Tipy do záhrady

Yahtzee, hra s kockami. Ako hrať: skóre a stôl

Yahtzee, hra s kockami. Ako hrať: skóre a stôl
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Yahtzee je veľmi populárna hra s kockami v anglosaských krajinách a stáva sa populárnou aj vo zvyšku sveta. Táto hra je ideálna, pretože na hranie potrebujeme len nejaké kocky a papier alebo tabuľku na zapisovanie skóre. Má tiež tú výhodu, že je to hra, ktorú môžeme hrať sami.

AKO HRAŤ HRU YAHTZEE

Na hranie Yahtzee budeme potrebovať:

  • 5 6-stranné kocky. Milujeme mať farebné kocky, ako sú tieto, pridáva to na zábave, ale nie je to nevyhnutne potrebné.
  • Papier a pero na bodovanie.
  • 1 alebo viac nadšených hráčov

Cieľ Yahtzee

Cieľom hry s kockami Yahtzee je získať najvyššie skóre zo všetkých hodením všetkými kockami až trikrát a hľadať najlepšie kombinácie na základe tabuľky najlepších skóre. Budú sa hrať kolá, ktoré chceme.

Ako hrať

O počiatočnom hráčovi rozhodneme a zvyšok bude hrať postupne. Vo svojom ťahu môžeme hodiť všetkými kockami až trikrát, pri prvom hode máme dve možnosti, odložiť kocku, ktorú chceme skúsiť urobiť ťah alebo si zapísať skóre, ktoré na kocke vyšlo.

Pri druhom hode hodíme kockou, ktorú sme si neodložili, aby sme získali lepšiu kombináciu. V tomto druhom hode máme opäť dve možnosti, buď si zapíšte skóre, alebo odložte nabok kocky, ktorými chcete zlepšiť skóre, ktoré nemusia byť nevyhnutne tie z prvého hodu.

Ak chceme, môžeme hodiť kockou aj tretíkrát a po hodení si musíme zapísať získané skóre. Ak nemáme žiadny ťah, zapíšeme si 0.

Poďme hrať jeden po druhom hráčov, hádzať a zapisovať skóre. Obmedzením je, že nemôžeme znova ohodnotiť niečo, čo sme už ohodnotili. Napríklad, ak sme v hre skórovali trio, ak v inej hre dostaneme inú trojicu, nemôžeme ich skórovať. Hra sa skončí, keď vyplníme všetky možné ťahy v hornej aj dolnej časti.

Na konci hry, ak máme v hornej časti viac ako 62 bodov, získame bonus 35 bodov a pridáme aj spodnú časť s bonusmi, ktoré aplikujeme v dolná časť, preto sa zoznámime s tabuľkou skóre.

Stôl Yahtzee: ako používať

V hornej časti tabuľky Yahtzee si zapíšeme súčet kombinácií rovnakých kociek, ktoré máme, ale pamätajte, že môžeme skórovať iba v jednom poli za kolo, teda ak mať 3 kocky so 6 a dve kocky s 1. Nebodujeme v dvoch boxoch. Na bodovanie pripočítame body kociek, napríklad v 3 kockách so 6 bude spolu 18 bodov. Ak na konci hry máme viac ako 62 bodov, získame bonus 35 bodov.

V spodnej časti tabuľky Yahtzee si zapíšeme kombinácie kociek, ktoré získame a ktoré sú veľmi podobné tým v pokri, keďže predtým sme mohli vyplniť iba jedno políčko za kolo.

➡️ ▷ Mohlo by vás zaujať: Farkle: pravidlá 10 000 so 6 kockami

Hra s kockou Yahtzee skóre

3 rovné : ak dostaneme trojicu, spočítame celkový počet bodov všetkých kociek, ktoré si predstavte, kombináciu 2 - 2 - 2 - 1 - 4 , celkový súčet bude 11 bodov, pretože sa sčítajú aj tie, ktoré netvoria trojicu.

4 sa rovná : V tomto prípade budeme hrať poker ako v predchádzajúcej kombinácii a pripočítame všetky body.

Full : Rovnako ako v pokri, kombinácia kociek bude trio na jednej strane a pár, v tomto prípade body by bolo 25 nepridávajte kocky.

Krátka postupka : Krátka postupka je dosiahnutie štyroch kociek bez ohľadu na to, ktorá je prvá alebo posledná, napríklad 2 - 3 - 4 - 5 , v tomto prípade budeme počítať 30 bodov.

Dlhý rebrík : V tomto prípade musí byť rebrík dosiahnutím 5 kociek. Skóre bude 40 bodov.

Yatzy alebo Yahtzee : Toto by bol repoker, teda 5 rovnakých kociek, v tomto prípade by nám to dalo 50 bodov , máme to šťastie, že ak dostaneme ďalšiu v inom kole, môžeme ju pridať do políčka Extra, pričom v tomto prípade pridáme ďalších 50 bodov.

Náhodné : Do tohto políčka si zapíšeme body súčtu všetkých kociek, do tohto políčka môžeme skórovať, keď nemáme žiadne predchádzajúce políčko, kde by sme mohli bodovať.

Zábavná a príjemná hra pre celú rodinu. Milujeme nápady na zelené stolové hry, ktoré nám pomáhajú rozvíjať náš potenciál. Ak viete o nejakom ďalšom zaujímavom, neváhajte nám to nechať v komentároch.

zdieľať tento nápad

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: