Tipy do záhrady

22 Veci, ktoré by ste mali vedieť o starostlivosti o vianočnú hviezdu

22 Veci, ktoré by ste mali vedieť o starostlivosti o vianočnú hviezdu
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Pred vianočnou hviezdou je len jedna rastlina alebo strom, vianočný stromček. Po ňom je kvet vianočnej hviezdy, nazývaný aj vianočná hviezda, najpopulárnejší spomedzi všetkých na zdobenie našich domovov a prevádzok Určite ste už videli nejednu, ktorá zdobí ulice a záhrady vášho mesta, najmä v Vianočnom čase

starostlivosť o vianočnú hviezdu

Kvet vianočnej hviezdy je farebný, má tú zvláštnosť, že je dokonalou ozdobou do interiéru aj exteriéru, kde je jej intenzívna červená podstata a príťažlivosť všetkých očí.

Teraz, Viete, ako sa oň starať a predvádzať ho? Dnes si o ňom povieme, jeho zvláštnosti , charakteristika a všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste ju udržali v perfektnom stave aj po Vianociach, ste in?

Všeobecné aspekty vianočnej hviezdy

Jednou z hlavných výhod tejto obľúbenej rastliny je práve jej sláva. Ak pred niekoľkými desaťročiami bolo ťažké nájsť toľko informácií a odrôd, teraz je relatívne ľahké objaviť jeho plný potenciál.

1. Vianočná hviezda je semitropická rastlina

Hoci sú ideálne na vianočnú výzdobu a dodávajú nám červenkastý nádych, ktorý tak milujeme, vianočné hviezdy sú rastliny, ktoré pochádzajú zo semitropických oblastí, ako sú suché lesy Mexika a iných oblastí Strednej Ameriky.

Je to malý strom, ktorý môže merať aj 15 stôp na výšku, čo nás šokuje, ak ich porovnáme s tradičnými kvetináčmi, ktoré bežne používame, sú oveľa menšie a pohodlnejšie na prepravu.

V týchto oblastiach teploty nikdy neklesnú pod bod mrazu a keď prídu najchladnejšie mesiace, horiaca červená farba listov sa vďaka teplote a skracovaniu dní stáva intenzívnejšou.

vianočné hviezdy domácej starostlivosti

2. Farebné kvety, ktoré obsahujú oveľa viac odtieňov

Aj keď jeho intenzívne červené listy priťahujú našu pozornosť, zakrývajú a chránia sériu žltých púčikov v ich strede, ktoré sa nazývajú cyathia. Aj keď ich za normálnych okolností nevnímame a neupútavame našu pozornosť vďaka ich úkrytu medzi listami.

Jeho lístie je zelené každý deň v roku, hoci proces kvitnutia začína v najkratších dňoch, pričom cyathia má pôvod na každom konci jeho malých vetiev.

Počas tohto procesu sa zo zelenej stane charakteristická intenzívna červená, ktorú všetci poznáme, čím vznikne kombinácia tónov, ktorá je skutočným lákadlom tejto krásnej rastliny.

3. Vianočná hviezda sa mení v závislosti od dňa

Ak sú dni kratšie, bude to signál, ktorý rastlinu upozorní, že prišla zimná sezóna, kde bude musieť spustiť mechanizmus, ktorým sa stala takou zaujímavou ozdobou, zmeniť svoje tonalita .

Keď sa deň skracuje a svetla je málo, vianočná hviezda prestáva produkovať chlorofyl, ktorý je zodpovedný za udržanie zelenkastého tónu v jej listoch. A ako tušíte, z tejto situácie vznikne červená. Alebo inej farby, keďže existujú aj iné!

Hovoríme o rastline, ktorá je skutočne citlivá na akúkoľvek zmenu v prostredí, a preto je skutočným divadlom obdivovať, ako sa jej odtiene menia s pribúdajúcimi ročnými obdobiami.

starostlivosť o vianočné hviezdy

4. Vianočná hviezda nie je pre ľudí jedovatá ani riziková rastlina

Hoci existuje názor, že vianočné hviezdy sú pre ľudí a akékoľvek iné zviera nesmierne toxické, pravdou je, že nie sú. Boli vykonané rôzne štúdie, v ktorých závery umožnili poprieť túto fámu.

Pred viac ako storočím, v roku 1919 jedno dieťa zjedlo jediný list vianočnej hviezdy a prišlo o život. Táto fáma sa nakoniec rozšírila po celej spoločnosti a prežila dodnes. Nie je sa však čoho báť.

Vianočná hviezda môže byť pre kohokoľvek smrteľná, ale na to by sme potrebovali zjesť viac ako 600 listov rastliny. To bolo stanovené vedeckými štúdiami pri uzatváraní množstva potrebného na to, aby sa rastlina stala toxickou pre naše telo. Ak to však nevyskúšate, vyhnete sa podráždeniu a nevoľnosti.

5. Existuje viac ako 200 druhov vianočných hviezd

V Spojených štátoch sa za jediný vianočný rok predá viac ako 70 miliónov rastlín. Teraz si predstavte túto sumu medzi všetkými ostatnými krajinami. Jeho červenkastá farba je dôvodom, prečo sa stal atraktívnym, ale skrýva oveľa viac.

Vianočná hviezda bola tradične červená, v skutočnosti priemysel strávil desaťročia jej predajom v tomto odtieni, čo je jediný odtieň, ktorý bolo možné dosiahnuť. Teraz ho však možno nájsť v množstve odtieňov, veľkostí a tvarov.

Existuje viac ako 200 kultivarov vianočných hviezd, čo vám umožňuje skúmať a dozvedieť sa viac o ich vlastnostiach, ako ich upravovať a vytvárať nové výsledky. Existujú ružové, žlté, biele a zelené.

odrody vianočné hviezdy

Kúpte si domov vianočnú hviezdu

Je to najbežnejšia možnosť medzi kupujúcimi, hoci v súčasnosti sa používajú aj na zdobenie ulíc a záhrad v čase Vianoc. Vianočná hviezda vám umožní pridať ten špeciálny nádych, ktorý sa dokonale kombinuje so zvyškom dekorácie.

Ak sa chystáte vianočnú hviezdu kúpiť, venujte pozornosť týmto tipom, aby ste ju udržali v perfektnom stave. Aj keď na to budete musieť vedieť trochu viac o tomto zázraku, ktorý dokáže odolávať počas celého roka. Vianočnú hviezdu môžete rozmnožiť aj rezom.

6. Identifikujte znaky svojho súčasného stavu

Rozumieme, že ak sa chystáte kúpiť vianočnú hviezdu na ozdobenie vášho domova, chcete, aby bola v perfektnom stave. Preto je nevyhnutné vždy si prezrieť všetky exempláre a zostať pri tých, ktoré vykazujú najlepšie známky vitality.

Všimnite si, že jeho vetvenie je vyvážené, že vykazuje robustný a zdravý vzhľad. Musíte to dobre zvážiť zo všetkých uhlov. Ak vnútri nájdete suché listy alebo sú niektoré stále žlté, je lepšie vybrať si iné.

Aby ste mohli vianočnú hviezdu uchovať v perfektnom stave, je nevyhnutné, aby ste si dobre vybrali. Nestojí za to len tak hocikto, ešte menej, ak chceme, aby sme sa o to postarali aj po Vianociach.

kúpiť vianočná hviezda vianočná hviezda

7. Žltý peľ nie je dobrým znamením

Nebude, ak chcete, aby rastlina vydržala. Keď idete kúpiť rastlinu, v rámci svojej vizuálnej analýzy si všimnite, že cyathia nie je zrelá vo vnútri listov, to znamená, že žltý peľ je prakticky neviditeľný.

Cyathia musí byť nezrelá, pokiaľ chceme rastlinu ponechať dlhší čas. V opačnom prípade bude čas kvitnutia vianočnej hviezdy oveľa kratší a budeme mať vážne problémy pri pokuse o jeho obnovu.

Vždy sa rozhodnite pre mladé rastliny, týmto spôsobom zaručíte dlhší čas predvádzania nápadnej farby, ktorú poskytujú jej nádherné listy.

8. Hoci je to vianočná rastlina, nechce chlad

Vianočná hviezda je už mýtická vianočná ozdoba, je na nej vidieť a spájame si ju s týmto ročným obdobím.Nie sú však vďačné, keď ich vystavíme nízkym teplotám. Mnohé z nich v dôsledku nízkych teplôt strácajú svoj odtieň skôr, ako sa očakávalo.

To je dôvod, prečo rastliny, ktoré sú umiestnené v uliciach mesta, vydržia oveľa menej ako tie, ktoré máme v obývačke. Ak vianočnú hviezdu necháte na balkóne alebo ju vystavíte studenému prievanu, rýchlo zvädne.

Skúste ich držať na mieste, kde je teplota vyššia ako 15 stupňov, aj keď to nie je vždy možné, veľmi to ocenia. Vydržia dlhšie a vyzerajú oveľa lepšie, to je isté.

9. Po zakúpení si ho chráňte

Ak ste si už svoju dokonalú rastlinu vybrali, neodchádzajte s ňou z obchodu von, radšej ju zabaľte a ochránite pred poveternostnými vplyvmi. Pamätajte, že nie sú priatelia s chladom, takže sa musíte čo najviac vyhýbať ich odhaľovaniu.

Papier môže byť dobrou voľbou na ich ochranu, kým sa nevrátite domov a nevyberiete si ideálne miesto na ich vystavenie. Hoci sa to môžu zdať nepodstatné detaily, pomôžete pri starostlivosti o rastlinu, ktorá sa vám neskôr poďakuje.

Starostlivosť o vianočné hviezdy doma

Teraz, keď o nich vieme trochu viac a máme práve vybratý dokonalý exemplár, možno je čas ísť skontrolovať prostredie a starostlivosť, ktorú potrebujú, keď sa dostanú domov. Venujte zvýšenú pozornosť, pretože táto časť je nevyhnutná.

10. Jasné nepriame svetlo

Vianočná hviezda si rada užíva jasné svetlo, osvetlené prostredie, a ak môže priamo prijímať slnečné lúče, ešte lepšie. V zimnom období kvitnutia sú naozaj vďačné, keď im poskytujeme denné svetlo.

Uistite sa, že slnko počas dňa nesvieti priamo na vaše listy, pretože by ich mohlo spáliť. Ak však vianočnú hviezdu vystavíte na 6-7 hodín dennému svetlu, získate zdravie železa.

jedenásť. Čím vyššia teplota, tým šťastnejší

Je jasné, že doma budete mať vždy oveľa vyššiu teplotu ako vonku, najmä na Vianoce. Vianočné hviezdy milujú teplo rovnako ako my milujeme deky na gauči.

Priemerná teplota 20 stupňov by bola dokonalá, aby sa rastlina mohla udržiavať v perfektnom stave. Nejde ani o to, premeniť miestnosti na pec, aby sa lepšie ukázali ich odtiene, ale ak máte možnosť umiestniť ich do mierneho pásma, lepšie.

A v prípade, že o tom premýšľate, nie. Krby, radiátory a iné zdroje tepla nie sú tým najlepším miestom na ich sprevádzanie. Akákoľvek teplota nad 22-23 stupňov by ho mohla navždy poškodiť.

starostlivosť o vianočnú hviezdu

12. Zavlažovanie, nevyhnutné

Na to, aby vianočná hviezda vyzerala krásne, musí byť vo vašom rituále prítomná voda, aby bola zdravá a silná. Nemusíte ju zalievať každý deň, raz za týždeň je viac než dosť na to, aby bola vitálna.

Skontrolujte stav pôdy vždy, keď je to možné, pretože nevyžaduje nadmernú vlhkosť ani nemusí byť úplne suchá. Keď vaše prsty zistia, že prvá vrstva pôdy vyschla, môžete zaliať.

Hlboká, výdatná a vďačná zálievka je fantastická pre každú rastlinu, vianočná hviezda nebude výnimkou. Ale pamätajte na umiernenosť a nepreháňajte to so zaplavením, pretože by sa to mohlo skončiť utopením.

Starostlivosť o vianočnú hviezdu počas Vianoc

A čo s nimi urobíme, keď sa skončí vianočné obdobie? Ak sme použili niektoré z vyššie uvedených tipov, stále budete mať rastlinu v perfektnom stave. Preto nám nič nebráni v tom, aby sme si ho nechali a naďalej si ho vychutnávali dlhšie. Nemyslíš?

13. Vnútri, celý rok

Vianočné hviezdy sú ideálne na to, aby vydržali počas celého roka, pokiaľ ich chováme vo vnútri. Ak ho budete mať doma s týmito radami, môžete sa ním pochváliť aj po sviatku zamilovaných.

Hoci ich mnohí po Vianociach vyhodia, tieto rastliny sú schopné zostať v perfektnom stave aj po decembri. Aj keď stratia svoj charakteristický odtieň, ich intenzívna zelená bude ešte dlho svietiť.

Ak si to chcete ponechať, pokračujte. Dobrá starostlivosť vám umožní, aby aj nasledujúce Vianoce opäť rozkvitla. Navyše si nevyžadujú špeciálnu starostlivosť, takže sú dokonalým prvkom na pokračovanie v starostlivosti po kľúčových rande.

14. Rastlina, ktorá vyžaduje odpočinok

Po Vianociach má vianočná hviezda tendenciu relaxovať a strácať červené kvetné metliny, ale to neznamená, že sme rastlinku stratili. Je to normálny proces, o ktorý by sme si nemali robiť starosti a nemali by sme sa ho vzdať.

Snaha dať tie nápadné červenkasté tóny spôsobila, že samotná rastlina prešla vlastným regeneračným cyklom, takže ak chceme, aby farby opäť vyklíčili, budeme ju musieť nechať odpočívať.

Počas tejto doby ju držte na dobre osvetlenom mieste s mierne vlhkou pôdou a mimo dosahu prievanu. Uvidíte, ako sa pred jarou opäť objavia jeho listy.

pätnásť. Je dôležité ho prihnojiť

Vianočná hviezda si vyžaduje starostlivosť aj v pôde, ako aj v samotnej rastline, preto nesmieme zabúdať ani na hnojivý prvok. Bude to dôvod, prečo vaša rastlina chce cítiť túžbu a energiu znovu prekvitať.

Aby ste to dosiahli, stačí si zo svojho obchodu zaobstarať dobrý produkt, ktorý zaručí dobré hnojenie pre tento typ izbových rastlín. Bude to viac než dosť s jednou aplikáciou týždenne alebo maximálne s dvomi do júna.

16. Ostrihajte vianočnú hviezdu, aby ste ju posilnili

Prerezávanie je nevyhnutné pri mnohých rastlinách a stromoch, ak chceme, aby konáre a stonky boli pevnejšie a dokonca olistené. Vianočná hviezda nie je v tomto smere žiadnou výnimkou.

Aby ďalšie kvitnutie bolo oveľa bujnejšie a bohatšie, bude potrebné vykonať rez. Majte na pamäti, že táto rastlina rastie z jednej stonky, takže každé zaštipnutie a rez, ktorý urobíme, vytvorí novú vetvu s nápadnými listami.

Ak chcete zvýšiť jej nápadnosť, zrežte hlavnú stonku asi 6-7 palcov nad zemou, pričom na kmeni ponechajte pár listov. Uvidíte, ako veľkolepým spôsobom rastie a klíči.

slivka vianočná hviezda

17. Rozmnožte vianočnú hviezdu odrezkami

Nikdy nezabúdajte na odrezky alebo ich možnosti. Ak chcete získať viac rastlín tohto typu, obráťte sa na ne. Aby ste to mohli urobiť, budete musieť umožniť rast pôvodnej rastliny a poskytnúť vetvy, ktoré presahujú 8 palcov.

Keď budú pripravené, zrežte ich ku koreňom a nezabudnite vždy ponechať pár listov na oboch stranách, aby ste zabezpečili správny rast. Stonky a ich odrezané konce umiestnite lícom nadol a do misky s teplou vodou aspoň na hodinu.

Potom budete musieť zasadiť tieto odrezky do nového kvetináča so zmesou semien a dobre priepustným substrátom. Kokosové vlákno je v týchto prípadoch vždy skvelým spojencom. Na posilnenie zakorenenia môžete dokonca použiť prírodné hormóny.

18. A ak je to potrebné, transplantujte ich

V júni začne naša kvetina vianočnej hviezdy vytvárať nové a malé listy, z ktorých sa pri potrebnej starostlivosti stanú nápadné červené listy, ktoré sú naozaj nápadné. Práve v tejto chvíli bude ideálne rastlinu presadiť.

V určitých situáciách uvidíme, že jej sľubný rast stagnuje, a preto je také dôležité zvážiť presádzanie ako opatrenie, aby sme sa vyhli tomuto zastaveniu, ktoré je pre samotnú rastlinu také škodlivé.

transplantovať vianočnú hviezdu

19. V lete si užívajte vonku

Ak sme predtým odporúčali, že v zime je vhodné držať ich v uzavretých priestoroch a ďaleko od studeného vzduchu, v lete to urobíme naopak. Hoci je toto odporúčanie relatívne v závislosti od oblasti, v ktorej žijete, je vhodné, aby ste si v lete užívali vonku rovnako ako my.

Pri príjemných teplotách môže vianočná hviezda rásť oveľa rýchlejšie, ak ju umiestnime do záhrady. Nadobudnú listnatosť a dokonca aj výšku, pretože si neviete predstaviť, čo môžu vyrásť, ak neobmedzíme priestor.

Uprostred leta každé 3 alebo 4 týždne prihnojujte a dávajte pozor, aby ste ich nespálili na slnku, umiestnite ich na miesto, kde môžu z času na čas prijímať svetlo aj tieň. Účinky uvidíte po niekoľkých týždňoch.

Tipy, ako opäť zdravo kvitnúť vianočné hviezdy

Na základe nášho kola odporúčaní a údajov o vianočnej hviezde budeme klásť osobitný dôraz na fázu, v ktorej ich budeme musieť obnoviť, aby znovu vyklíčili a dali nám príležitosť užiť si ich farebné listy. znova.

dvadsať. Slnečné okno, najlepšia možnosť

Okná sú vždy skvelým spojencom pre rastliny v interiéri aj exteriéri. V takom prípade a dávajte pozor, aby ste ju nespálili, rastlinu umiestnime do najslnečnejšieho okna, aké doma máme. V zime je to nevyhnutné.

Ak je orientácia na juh, tým lepšie.To umožní samotnej rastline stimulovať sa a rásť úplne zdravým a efektívnym spôsobom. A ak sme si predtým spomenuli na preventívne opatrenia Slnka, teraz sa budete musieť postarať o to, aby ho dostalo aj v auguste, keďže mu vďaka nemu sčervenajú listy.

dvadsaťjeden. Veľa svetla, ale nie umelé

Vianočná hviezda zle asimiluje prijímanie umelého svetla, preto sa odporúča vyhnúť sa tomu, aby ste ich po 17. hodine nechávali pod lampami. Pamätajte, že táto rastlina kvitne správne, keď sú dni krátke a noci trvajú 14 hodín.

V období medzi septembrom a októbrom sa uistite, že im bude 10 hodín prichádzať prirodzené svetlo, kým zvyšok zostane v tieni. Nočné prostredie je pre ich rast rovnako potrebné ako svetlo, ktoré dostávajú ráno zo Slnka.

Sú skutočne citlivé, pretože obyčajná žiarovka v blízkosti, ktorá neustále bliká, môže prerušiť ich rastový cyklus. Toto je detail, ktorý si mnohí neuvedomujú a ktorý bohužiaľ nakoniec poškodí aj samotnú vianočnú hviezdu.

kvitne vianočná hviezda

22. Pozorovanie, veľa pozorovania a starostlivosti

A to najlepšie zostáva kontrolovať, ako rastlina rastie a ustupovať vzhľadu nových listov. Za normálnych okolností budete musieť počkať 4 až 8 týždňov, kým sa rozvinú jej puky, ale uisťujeme vás, že to stojí za to.

Starostlivosť o vianočnú hviezdu je jednoduchá, ale vyžaduje si odhodlanie. Pozitívnou časťou toho všetkého je, že teraz poznáte rastlinu lepšie ako kedykoľvek predtým, máte všetko, čo potrebujete, aby ste si ju mohli užívať a starať sa o ňu bez toho, aby ste ju museli po Vianociach odstraňovať.

A vy, už máte pripravenú vianočnú hviezdu? Začnite s výzvou a uvidíte, ako sa dá vianočná hviezda udržať na dlhý čas, ak uspokojeniu jej potrieb venujeme len pár minút.

zdieľať tento nápad

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: