Životné prostredie

Modrá huba, Charakteristika huby Lepista nuda

Modrá huba, Charakteristika huby Lepista nuda
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Svet húb je rovnako vzrušujúci ako zložitý A v prírode nájdeme toľko druhov, že je to ťažké vedieť ich rozlíšiť, zbierať, klasifikovať alebo jednoducho určiť či sú vhodné na konzumáciu alebo by nám mohli spôsobiť problémy ak sa ich rozhodneme vyskúšať.

huba modrá noha

Dnes si povieme niečo o Lepista nuda, ľudovo známej ako huba modrá. Objavíte jeho špecifiká, vlastnosti a oblasti, kde ho pravdepodobne nájdete. A čo viac, budete vedieť, či ho môžete zaradiť do svojho jedálnička alebo nie.

Majte na pamäti, že huby sú obľúbenou zložkou mnohých diét vrátane stredomorskej. Avšak Nie všetky sa dajú prehltnúť, pretože niektoré môžu byť pre telo toxické.

Ako sa má pleskáč modrý?

Začíname vedeckou a technickou časťou, kde je huba modrák súčasťou čeľade Tricholomataceae, v podtriede zvanej Agaricomycetes a v poradí Agaricales, patriacej do triedy Basidiomycotina. A hoci vidíme, že má nápadný rodokmeň, jeho popularita pochádza z fialového alebo modrastého tónu jeho základu

Huba modráska nepresahuje 15 centimetrov, preto sa zaraďuje medzi stredne veľké huby. Na druhej strane, jej fialová modrá tak charakteristická s pribúdajúcimi rokmi mizne a jej klobúk má plochý a mäsitý tvar, aj keď je v strednej časti mierne zapustený.

Jej chodidlo sa okrem toho, že je valcovité, vyznačuje aj tým, že má konkrétne svetlé pruhy , ktoré jej umožňujú odlíšiť sa od ostatných z húb A ak je niečo, čo upúta našu pozornosť aj na hube modronožka, je to jej ľahká ovocná vôňa, veľmi príjemná, ak sa k nej priblížime.

Húb modrý lepista nuda

Zmätky z húb modronohých

Hoci je to zvláštna a nápadná huba vzhľadom na jej modrastý odtieň, často je dosť zamieňaná s inými druhmi. Je však zarážajúce, že všetky odrody, ktoré tvoria čeľaď Cortinarius Purpurascens, sú vizuálne podobné a žiadna nie je zdraviu škodlivá.

Spomínaná mierna priehlbina v klobúku je znakom mnohých iných húb, ako aj objavením sa občasných pásikov na stonke.Avšak, Čím je huba modrák výnimočná a odlišná, sú okrový tón jej spór a malý záves, ktorý sa vytvára na jej základni.

Upravené huby modrej nohy

Dokonca aj s týmito nuansami a diferenciáciami nie je málo tých, ktorí naďalej robia chyby pri jeho identifikácii. Toto sú niektoré z odrôd, s ktorými je huba modrá často zamieňaná:

  • Lepista hnusný. Štíhlejšia odroda, hoci malá. Jeho konzistencia je tiež menšia.
  • Lepista personata. Zdieľa rovnaké prostredie ako huba modronožka a má okrovo sfarbený klobúk, aj keď bez fialových odtieňov.
  • Cortinarius caerulescens. Má záves na spodnej časti a okrovo tónované spóry, vďaka čomu je jedným z najľahšie zameniteľných.

Pre tých, ktorí sú v nádhernom svete húb noví, je zamieňanie húb modronohých takmer zvykom, hoci s plynutím času a poznaním rôznych detailov, ktoré oddeľujú jeden od druhého, bude jednoduchšie ho správne identifikovať.

Miesto a čas zberu húb siatej

Z oblasti borovicového lesa do dubového hája, cez krík alebo dokonca akúkoľvek záhradu. Huba modrá sa vyznačuje tým, že je veľmi všestranná a ľahko sa pestuje Jej výskyt je zvyčajne väčší v ihličnatých lesoch, kde sa zhromažďujú v pomerne početných skupinách.

Na konci jesene a začiatku zimy ho môžeme nájsť v tom najlepšom. Mimo tohto intervalu ho môžeme tiež nájsť, ale s okrovým tónom a relatívnou suchosťou Napriek tomu je veľa ľudí, ktorí sa ho rozhodnú pestovať natrvalo vo svojich záhradách, rovnako ako to urobili s hubami, pretože to vyžaduje iba mycélium zhromaždené v kríkoch a dobré hnojivo na obohatenie pôdy.

huby modré nohy

Pri dobrých podmienkach, pokiaľ ide o teplotu a vlhkosť prostredia, bude vaša záhrada schopná produkovať za nie viac ako dva roky veľké množstvo húb modroplutvýchbez toho, aby ste ich museli hľadať do hôr, aby ste ich mohli pridať do svojich budúcich receptov.

Hoci nie je taká slávna ako Shiitake, jej ľahká chuť umožňuje, aby bola zahrnutá do nespočetných receptov; od miešaných vajíčok po rôzne druhy ratatouille Najzaujímavejšia a najmäsitejšia časť sa však nachádza v jej klobúku, zvyšok zahodíme. Samozrejme, aj keď nejde o toxickú hubu, nezabudnite ju dostatočne uvariť, aby ste sa vyhli problémom alebo intolerancii.

zdieľať tento nápad

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: