne patria medzi najodolnejšie vyrobené s niečím prírodným. Vyhneme sa ihličnatým kmeňom.

terasy

vyvýšená posteľ

5.- ZDVIHNUTÉ Spletené REGÁLY

Ďalšia z terás zo sadov, ktorých výroba je veľmi zaujímavá. Normálne sa to robí s pružnými vetvami, ktorým je možné dať tento pletený tvar. Použiť môžeme konáre vŕby, liesky alebo aj bambusu či riečnej trstiny. Dá sa to urobiť aj s čerstvo narezanými zelenými konármi z rezu. MILUJEME TÚTO ZÁKLADNU!

drevo na terasy

drevené postele do záhrady

drevená posteľ

7 Výhody pestovania na vyvýšených záhonoch v záhrade

6.- VZDELÁVANÝ SAD SO BLOKMI

Kurióznym spôsobom prirodzenej výroby zvýšených záhradných terás, ako sú všetky tie, ktoré sme doteraz videli, sú balíky slamy. Veľmi zaujímavá možnosť, pretože rovnako ako predchádzajúce sa postupne rozkladá a integruje sa do pôdy. Medzi slamu môžeme zasiať aj aromatické bylinky, ktoré prilákajú pomocnú faunu.

záhradné postele

ako urobiť terasy

7.- VYVÝŠENÉ TERCE KERAMICKÉHO REGÁLU

Keďže výroba lacných terás je niečo, čo je veľmi zaujímavé, jedným z najlacnejších a najjednoduchších spôsobov prípravy vyvýšenej terasy sú vyvýšené terasy, ktoré sme sa naučili robiť v kanáli La Huertina De Toni a ktoré sa stali veľmi známymi. Ide o neprírodný materiál, pomerne lacný na použitie a jednoduché umiestnenie, čo z nich robí jednu z najlepších možností na ich prípravu. Necháme vám video o tom, ako ich vyrobiť.

ako ustlať posteľ

8.- VYCHÝBENÝ SAD S TEHLAMI

Zaujímavá možnosť spomedzi všetkých typov terás, ak máme prístup k tehlám, ktoré nám zostali po nejakej práci alebo stavbe. Bude to lacná vyvýšená posteľ na zhotovenie a dá sa to urobiť aj s cementom alebo bez cementu, skladaním tehál. Aj keď je táto možnosť krajšia, možnosť vyrobiť terasu z betónových tvárnic sa zdá rýchlejšia.

robiť terasy

merania terasy sadov

9.- ZVYŠOVANÁ ZÁHRADKA S BETÓNOVÝMI BLOKMI

Je to jedna z najjednoduchších neprírodných možností, ako si vyrobiť lacné terasy, ale hlavne odolné, keďže s betónovými tvárnicami budeme mať vyvýšenú záhradu na dlhé roky. Otvory môžeme využiť aj na pestovanie byliniek alebo kvetov.

vyvýšené záhrady

ako urobiť terasy pre záhradu

10.- VYZVÝŠENÉ BANKY S PLECHOM

Ak sa pri pestovaní našich vyvýšených záhonov nechceme príliš zohýbať, máme možnosť vyrobiť niektoré z vlnitého plechu a iných materiálov, ktoré im dajú tvar, čo je jeden z najjednoduchších spôsobov dať výšku terase.

drevená terasa

záhradná terasa

náplasť

11.- ZDVIHNUTÉ PVC BANKY

Začína byť módou vyrábať zvýšené PVC terasy imitujúce drevo. Existujú plechy, ktoré si môžeme zostaviť na stavbu našej terasy, pravdou je, že terasy je lepšie nerobiť príliš veľké a nie je to najzaujímavejšia možnosť spomedzi všetkých typov terás, ale tu ju máme.

pvc vyvýšené postele

pvc postele

12.- VYVYŠENÉ BANKY S CEMENTOVÝM DEBNÍM

Naše terasy vieme pripraviť na mieru a podľa chuti prípravou malého debnenia. Takto to bude terasa, ako len môžeme. Dávate im tvary alebo ich dokonca robíte kruhovými.

ako urobiť vyvýšenú záhradu

sad na výšku

ako vyrobiť vyvýšené záhony

13.- ZVÝŠENÁ ZÁKLADŇA S GABIONOM

Originálny spôsob, ako využiť výhody, ak máme veľmi kamenistú pôdu, je vytvoriť terasy pomocou gabiónov. Aj keď to nie je najlepšia ani najlacnejšia voľba, vždy to môže byť trochu so štýlom, ktorý hľadáme v našom vyvýšenom sade alebo záhrade.

kamenné terasy

kamenné terasy

14.- AKO VYROBIŤ LACNÉ POSTELE Z OPAKOVANE POUŽITÝCH MATERIÁLOV

V skutočnosti môžeme využiť takmer akýkoľvek materiál a znovu ho použiť vo forme záhradného záhona, starej vane alebo akejkoľvek nádoby, do ktorej sa zmestí zem. Kolesá vozidiel by sa dali použiť, aj keď ich naozaj používame skôr na kvety ako na zeleninu.

ako vyrobiť vyvýšené záhony

záhradné postele

ako si vyrobiť záhradnú posteľ

➡️ Možno vás bude zaujímať príspevok o opätovnom použití starých kolies a výrobe hier s recyklovanými pneumatikami a ráfikmi pre deti.

15.-ZDVIHNUTÁ TERASA S PIESKOM

Ak sa vám nepodarilo vyrobiť žiadnu inú z predchádzajúcich typov terás a máte na ňu prístup, v niektorých sadoch sa objavuje návrh použiť vrecia plné piesku. Nie že by sa nám nejako zvlášť páčili alebo že by boli pekné, ale áno, sú funkčné a rýchlo sa vyrábajú.

vyvýšené záhony do záhrad

Dúfame, že tieto zelené nápady vám pomôžu získať nápady a vytvoriť si vlastné vyvýšené terasy do záhrady. Neváhajte nám zanechať v komentároch, aký typ terasy ste vyrobili alebo pre ktorú ste sa rozhodli!

zdieľať tento nápad

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: